Reklamı Kapat

Adana’da buğday üretiminde 180 bin ton düşüş bekleniyor

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, buğday hasadı tamamlanan Adana'da bu yıl rekoltenin geçen yıla göre 180 bin ton daha az olmasını beklediklerini söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Amerika’ya önemirimiz oldu endişeniz varsa ortak çalışma grubu kuralım dedik uzmanlar rapor getirsin. Trump evet diyor başka kurumlar hayır diyor.   Türkiye’ye S-400 gelecektir. Konuşlanacaktır. Mektuplarda cevap hazırlanıyor. 

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, buğday piyasaları ve Adana’da tamamlanan buğday hasadıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

ADANA'DA REKOLTE 500 BİN TON CİVARINDA BEKLENİYOR

Buğday hasadı tamamlanan Adana’da, kış yağışlarının yeterli olmasına rağmen buğday veriminin tahmin edilenden çok düşük gerçekleştiğine dikkat çeken Doğru, “2018 yılında Adana’da 1 milyon 749 bin dekar buğday ekili alandan toplam 680 bin ton rekolte elde edilmişken, bu yıl ekim alanlarının 1 milyon 530 bin dekara gerilemesi ve verimin de düşük gerçekleşmesi neticesinde Adana’daki rekoltenin 500 bin tonun altında olmasını bekliyoruz” dedi. 

TMO DEVREYE GİRDİ FİYATLAR DÜŞTÜ 

TMO’nun açıladığı taban fiyat politikasını da eleştiren Doğru, şunları kaydetti: “Mayıs ayının başında tonu 1.480 liraya kadar alıcı bulan ekmeklik buğday TMO’nun açıkladığı fiyatın da etkisiyle hasatta 1.300 liraya kadar gerilemiş ve açıklanan müdahale fiyatı taban değil piyasada oluşması hedeflenen tavanı belirlemiştir. Geniş bir coğrafyaya sahip olan ülkemizde, mayıs ayında hasadına başlanıp ağustos ayına kadar hasadına devam edilen buğday için, TMO tarafından mayıs başında açıklanan fiyat, aylık ortalama enflasyon ve paranın maliyeti de dikkate alınarak her ay kademeli olarak arttırılmalıdır. 

ÇİFTÇİ ÜRETİMDEN SOĞUTULMAMALI 

TMO, buğday ticaretiyle uğraşanların ve sanayicinin de önünü görerek piyasaya girmesini teşvik etmek amacıyla aylık buğday satış fiyatını da kademeli olarak açıklamalıdır. Buğdayın anavatanlarından birisi sayılan Anadolu topraklarında buğday üretiminin dışa bağımlı olmadan devam etmesi için çiftçimizin buğdaydan para kazanması gerekmektedir. Bu nedenle buğday ekimini teşvik edici ilave desteklerin 2019 yılı için açıklanacak tarımsal destekler kararnamesinde yer almasını temenni etmekteyiz"

13 Haziran 2019 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi

Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?