Reklamı Kapat

ABD-Meksika Sınırında Neler Oluyor ?

ABD ile Meksika Sınırında Neler Yaşanıyor ? ABD başkanı Donald Trump'ın  seçim vaadi olarak Meksika sınırına duvar inşa edeceğini söylemesi ile

+3
Haber albümü için resme tıklayın

ABD ile Meksika Sınırında Neler Yaşanıyor ?ABD başkanı Donald Trump’ın seçim vaadi olarak Meksika sınırına duvar inşa edeceğini söylemesi ile ABD-Meksika sınırı tartışma konusu olmuştu. Donald Trump seçildikten sonra izlediği göçmen karşıtı politikalar ve getirdiği yasaklarla sık sık eleştirilse de bu konuda “sıfır tolerans” olarak adlandırılan sert uygulamalar devreye girdi.

Fotoğraf: Hürriyet

ABD-Meksika sınırında insanlık dışı uygulamalar yaşanıyor. ABD başkanının seçim vaadi olan duvar inşa edilirken, göçmenler tutuklanıyor, göçmen çocuklar, ailelerinden kopartılıp kamplara yerleştiriliyor.

Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri başkanı olmadığı dönemlerde yakalanan göçmenler sınır dışı ediliyordu. Ya da sınırı bile geçemedenSuchiate Nehrinde boğularak hayatlarını kaybediyorlardı. Sınırda yaşanan bu dramlar yetmezmiş gibi şimdi Donal Trump’ın ırkçı, saldırgan ve ayrılıkçı politikaları acımasızca uygulanmaya başlandı.

Fotoğraf: Hürriyet

ABD ile Meksika Sınırının Tarihi

1840’lı yıllarda birçok Amerikalı tarafından kabul gören, Amerikalı yerleşimcilere kıtalarının Pasifik Okyanusu kıyısına kadar genişlemesinin mukadder olduğu ideolojisi olanAçık Kader’e (Manifest Destiny) rağmen ABD ve Meksika arasında gelecekte kurulacak olan sınır kaçınılmaz bir sonuçtu.

Fotoğraf: Hürriyet

ABDileOregon’un ortak sahibi olduğuBirleşik Krallık, denklemin parçasıydı. Nüfuz sahibi bazı Amerikalılar,Meksika’danKaliforniya’nın kontrolünü alanBritanyalılar’ın ABD’nin Pasifik Okyanusu’na doğru genişlemesini durdurmayı hedeflediklerini söylüyordu. Birleşik Krallık’ın bölge üzerindeki hedefleri, ABD ve Birleşik Krallığın49’uncuparalelüzerinde (günümüzdeki ABD ve Kanada sınırı) anlaşmaya varmasıylaberaber netlik kazandı. Anlaşmaya göre 49’uncuparalelin yer aldığı Pasifik Okyanusunun kuzeybatısındaki topraklar,ABD ve Birleşik Krallık arasında kalıcı sınırolarak kabul edilse de, dönemin ABD başkanıJames K. Polk, ABD’nin sınırlarını genişletmeye kararlıydı.

Fotoğraf: Hürriyet

1845’te ABD Kongresi,1836’daki Teksas Devrimiile fiili olarakMeksika’danbağımsızlığını ilan edenTeksas Cumhuriyeti’nin ilhak edilmesini onayladı. Meksika en başından beri Teksas Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımamıştı. Bağımsızlık ve ilhak edilme arasında kalan Teksas’ı almak, ABD topraklarını batıya doğru genişletmek anlamına geliyordu. Teksas, topraklarını batıya doğru genişletmek isterken Meksika, Teksas Cumhuriyeti’ni tekrar topraklarına bağlamak istiyordu ve bu sebepleTeksas ve Meksika arasında hak iddiasımücadelesi başladı.

Fotoğraf: Hürriyet

Teksas’ı tanımayı reddeden Meksika,1819’da İspanya ve ABD arasında imzalanan Adams-Onis Antlaşması’nca belirlenen sınırları kabul ediyordu. ABD, Teksas’ı ilhak etti ve Meksika, ABD ile olan resmi diplomatik ilişkilerini kesti.ABD ve Meksika arasındaki sınırı belirlemek, Meksika’ya aitNew Mexico ve Kaliforniya’nın ABD tarafından satın alınmasını önermek için ABD tarafından yapılan başarısız diplomatik girişimler,Meksika-Amerika Savaşını tetikledi.

Meksika-Amerika Savaşının sonucu olarak1 milyon kilometrekarelik Teksas’ın ilhak edilmesi,750 bin kilometrekarelik Oregon Ülkesi’nin paylaşımı veMeksika’nın haklarından feragat etmesini konu alanGuadalupe Hidalgo Antlaşmasıimzalandı ve toplamda1.4 milyon kilometrekarelik toprak parçasıABD’ye devredildi. Guadalupe Hidalgo Antlaşması sayesinde ABD, mevcut toprak parçasınınüçte biri kadar yeni topraklar kazandı. Günümüzde ABD’ninArizonaeyaletinin güneyini veNew Mexico eyaletinin güneybatısını kapsayan78 bin kilometrekarelik bölge, ABD tarafındanGadsden Mübayaasıile10 milyon dolarkarşılığında Meksika’dan satın alındı. Böylece günümüzdekiABD ve Meksika sınırıbelirlendi.

06 Aralık 2018 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?