Reklamı Kapat

Doğu Türkistan’da Çin Zulmü: Mezar Taşı Krizi

Çin'in Doğu Türkistan’daki mezar taşlarının Çince yazılmasını zorunlu kıldığı bildirildi. Doğu Türkistan'daki Çin zulmünün yeni bir uygula

Büyütmek için resme tıklayın

Çin’in Doğu Türkistan’daki mezar taşlarının Çince yazılmasını zorunlu kıldığı bildirildi.Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün yeni bir uygulaması daha ortaya çıktı.

QHA’nın Doğu Türkistan’dan iltica eden kişilere dayandırdığı habere göre, bölgedeki mezar taşlarında bulunan dini yazıların kaldırıldığı ve yerine Han Çincesi ile yazıların yazılmasının zorunlu hale getirildiği kaydedildi.

Bir Twitter kullanıcısı Doğu Türkistan’da yaşayan Moğol bir arkadaşının şu ifadelerini paylaştı:

“Burada azınlıkların mezar taşlarının Han stilinde yapılması zorunlu kılındı. Mezar taşlarında artık Çince yazılar bulunması gerek. Eski mezar taşları da boyanarak ve kaldırılarak düzeltiliyor.”

Söz konusu zorunluluk 1989 yılında Bulgaristan Komünist Partisi’nin Türklere uyguladığı mezar taşlarında Bulgarca zorunluluğunu anımsattı.

Toplama Kampları

Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra bağımsızlığını kazanan Orta Asya devletlerine, Doğu Türkistan’dan yoğun bir göç yaşanmıştı. Özellikle sınır bölgelerde yaşayan Kazak ve Kırgızlar, sınırın öte yakasındaki akrabalarının yanına taşınmıştı.

Doğu Türkistan’a sömürge valisi Chen Quanguo’nun atanması sonrası, yurt dışına çıkmak ve yurt dışında akrabası bulunmak toplama kamplarına gönderilmede en geçerli sebeplerden biri haline geldi.

Orta Asya devletleri, “Kuşak ve Yol Projesi” kapsamında Çin ile ilişkilerini arttırırken, kendi soydaşlarının Çin’de toplama kamplarına yollanmasıyla karşı karşıya kaldı. Özellikle Kazakistan’ın, son dönemlerde Kazaklara uygulanan baskılar sebebiyle Çin ile ilişkilerinde sorunlar yaşadığı bildirildi.

Doğu Türkistan’da halihazırda Çin işgal rejimi 1 milyonu aşkın insanı toplama kamplarında tutuyor.

11 Aralık 2018 - Türk Dünyasi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?