Reklamı Kapat

Bugün Hüseyin Nihal Atsız’ın Ölüm Yıl Dönümü

Hüseyin Nihal Atsız kimdir?12 Ocak 1905 tarihinde Kadıköy’de doğan Hüseyin Nihal Atsız yazar, şair ve öğretmendir. Nail Bey ve Fatma Zehra hanımın ilk...

Büyütmek için resme tıklayın

Hüseyin Nihal Atsız kimdir?12 Ocak 1905 tarihinde Kadıköy’de doğan Hüseyin Nihal Atsız yazar, şair ve öğretmendir. Nail Bey ve Fatma Zehra hanımın ilk çocuklarıdır.Malatya Ortaokulu’nda Türkçe, daha sonra Edirne Lisesi’nde Edebiyat hocalığına tayin edilmiştir.

1931-1932 senesinde Atsız Mecmua,1933-1934 yıllarında Orhun dergisini yayımladı. Orhun dergisi kapatıldıktan sonraDeniz Gedikli Hazırlama Okulu’nda Türkçe öğretmenliği yaptı.Tanrıdağ, Çınaraltı gibi milliyetçi dergilerde yazılar yazdı.1943’te Orhun’u yeniden yayımladı. Dönemin başbakanı Şükrü Saracoğlu’na hitaben yayımladığı açık mektuplarda, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in istifasını istedi. O dönemdeAtsız-Sabahattin Ali davası büyük yankı uyandırır.Askeri mahkeme, Türkçülerin birçoğunu çeşitli cezalara çarptırdı. Atsız da 6 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra beraat etse de öğretmenlik mesleğine dönemedi ve Süleymaniye Kütüphanesi’nde uzman olarak çalıştı.1950-1951 senesindeHaydarpaşa Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yapan Nihal Atsız, 3 mayıs’ın kutlanması için konferans verdi. Bu onun öğretmenlikten alınmasına ve tekrar Süleymaniye’ye verilmesine neden oldu. 1969 yılında emekliye ayrıldı ve11 Aralık 1975’te vefat etti.

Kızıl Elma şiiri

Yüz paralık kurşunla gider hayat dediğin;Tanrı yolu uzaktır; erken kalk sıkı giyin.Yazık, bütün ömrünce o kadar özlediğinGüzel Kızılelma’na varmadan öleceksin.’

11 Aralık 2018 - Biyografi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?