Reklamı Kapat

Yabancı Ülkelerde Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

Kıble, Mekke şehrindeki Kâbe’nin bulunduğu tarafı ifade etmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

Kıble, Kâbe’nin binası değildir; arsasıdır. Müslümanlar namaz kılarken bu cihete yönelmek suretiyle, bu önemli ibadeti eda ederler. Namaza dururken kıble cihetine yönelmek namazın farzlarındandır. Dolayısıyla namazı kıble yönüne doğru kılmak namazın şartlarından olup, Allahü Teala’nın kesin emridir.

Namaza duracak kimsenin biliyorsa kıble cihetine yönelmesi; bilmiyorsa kıble yönünü araştırması icap etmektedir. Bu durumda kıble etraftaki cami/mescit, güneş veya yıldızlar ile tespit edilebilir. Bu şekilde anlaşılma ihtimali yoksa kıbleyi bilen salih Müslümanlara sormak suretiyle tespitine çalışılır. Dine inanmayanlara, fasık ve çocuklara sorularak bulunan kıble, namaz kılmak için muteber değildir.

Peki yabancı memleketlerde kıble yönü nasıl bulunur?

Ülkemiz dışında bulunan yabancı ülkelerde kıble yönü tespiti namaz kılan mü’minler için önemli sorunlardan birisini teşkil eder. Buralarda kıble yönünü tespit için teknolojinin nimetlerinden istifade edilmesi işimizi kolaylaştıracaktır.
Qibla Finder çalışması yardımıyla kolaylıkla kıble yönünüzü bulabilirsiniz. Buradan alacağınız ‘pusula için kıble açısı’ ile sağlam bir şekilde kıble yönünüzü belirleyebilirsiniz. Hem bulunduğunuz konumun kıble yönü çizgisini; hem de manyetik sapmanın da hesaba katıldığı pusula için kıble açısını bu internet sitesinden temin edebilirsiniz.

Örneğin, dünyanın tüm ülke, onların eyalet (bölge veya il) ve şehirlerinin kıble yönünü kolaylıkla tespit edebilirsiniz. United States Qibla Direction sayfasından konumuzun bulunduğu eyalet ve onunda alt sayfasından bulunduğunuz şehri seçmek suretiyle kıble yönünüzü bulmaya ilk adımı atabilirsiniz. Örneğimize devam ettiğimizde buradan New York şehrinin içerisinde haritada gezinerek bulunduğunuz yerleşim birimini bulup, evinizin, işyerinizin, cadde veya sokağınızın üstüne kadar inip kıble yönü hattınızı alabilirsiniz. Yine eş zamanlı olarak (gerçek kuzeye göre) kıble açınızı ve manyetik sapmanın da dikkate alındığı Pusula için Kıble Açısı’nı alabilirsiniz. Pusulaya bu açıyı uygulamak suretiyle kıble yönünüzü net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Daha da fazlasını Google Maps alt yapısını kullanarak kıble tayininde size yardımcı olan Qibla Finder çalışmasında bulabilirsiniz.

Yabancı ülkelerde kıble yönünü en doğru şekilde tespit için sizlere www.qiblafinder.org sitesini özellikle tavsiye ediyoruz.

11 Haziran 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi

Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?