Letonya 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı

Letonya Parlamentosu, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği diktatörü Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944 yılında gerçekleşen Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümü vesilesiyle kabul edilen kararda, bir dizi tarihi kaynakta Sovyet yönetiminin kasıtlı olarak Sovyetler Birliği ve işgal ettiği topraklarda yaşayan halkı ve etnik grupları kovuşturduğu, onlara soykırım yaptığını ve bu halkların arasında Kırım Tatar halkının da yer aldığı kaydedilirken, “Kırım Tatarlarını vatanlarının dışına itmek, Kırım Tatarlarını etnik bir grup olarak yok etmek ve onlara ait tarihi, kültürel ve sosyal miraslarını Kırım yarımadasına yok etmek için.” denildi.

“TARİHİN TEKRARLANABİLECEĞİ KONUSUNDA ENDİŞELER DUYUYORUZ”

QHA'nın aktardığına göre geçen kararda, Kırım’ın Rusya tarafından işgali ve işgal edilen yarımadada Kırım Tatarlarına yönelik uygulanan baskılar kınandı. Letonya Parlamentosu Dışişleri Komitesi Rihards Kols kararla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Rus vatandaşlığını almayı ve Kırım’ın Rus işgalinin kabulünü reddeden Kırım Tatarları ayrımcılığa uğruyor. Eğitim ve tıbbi hizmetleri alma hakları ihlal ediliyor. Ana dillerini, kültür ve adetlerini yaşatmaları engelleniyor. Kırım Tatarlarının 75. yıl içinde ikinci kez kovuşturulduğu ve baskılara uğradığı kabul edilemez. Tarihin tekrarlanabileceği konusunda endişeler duyuyoruz.”

Kaynak: QHA

10 Mayıs 2019 - Türk Dünyasi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi

Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?