Reklamı Kapat

Türkmenistan Uluslararası Tarafsızlık Günü

Türkmenistan’da, 12 Aralık tarihi Uluslararası Tarafsızlık Günü olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca 12 Aralık 1995 yılında da

Büyütmek için resme tıklayın

Türkmenistan’da, 12 Aralık tarihi Uluslararası Tarafsızlık Günü olarak kutlanıyor.Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca 12 Aralık 1995 yılında daimi tarafsızlık statüsüne kavuşan ve 2015’te bu tarafsızlık statüsü BM Genel Kurulu tarafından 2‘nci defa onaylanan Türkmenistan, Uluslararası Tarafsızlık Günü’nü kutluyor.

Uluslararası Tarafsızlık Günü vesilesiyle “2018 Büyük İpek Yolunun Kalbi Türkmenistan” teması çerçevesinde ”Büyük İpek Yolunun Mirası ve Günümüzde Uluslararası İlişkileri” konulu uluslararası bir konferans ve sergi düzenlendi.

Konferans, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un mesajının okunması ile başladı.

Berdimuhamedov mesajında Tarafsızlık Günü’nü kutladıktan sonra, Büyük İpek Yolu’nun doğasında bulunan barış ve güvenlik ilkelerinin bugün, dünyada barış ve güvenliğin güçlendirilmesinde büyük rol oynadığını ifade etti. Büyük İpek Yolu üzerinde oluşan muazzam ruhsal mirasın; farklı kültürler arasında açıklık, karşılıklı güven ve yakınlaşma ilkelerini yansıttığını belirten devlet başkanı, uluslararası ilişkilerde tarafsızlık politikasının bu ilkelere bağlılığın bir örneği olduğunu vurguladı.

Konferansa birçok ülkenin temsilcisinin yanı sıra Birleşmiş Milletlerden temsilciler, konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’yi temsilen bir konuşma yapan Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver konuşmasında, “Daimi Tarafsızlık” Statüsünün Türkmenistan’a sağladığı kazanımların en başında, güvenlik ve istikrarın geldiğini ifade etti. Tarafızlık statüsünün, ülke kaynaklarını silahlanmaya değil, kalkınmaya yönlendirdiğini ifade eden Suver, Türkmenistan’ın bu vasileyle bölgede prestij kazandığını vurguladı.

Af Kararı

Uluslararası Tarafsızlık Günü münasebetiyle Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 796 kişi hakkında af kararı çıkardı.

Berdimuhamedov, İçişleri Bakanı İskender Mulikov’dan “Affedilenlerin en kısa zamanda serbest bırakılarak ailelerine dönmeleri için gereken tedbirlerin alınmasını” istedi.

Türkmenistan, 12 Aralık 1995 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 185 ülkenin oybirliği ile “Daimi Tarafsızlık Statüsü” kazandı. 22 yıldan bu yana 12 Aralık tarihi “Tarafsızlık Bayramı” olarak kutlanıyor ve resmi tatil oluyor.

BM Genel Kurulu, Türkmenistan’ın başvurusu üzerine geçen yılın Şubat ayında aldığı bir karar ile de; 12 Aralık gününü, “Uluslararası Tarafsızlık Günü” olarak ilan etti. Bu nedenle 12 Aralık tarihi, “Uluslararası Tarafsızlık Günü” olarak resmi tören ve halka açık programlarla kutlanıyor.

Kaynak: QHA

13 Aralık 2018 - Türk Dünyasi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?