Reklamı Kapat

Mehmet Akif Ersoy’un Vefatının 82. Yıl Dönümü

Mehmet Akif Ersoy, çocukluğunun geçtiği müze evde anıldı. Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, İstiklal Marşı'nın yazarı şair Mehmet Akif Ersoy

Büyütmek için resme tıklayın

Mehmet Akif Ersoy, çocukluğunun geçtiği müze evde anıldı.Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, İstiklal Marşı’nın yazarı şair Mehmet Akif Ersoy, çocukluğunun geçtiği müzeye dönüştürülen evinde, vefatının 82’nci yıl dönümünde anıldı.

Bayramiç Belediyesi ve Bayramiç Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mehmet Akif Ersoy’un, çocukluğunun geçtiği müzeye dönüştürülen evinde ölümünün 82’nci yıl dönümünde anma töreni düzenlendi.

Mehmet Âkif Ersoy20 Aralık 1873’teİstanbul’un Fatih ilçesi Sarıgüzel mahallesinde Buhara’dan Anadolu’ya geçmiş bir ailenin kızı olan Emine Şerif Hanım’ın ve Kosova doğumlu, Fatih Camii medrese hocalarından olan Mehmet Tahir Efendi’nin oğlu olarak doğdu. İlkokul yıllarında babasındanArapçaöğrenmeye başladı.

Dil derslerine büyük ilgi duyan Mehmet Akif Ersoy Rüştiye’deki eğitimi boyuncaTürkçe, Arapça, Farsça ve Fransızcaderslerinde hep birinci oldu.

Rüştiyeyibitirdikten sonra 1885’te dönemin gözde okullarındanMülkiye İdadisi’ne kaydoldu. 1888’de okulun yüksek kısmına devam etmekte iken babasını kaybetti. Ertesi yıl büyük Fatih yangınında evlerinin yanması aileyi yoksulluğa düşürdü. Babasının öğrencisi Mustafa Sıtkı aynı arsa üzerine küçük bir ev yaparak aileyi bu eve yerleştirdi.

Mehmet Âkif öncelikle meslek sahibi olmak ve yatılı okulda okumak istediği içinMülkiye İdadisi’nibıraktı. O yıllarda yeni açılan ve ilk sivil veteriner yüksekokulu olanZiraat ve Baytar Mektebi’ne(Tarım ve Veterinerlik Okulu) kaydoldu.

Okul yıllarında spora büyük ilgi gösterenMehmet Akif Ersoymahalle arkadaşı Kıyıcı Osman Pehlivan’dangüreşöğrendi.

Şiire olan ilgisi okulun son iki yılında yoğunlaştı. 6 ay içinde Kuran’ıezberleyerek hafız oldu. 1895′te Mektep Mecmuası’nda“Kuran’a Hitab”adlı şiiri yayımlandı.

Memuriyet hayatı başladıktan sonra edebiyata olan ilgisini şiir yazarak ve edebiyat öğretmenliği yaparak sürdürdü.Resimli Gazete’de, Servet-i Fünun Dergisi’ndeşiirleri ve yazıları yayımlandı.

II. Meşrutiyet’in büyük etkisinde kalan Âkif, arkadaşı Eşref Edip ve Ebül’ulaMardin’in çıkardığı ve ilk sayısı 27 Ağustos 1908’de yayımlananSırat-ı Müstakimdergisinin başyazarı oldu. Milli Mücadele’yi destekledi ve Ankara’ya gidip 1. Millet Meclisi’nde Burdur milletvekilioldu.Balkan Savaşı, Çanakkale Muharebeleri ve Kurtuluş Savaşıdönemlerinde çeşitli görevlerde bulunup, Balıkesir’e giderek 6 Şubat 1920 günüZağnos Paşa Camii’ndeçok heyecanlı bir hutbe verdi. Halkın beklenmedik ilgisi karşısında daha birçok yerde hutbe verdi, konuşmalar yaptı ve İstanbul’a döndü.

1921’de Ankara’daTaceddin Dergâhı’nayerleşen Mehmet Âkif, 500 lira ödül konularak açılan İstiklâl Marşı yarışmasına başta katılmadı. Millî Eğitim BakanıHamdullah Suphi’nınricası üzerine arkadaşıHasan Basri’nin teşvikiyle ikna oldu. Onun orduya ithaf ettiği İstiklâl Marşı, 17 Şubat günüSırat-ı Müstakim ve Hâkimiyet-i Milliye’de yayımlandı.Hamdullah Suphi Beytarafından mecliste okunup ayakta dinlendikten sonra 12 Mart 1921 Cumartesi günü saat 17.45’te Milli Marş olarak kabul edildi. Âkif, ödül olarak verilen 500 lirayı hayır kurumuna bağışladı.

Mehmet Akif Ersoy tüm şiirlerini7 kitaptan oluşan “Safahat” adlı eserinde topladı 1911 yılında yazdığı birinci bölümde Osmanlı toplumunun meşrutiyet dönemini; 1912 yılında yazdığı“Süleymaniye Kürsüsünde”adlı ikinci kitapta, Osmanlı aydınlarını anlattı. 1913’de Safahat’ın üçüncü bölümü olan“Halkın Sesleri”nive 1914 yılında dördüncü bölüm“Fatih Kürsüsünde”yi yazdı. Ardından 1917 tarihli“Hatıralar”ve I. Dünya Savaşı hakkında görüşlerinin yer aldığı 1924 tarihli“Asım”ıyazdı. Son ve 7. bölüm olan “Gölgeler”i 1933 yılında yazdı. Şiirlerinin toplu olarak yer aldığı 7 kitaplık eserine “İstiklal Marşı”nı koymayarak bu eserini Türk Milleti’ne armağan etmişti.

Başlangıcı 1911 olan “Safahat”, 1933 yılında tamamlandı. Özmer Ziya Doğrul, Mehmet Akif Ersoy’un kitaplarına almadığı şiirlerini de ekleyerek eseri, 1943 yılında tekrar yayımladı. Ardından 1987 yılında M. Ertuğrul Düzdağ, eseri önceki baskıları arasındaki farkı gösteren yeni bir basımını yaptı.”Kur’an’dan Ayet ve Hadisler”ve“Mehmet Akif Ersoy’un Makaleleri”adlı çalışmaları da ölümünden sonra yayımlandı.

Diyanet İşleriile Kuran’ı Türkçe’ye tercüme etmek için anlaşma imzaladı. Kendi eserlerini yazmak istediği için bu görevi başlangıçta reddedenMehmet Âkif Ersoybu çeviriyi yapabilecek tek kişi olarak görülüyordu.Yoğun ısrarlar sonucu görevi kabul etmek zorunda kaldı.

Adeta inzivaya çekilerek 6-7 sene üzerinde çalıştı. Sonuçtan memnun kalmadı. Mukaveleyi fesh etti.

Kurtuluş Savaşı ve zafer sonrası uzunca bir süre Mısır’da yaşayanMilli Şâirimiz Mehmet Âkif Ersoy,17 Haziran 1936’da tedavi için İstanbul’a döndü. 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul’da, Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı’nda siroz hastalığı yüzünden vefat etti, Edirnekapı Şehitliğinde yatıyor.

DHA

27 Aralık 2018 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?