Reklamı Kapat

Kıble Nedir? Pusulayla Kıble Nasıl Bulunur?

Müslümanların namaz kılarken dönmeleri gereken yöne kıble denilmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

Yahut Suudi Arabistan’ın Mekke şehrindeki Kâbe tarafına da yine kıble denilmektedir. Namaz kılacak kimsenin kıbleye yönelerek namazını eda etmesi namazın (dışındaki farzlarından) şartlarındandır. Namazı kıbleye karşı kılmak demek, kıble için namaz kılmak anlamında anlaşılmamalıdır. Allah’ın emrine uyarak namazın bu şartının yerine getirilmesi noktasında değerlendirilmelidir.

Namazın sıhhati açısından kıble cihetine yönelerek bu önemli ibadeti yerine getirmek gereklidir. Kıble yönü bilinen bir yerde tekrar tekrar araştırma yapılmasına gerek yoktur. Kıble yönü bulma hususunda tereddüt edilen bir konumda iken mutlaka araştırma yapılması icap etmektedir. Araştırma yapılmaksızın herhangi bir yöne doğru namaz kılınamaz. Bu hususa mutlaka dikkat etmek gereklidir.

Kıble yönüne dönüş sadece namazlar için geçerli değildir. Diğer bazı ibadetleri yaparken ve özellikle dua ederken de kıble cihetine dönülür. Hac için ihrama girerken, cemre taşları atılırken, dua ederken, kurban edilen hayvanın başı yine kıble cihetine döndürülür. Yine cenaze mezara yerleştirilirken sağ tarafına yatırılarak yüzü kıbleye döndürülür. Camilerde mihrap, minarelerin alemleri ve minarelerin şerefelerine çıkan kapıları kıbleyi gösterecek şekilde yapılır.

Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

Kıble yönünün önemine üstteki paragraflarda vurgu yapmıştık. Şimdi gelelim kıble yönünü nasıl bulacağımız konusuna. Ülkemiz özelinde düşünüldüğünde, birçok şehrimizin kıblesi, güney tarafında bulunmakta ve güney yönünden yaklaşık olarak en fazla 30 derece doğuya doğru farklılık içerebilmektedir. Farklı yöntemler (güneş, yıldızlar, kadranlı saat, yosunlar, karınca yuvaları, mezarlıklar vb) ile de kıble tespit edilebilir. Fakat biz en sağlam yöntemlerden birisi olan pusula ile kıble yönünün tespiti hususuna değineceğiz.

Kıble yönünü pusula ile bulmak için ilk yapmamız gereken, bulunduğumuz konumun kıble açısını edinmek olmalıdır. Kıble pusulası sayfasından, kıble yönü tespiti için kullanacağımız kıble açınızı temin edebilirsiniz. Buradan bulunduğunuz şehir ve hatta evinizin, işyerinizin, cadde veya sokağınızın üstüne kadar inerek net bir şekilde kıble açınızı edinebilirsiniz. Yalnız dünyanın çeşitli bölgelerinin gerçek kuzeye göre manyetik sapmaya tabi olduğunu hatırdan çıkarmamalıyız. Bunun için bulunduğunuz konumun manyetik sapmasını da dikkate alan ‘pusula için kıble açısı’nı kullanmalısınız.

Kolaylıkla temin edilebilecek olan pusula aleti ile artık kıble yönümüzü net bir şekilde tespit edebiliriz. Pusulayı manyetik ortamlardan (ağır metaller, cep telefonu, telsiz, elektrik kabloları vb) uzak bir yerde, yere paralel düz bir alana koyun. Pusula ibresi ucunun kuzey (N)i gösterecek şekilde konumlanmasını sağlayalım. Şimdi biraz önce belirttiğimiz siteden aldığımız ‘Pusula için Kıble Açısı’nı pusulanın kuzey (N) yönünden itibaren saat yönünde bulalım. O kıble açısının saat yönünde dışa doğru gösterdiği yön sizin kıble yönünüzdür. Artık gönül rahatlığı ile namazınızı o yöne doğru kılabilirsiniz.

Kıble yönü bulma ve kıble pusula açısı için daha detaylı bilgileri www.kiblebulma.com adresinden öğrenebilirsiniz.

11 Haziran 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi

Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?