Reklamı Kapat

“Küreselleşme, Çatışmalar ve Aktörler”

ANKA Enstitüsü,  Ankara’da Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde “Küreselleşme, Çatışmalar ve Aktörler” adında bir panel düzenledi. Başkent

Haber albümü için resme tıklayın

ANKA Enstitüsü, Ankara’da Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde “Küreselleşme, Çatışmalar ve Aktörler” adında bir panel düzenledi.Başkent Ankara bugün önemli bir panele ev sahipliği yaptı. ANKA Enstitüsü tarafından düzenlenen “Küreselleşme, Çatışmalar ve Aktörler” adlı panel Çankaya Belediyesi tarafından yapılan Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde yapıldı. Panelin moderatörlüğünü Engin Öktem üstlenirken diğer panelistler ise Prof. Dr. Anıl Çeçen, Dr. Çetin Kartal ve Murat Sururi Özbülbül oldu.

Panelin açılış konuşmasını yapan ANKA Enstitüsü Başkanı Rafet Aslantaş enstitünün “Kıt kaynaklarla kurulduğunu” belirtirken şu açıklamalarda bulundu “Kıt kaynaklarla, hatta kaynaksızlıklarla, bağımsız iyi çalışmalar yaptığımızı düşünüyorum. Bu konuda mütevazi olamayacağım. Bize bu gücü verenler de sizlersiniz” diye belirtti. “ANKAra düşün-seli” adı altında yeni bir çalışma başlattıklarını belirten Aslantaş önümüzdeki 1 yıl boyunca “ANKAra düşün-seli” adı altında bir dizi konferans düzenleyeceklerini söyledi.

“KÜRESELLEŞEN FİRMALARLA KÜRESELLEŞEMEYEN DEVLETLERİN KAVGASI”

Modern devletlerin en büyük gelirlerinden birinin halktan alınan vergiler olduğunu belirten Murat Sururi Özbülbül “Gelişmiş ve gelişmekte olan devletlerin en büyük gelirlerinden biri halktan alınan vergilerdir. Tabii bazı devletlerin doğal kaynakları ve fazla üretimleri olabilir. Ama bunlara sahip olmayan devletler en büyük kazançlarını vergilerden elde eder. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ABD yönetiminde bile Trump vergi alamamaktan şikayetçi. Firmalar küreselleşiyor. Küreselleşme oldukça üretimini firmaya daha az maliyetli olan yerlerde yapıyorlar. Durum böyle olunca da devletler firmalardan istedikleri vergileri alamıyorlar” diye belirtti.

“TEKNOLOJİ KÜRESELLEŞMEDE ÇOK ÖNEMLİ”

Dr. Çetin Kartal küreselleşmenin en önemli ayaklarından birisinin ekonomi olduğu belirtirken teknolojinin de ekonomi kadar önemli olduğunu söyledi. Kartal’ın konu hakkında cümleleri söyle “Küreselleşmede ekonomi çok ciddi bir parçadır. Ekonominin önemi kadar teknolojinin de önemi yüksektir. Örnek verecek olursak; DEAŞ’lı teröristlerin aynı yerde bir arada durması teknoloji sayesindedir, neredeyse hepsi “whatsapp” kullanarak bir araya geldiler. Paris’te sarı yeleklilerin eylemleri; birbirini tanımayan bir sürü insan sosyal medyada anlaşarak yani teknolojiyi kullanarak bir araya gelmişlerdir” diye kaydetti.

“GEORGE ORWELL DÜNYA 3’E BÖLÜNECEK DEMİŞTİ”

Prof. Dr. Anıl Çeçen ise gelen konuklara George Orwell’ın İkinci Dünya Savaşı bitiminde yazdığı “1984” adlı kitaptan alıntı yaparak “bildiğiniz üzere George Orwell “1984” adında bir kitap yazmıştı. Bu kitap gelecekte dünyanın nasıl şekilleneceğine dair Orwell’ın düşüncelerini kaleme aldığı bir kitap” dedi. Orwell’a göre dünya gelecekte 3’e bölünecek diyen Çeçen “Orwell kitabında şöye diyor; “Dünya 3’e bölünecek birincisi Amerika ve İngiltere’nin olduğu taraf “Okyanusya” diğer taraftan Çin’in başını tuttuğu “Şarkasya” son olarak batıyla doğunun arasında kalan yer “Avrasya” diye kaydetti. Kendisinin de bu fikirde olduğunu anlatan Çeçen “dünyanın geleceğinde 3’lü yapılanma var, Avrupa’nın geleceği ise Amerika ve İngiltere’nin alacağı kararlara bağlı” diye belirtti.

22 Aralık 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?