Reklamı Kapat

Kırımoğlu: “Tüm totaliter rejimler bir anda yıkılır, Putin de öyle olacak!”

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ankara ziyareti kapsamında QHA'ya açıklamalarda bulundu. Kırımoğlu, diasporadaki Kı

Büyütmek için resme tıklayın

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ankara ziyareti kapsamında QHA’ya açıklamalarda bulundu. Kırımoğlu, diasporadaki Kırım Tatarlarının sorunlarından, Ukrayna-Rusya krizine dair pek çok sorunun cevabını verdi.

“RUSYA’NIN SİLAHLANMASI SADECE UKRAYNA İÇİN DEĞİL TÜM KARADENİZ İÇİN TEHLİKELİ”

Kırımoğlu, Birleşmiş Milletler’de işgal edilen Kırım’da ve Azak denizinde Rusya’nın silahlanması ve provakatif eylemlerde bulunmasına karşı çıkarılan tasarının önemine vurgu yaparken, dünyanın Rusya’nın oynadığı oyunun farkında olduğunu söyledi.

Kırımoğlu önerge hakkında, “Bu önerge çok önemli. İşgal olan Kırım yarımadasında, Rusya’nın silahlanma kararlarına karşı ve elbette Azak Denizi’ndeki saldırgan faaliyetlerine karşı sunuldu. Bu ağır silahları getirmeleri, yalnız Ukrayna için değil Karadeniz bölgesinde de büyük bir tehlikedir.” dedi.

Ayrıca, Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, açık bir şekilde Rusya’nın Budapeşte anlaşmasına aykırı davrandığını BM önergesinde ifade edilerek kabul edildiğini söyledi.

“ULUSLARARASI PLATFORMDA BİR KIRIM MASASININ KURULMASINI İSTİYORUZ”

Kırımoğlu, “Biz Kırım konusunda uluslararası bir platform oluşturulmasını istiyoruz . Ve bunun en iyi yolu, Budapeşte anlaşmasını imzalayan ülkelerdir… Bizim öncelikli hedefimiz bu platformda bir ‘Kırım Masası’nın kurulmasıdır.” dedi. Kırımoğlu, Rusya’nın doğal olarak buna karşı çıktığını ancak yeterli çoğunluğa ulaşıldığı takdirde buna mecbur kalınacağını ifade etti.

Karar için aleyhte, çekimser oy kullanan ve oylamaya katılmayan ülkelerin Rusya’ya bağımlı olmalarından böyle bir tavır aldığına dikkat çeken Kırım Tatar milli lideri, Türk ve İslam devletlerinin tutumunu ise eleştirdi. Konu hakkında, “Bizim en çok rahatsız eden şey pek çok İslam ülkesinin çekimser kalmasıdır. Bu konuda çok müzakerelerimiz oldu. İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam ülkeleri Cumhurbaşkanları ile Ağustos ayındaki ziyarette anlaştık, bizi destekleyeceklerini söz vermişlerdi ancak bakıyoruz çekimser kalıyorlar.” dedi.

“TÜM TOTALİTER REJİMLER BİR ANDA YIKILIR, PUTİN DE ÖYLE OLACAK”

Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının ana vatanındaki işgalin ne zaman biteceği hakkındaki soruya da, “Totaliter rejimler bir anda dağılıyorlar, Sovyet rejimi de öyle. Sovyetler son gününe kadar öyle davranıyordu ki sanki 100 yıl daha yaşayacak ama bir anda yok oldu. Putin rejimi de öyle olacak. Bizim fikrimiz, bizim planımız, bizim çalışmalarımız hep Ukrayna içerisinde otonom bir Kırım Tatar Özerk Cumhuriyeti olması için.”diyerek sözlerini sonlandırdı.

31 Aralık 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?