İttihat ve Terakki'nin eski merkezinin yerine otopark yaptılar!

İstanbul'da Cağaloğlu'nda bulunan bir dönem İttihat ve Terakki tarafından genel merkez binası olarak kullanılan Pembe Köşk şubat ayında Anıtlar Kurulu'nun gözetiminde yıkılmıştı. Aslına uygun olarak yeniden yapılması gereken binanın yerinde bugün otopark var.

İstanbul Cağaloğlu'da bulunan bir dönem İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından genel merkez binası olarak kullanılan ve Pembe Köşk olarak bilinen tarihi Münif Paşa Konağı'nın yerinde şimdilerde otopark var.

Otel yapılmak üzere 2012 yılında bir şirket tarafından satın alınan konak, uzun süredir çökme tehlikesi olduğu halde bekliyordu. İstanbul 4 Numaralı Koruma Kurulu, konağın sökülerek yıkılmasına karar verdi. Konağın bazı bölümleri iş makineleri kullanılmadan sökülerek, yapılacak otelde kullanılmak üzere koruma altına alındı.

Ancak yıkımın ardından konağın bulunduğu alan günlük 20 TL'ye otopark olarak kullanıma açıldı.

yikilan-munif-pasa-konagi-otopark-oldu-8459-dhaphoto5,99IDV45tcEOhT9N5Th_3Zw.jpg?width=960&mode=crop&scale=both&v=20190516073705550

Yerine aynı yapının inşa edilmesi zorunlu 

Münif Paşa Konağı 1977 yılında Anıtlar Kurulu tarafından 1’inci Derece Tarihi Yapı olarak tescillendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarının Yapı Esasları ve Denetimine Dair Yönetmeliğine göre, tescilli yapıların yıkılmaları halinde aynı oturum üzerine projelendirilerek yeniden yapılması zorunlu. Ancak aradan geçen yaklaşık 3 aya rağmen bu alanda henüz otel yapımına başlanmadı.

İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin binasıydı

Eski Maarif Nazırı Münif Paşa tarafından tam olarak ne zaman yaptırıldığı bilinmeyen konak, 1908 - 1918 yılları arasında Osmanlı'nın fiilen yönetildiği yerdi. Bu dönem İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından kullanılan konak, yapımında kullanılan ahşabın rengi nedeniyle "Kırmızı Köşk" olarak anıldı. Daha sonraları renginin solmasıyla birlikte konağa, “Pembe köşk" denildi.

16 Mayıs 2019 - Türk Dünyasi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?