Reklamı Kapat

Dünyanın En Uzun Savaşı: 1 Kişi Bile Ölmedi

Hollanda ve Scilly Adaları arasındaki bu savaş tam 335 yıl sürdü.Hollanda ve İngiltere’nin güney batısında yer alan Scilly Adaları arasında 335 yıl sü...

Büyütmek için resme tıklayın

Hollanda ve Scilly Adaları arasındaki bu savaş tam 335 yıl sürdü.Hollanda ve İngiltere’nin güney batısında yer alan Scilly Adaları arasında 335 yıl süren savaşta 1 kişi dahi ölmedi.

Yıllarca süren bu ilginç savaşta 1 el bile ateş edilmemiş, kimsenin burnu kanamamıştı. Yani günümüzde bir derbide; futbolcular, teknik ekip ya da taraftarlar arasında yaşanabilecek olaylardan daha güvenilirdi.

335 yıl süren savaşın asıl nedeni İngiltere iç savaşıydı (1662-1651). Kraliyet destekçileri, parlamento destekçileri tarafından defalarca kez yenilgiye uğratılmıştı. Bunun üzerine kraliyetçiler, İngiltere’nin güneyindeki Cornwall bölgesine kaçmışlardı. Cornwall bölgesi de parlamentocuların eline geçince kraliyet taraftarı John Granvill ve adamları, Scilly Adalarına kaçmak zorunda kaldı.

Savaş sırasında parlamento destekçilerinin yanında olan Hollanda, aynı zamanda kendi özgürlüğünü İspanya’dan almaya çalışıyordu. Hollanda’nın amacı İngiliz iç savaşından galip gelen tarafın desteğini kazanmaktı. İspanya ise bu dönemde Amerika kıtasının keşfi ve Avrupa’nın büyük kısmını ele geçirerek en büyük imparatorluk olmayı başarmıştı.

Scilly Adalarına kaçan kraliyet taraftarı John Granvill’den savaş tazminatı isteyen Hollanda, beklediği cevabı alamadı.

Bu sırada parlamento destekçileri tüm İngiltere’yi ele geçirmişti. Bunun üzerine ilginç bir şekilde Hollanda sadece Scilly Adalarına savaş ilan etti.

İngiltere’de düzen tekrar kurulmuştu ve bu durumda Hollanda çok küçük bir alana savaş ilan etmiş bulunuyordu. Savaş ilanı 335 yıl boyunca unutuldu.

1985 yılında Scilly Adaları konsülünde başkan ve aynı zamanda tarihçi olan Roy Duncan, bu garip durumu fark etti ve Hollanda’nın Londra’daki elçiliğine müracaat etti. Bunun üzerine Hollanda büyükelçisi Jonkheer Rein Huydecoper, adaları ziyaret etti.

Büyükelçi 17 Nisan 1986 yılında, 335 yıl sürmüş olan bu savaşa bir son vererek barış anlaşmasını imzaladı.

14 Aralık 2018 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?