Reklamı Kapat

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 99. Yılı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinin 99. Yıl Dönümü Osmanlı Devletinin topraklarının Avrupalı devletlerle paylaşılmaya başlamasın

Haber albümü için resme tıklayın

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 99. Yıl Dönümü

Osmanlı Devletinin topraklarının Avrupalı devletlerle paylaşılmaya başlamasından sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş mücadelesinin merkezi olarak Ankara’yı seçti. Bu seçimin arkasında yüzlerce yıl öncesine dayanan geçmişte İslam coğrafyasından gelen bir geleneğinde etkisi vardı. Fütüvvet adı ile anılan bu gelenek Anadolu’ya Ahilik olarak geçmiş ve esnafların oluşturduğu dini ve mesleki bir birlikti. Ahiler Anadolu’da siyasi birliğin dağıldığı dönemlerde Ankara’ya sahip çıkmış ve askeri kolları olan Seğmenler şehri başarıyla korumuşlardır. Atatürk bu durumu şüphesiz ki biliyordu. Kurtuluş Mücadelesinin en önemli merkezi olan Ankara demiryolu ulaşımına sahip olması ve coğrafi konumu da bir diğer etkendi. 27 Aralık 1919’da Atatürk beraberinde ki Temsil Heyeti ile birlikle Dikmen sırtlarından Ankara’ya giriş yaptı.

Ankara 27 Aralık 1919 Seğmen Alayı

Ankara’nın Kurtuluş Mücadelesindeki Önemi

Atatürk ve Temsil Heyetini önlerinde yaya ve atlılardan oluşan seğmen alayının olduğu coşkulu bir kalabalık karşıladı. Seğmenler 700 yıl önce bu topraklara sahip çıkan ahilerin torunlarıydı. Mustafa Kemal arabasından indi, orada bulunan herkesin tek tek elini sıktı. İstanbul’da ki meclis işgal altındaydı. Yeni bir meclis kurmak amacıyla Ankara’ya gelen temsil heyeti kullanabilecekleri bir bina arıyordu.

Seğmenler Parkı

Temsil heyetine, İttihat ve Terakki Partisinin bir kulüp binası olarak inşa ettirdiği fakat,1’inci dünya savaşı başlamasıyla tamamlanamamış bir bina gösterildi.Ankaralılar evlerinden getirdikleri kiremitlerle, halılarla ve sobalarla binayı kullanmaya hazır hale getirdiler.

23 Nisan 1920’ de Hacı Bayram-ı Veli Camisinde kılınan Cuma namazının ardından meclis çalışmaya başladı. Anadolu’ daki işgalin kaldırılabilmesi için Türk Kurtuluş Savaşı’ nın hazırlıklarına başlandı. Zorlu zamanlar, savaşlar geçirildi. Çıkarılan Tekalif- i Milliye kanunuyla Anadolu’ dan gelen yardımlar cephelere buradan ulaştırıldı. Büyük Taarruz’ un planları burada yapıldı. Cumhuriyet burada ilan edildi.

İlk Meclis

Ankara, tarih sahnesindeki önemini yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinde korudu ve daha önce başka uygarlıklar tarafından yapıldığı gibi, 13 Ekim 1923 tarihinde son kez başkent oldu.

Kaynak: Ankara Rüzgârı Belgeseli

27 Aralık 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?