Türkiye'nin Eğitim Dosyası

Eğitim sistemi hükümetlerin politikaları doğrultusunda yıllar içerisinde nasıl bir değişime uğradı ?

+8
Haber albümü için resme tıklayın

TÜRKİYENİN EĞİTİM DOSYASI

1923-1924 yıllarında 12 milyonluk Türkiye nüfusundaki %10 luk okuryazarlık oranı “Eğer Cumhurbaşkanı olmasam, Maârif Vekili olmak isterim” diyen Atatürk’ün teşhis ve önerilerinin öncülüğünde gelişmiş ve nihai halini almıştır.Peki Türkiye, kurucu değerlerin öngördüğü eğitim sisteminden uzaklaştıktan sonra nasıl sistemler denemiş ve ne gibi sonuçlar alınmıştır ?

image.jpg?

KÖY ENSTİTÜLERİ DÖNEMİ

1938-1946 yılları milli eğitim bakanı Hasan Ali Yücel öncülüğünde kurulan Köy Enstitüleri,yerel halkın eğitim seviyesinin yine yerel şekilde yükseltilmesi amaçlanarak kuruldu. Enstitülerin kurulması için şehirlerden uzak fakat mümkün olduğunca ulaşım yollarına -o dönem elbette demiryollarına- yakın, tarıma elverişli bölgeler seçildi ve ilk enstitüler buralarda açıldı.Pratik ve teoriyi biraraya getiren enstitülerde Ruhi Su,Aşık Veysel ve Sabahattin Eyüboğlu gibi değerli sanatçılar yetiştirildi.Demokrat Parti’nin komünizm tehlikesi doğurduğu iddiası ve köy ağalarının rahatsızlığı gibi sonucu kapatıldı.

 

image-1.jpg?

ZORUNLU DİN DERSİ

21 Ekim 1950 tarihinde alınan karar ile isteğe bağlı olan din dersi ortaokul dersleri için zorunlu hale geldi.Halkın komünizm tehlikesine bakışı ile demokrat partinin bu kararı arasında ilişki olduğu iddia edildi.

image-2.jpg?

12 EYLÜL VE SONRASI

12 Eylül döneminde sağ ve sol görüşlü öğrencilere çeşitli baskılar uygulanırken İmam Hatip öğrencilerine bütün fakültelere girme hakkı tanındı.Darbenin ardından Turgut Özal önderliğinde Güzel Sanatlar Lisesi açıldı ve 1988 yılında Birinci Gençlik Şurası toplandı.

image-3.jpg?

 90’LAR

1990’ların başında Çiller-Baykal koalisyonu tarafından  TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) kuruldu. Koalisyon döneminde kesintisiz eğitim hususunda da çeşitli değişikliklere gidildi.Anadolu liselerinin ortaokul kısımlarının kapanmasının ardından,Anadolu liselerinin hazırlık dahil 4 yıl eğitim vermesine karar verildi.Ortaöğretim başarı puanı ise çeşitli liselere göre düzenlendi ve öğrenciler kendi alanlarını seçmeye yöneltildi.

image-4.jpg?

SÜREKLİ DEĞİŞEN SINAV SİSTEMLERİ DÖNEMİ

Değişen sistemlerle birlikte öğrenci seçme sisteminde de değişikliğe gidildi.İlk değişim 8.sınıftan liseye geçiş için uygulanan LGS’nin getirilmesi oldu.LGS’nin ardından OKS,OKS’nin ardından SBS,SBS’nin ardından ise TEOG adını alan liseye geçiş sistemi birçok tartışmaya neden oldu.

4+4+4

Yıllardır süregelen beş senelik ilkokul-üç senelik ortaokul sistemi ani şekilde değiştirilip 4+4+4 halini aldı.Bu şekilde ilkokul 4,ortaokul 4,lise de 4 yıl olarak düzenlendi.Öğrencilere 4 senenin ardından ara verme hakkı tanındı.

image-5.jpg?

ORTAÖĞRETİMDE BAŞÖRTÜSÜ

AK parti döneminde kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan serbestlikleri sonucu kız öğrencilerin okula başörtüsü ile gelebilmesi mümkün oldu.

image-6.jpg?

İMAM HATİPLİ ÖĞRENCİ SAYISI BEŞ KATINA ÇIKTI

2012 yılından 2018’e kadar imam hatipli sayısı beş kat artarak bir milyon üç yüz bine ulaştı.Okul sayısı ise 4 bini geçti.Aralık 2016 tarihinde OECD’nin yaptığı araştırmaya göre dini okul mezunlarının başarı oranının ülke ortalamasının altında olduğu açıklandı. Dini okul mezunlarının sadece yüzde 18’i dört yıllık bir üniversiteye girebildi. Bu oran devlet okullarında yüzde 35, özel okullarda ise yüzde 45’ti.

image-7.jpg?

EVRİM MÜFREDATTA YOK

Lise son sınıf biyoloji dersi içerisinde öğrencilere aktarılan evrim teorisi müfredattan tamamen çıkarıldı.6.sınıf fen bilgisi kitabından ise üreme konusunda insanla ilgili olan kısım kaldırıldı.

image-8.jpg?

MESCİT VE ABDESTHANE ZORUNLULUĞU

Yeni açılan yahut açılması planlanan eğitim kurumları için yalnızca özel okullar için geçerli olan mescit ve abdesthane bulundurma zorunluluğu tüm eğitim kurumları için geçerli oldu.

image-9.jpg?

09 May 2019 - 18:42 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Türkiyem TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Türkiyem TV değil haberi geçen ajanstır.Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Deva Partisi'nin başarılı olacağını düşünüyor musunuz?