Reklamı Kapat

ABD-Meksika Sınırında Göçmen Çocuk Hayatını Kaybetti

ABD tarafına yaşa dışı geçiş yapan 7 yaşındaki kız çocuğu hayatını kaybetti. Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için harekete geçen göçmen konv

Büyütmek için resme tıklayın

ABD tarafına yaşa dışı geçiş yapan 7 yaşındaki kız çocuğu hayatını kaybetti.Orta Amerika’dan ABD’ye ulaşmak için harekete geçen göçmen konvoyunda yer alan Guatemalalı kız çocuğu, Meksika-ABD sınırında hayatını kaybetti.

Washington Post’un haberinde, geçen hafta babasıyla yasa dışı olarak ABD tarafına geçen 7 yaşındaki kız çocuğunun, gözaltına alındıktan saatler sonra yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Çocuğun ölüm sebebinin aşırı sıvı kaybının yol açtığı ani kalp durması olduğu belirtildi.

Associated Press ajansının, sınır muhafızlarının ifadelerine dayandırdığı haberinde de küçük kızın günlerdir aç ve susuz olduğu bildirildi.

ABD yönetiminden kızın ölümüyle ilgili henüz resmi açıklama gelmedi.

ABD ile Meksika Sınırının Tarihi

1840’lı yıllarda birçok Amerikalı tarafından kabul gören, Amerikalı yerleşimcilere kıtalarının Pasifik Okyanusu kıyısına kadar genişlemesinin mukadder olduğu ideolojisi olan Açık Kader’e (Manifest Destiny) rağmen ABD ve Meksika arasında gelecekte kurulacak olan sınır kaçınılmaz bir sonuçtu.

ABD ile Oregon’un ortak sahibi olduğu Birleşik Krallık, denklemin parçasıydı. Nüfuz sahibi bazı Amerikalılar, Meksika’dan Kaliforniya’nın kontrolünü alan Britanyalılar’ın ABD’nin Pasifik Okyanusu’na doğru genişlemesini durdurmayı hedeflediklerini söylüyordu. Birleşik Krallık’ın bölge üzerindeki hedefleri, ABD ve Birleşik Krallığın 49’uncu paralel üzerinde (günümüzdeki ABD ve Kanada sınırı) anlaşmaya varmasıyla beraber netlik kazandı. Anlaşmaya göre 49’uncu paralelin yer aldığı Pasifik Okyanusunun kuzeybatısındaki topraklar, ABD ve Birleşik Krallık arasında kalıcı sınır olarak kabul edilse de, dönemin ABD başkanı James K. Polk, ABD’nin sınırlarını genişletmeye kararlıydı.

1845’te ABD Kongresi, 1836’daki Teksas Devrimi ile fiili olarak Meksika’dan bağımsızlığını ilan eden Teksas Cumhuriyeti’nin ilhak edilmesini onayladı. Meksika en başından beri Teksas Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımamıştı. Bağımsızlık ve ilhak edilme arasında kalan Teksas’ı almak, ABD topraklarını batıya doğru genişletmek anlamına geliyordu. Teksas, topraklarını batıya doğru genişletmek isterken Meksika, Teksas Cumhuriyeti’ni tekrar topraklarına bağlamak istiyordu ve bu sebeple Teksas ve Meksika arasında hak iddiası mücadelesi başladı.

Teksas’ı tanımayı reddeden Meksika, 1819’da İspanya ve ABD arasında imzalanan Adams-Onis Antlaşması’nca belirlenen sınırları kabul ediyordu. ABD, Teksas’ı ilhak etti ve Meksika, ABD ile olan resmi diplomatik ilişkilerini kesti. ABD ve Meksika arasındaki sınırı belirlemek, Meksika’ya ait New Mexico ve Kaliforniya’nın ABD tarafından satın alınmasını önermek için ABD tarafından yapılan başarısız diplomatik girişimler, Meksika-Amerika Savaşını tetikledi.

Meksika-Amerika Savaşının sonucu olarak 1 milyon kilometrekarelik Teksas’ın ilhak edilmesi, 750 bin kilometrekarelik Oregon Ülkesi’nin paylaşımı ve Meksika’nın haklarından feragat etmesini konu alan Guadalupe Hidalgo Antlaşması imzalandı ve toplamda 1.4 milyon kilometrekarelik toprak parçası ABD’ye devredildi. Guadalupe Hidalgo Antlaşması sayesinde ABD, mevcut toprak parçasının üçte biri kadar yeni topraklar kazandı. Günümüzde ABD’nin Arizona eyaletinin güneyini ve New Mexico eyaletinin güneybatısını kapsayan 78 bin kilometrekarelik bölge, ABD tarafından Gadsden Mübayaası ile 10 milyon dolar karşılığında Meksika’dan satın alındı. Böylece günümüzdeki ABD ve Meksika sınırı belirlendi.

14 Aralık 2018 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?