Cinsiyetçiliğin Japon hali: Kadın üniversiteleri

G-20 Zirvesi için Japonya'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Japonya'daki "kadın üniversiteleri" konusunu gündeme getirmesiyle başlayan tartışmalar sürüyor.

G-20 Zirvesi için Japonya'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Japonya'daki "kadın üniversiteleri" konusunu gündeme getirmesiyle başlayan tartışmalar sürüyor.

En son Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın " YÖK'e talimat verdim" demesiyle beraber kadın üniversiteleri meselesi iyice merak konusu oldu. 

İşte Japonya'da kadınların durumu

-1865 yılında başlayan Meiji Restorasyonu'na kadar kadınların toplumsal hayattaki yeri sıfıra yakındı. 

-Zamanın Japon İmparatoriçesi'nin himayesinde ilk kez 1871'de Amerika'ya okumaya giden bir grup kız öğrencinin bile misyonu aydınlanmaktan ziyade annelik görevini öne çıkartacak şekilde "geri döndüklerinde Japonya'yı yönetecek erkekleri yetiştirmek" olarak belirlenmişti.

-İleryen süreçte Japonya'da kadına yönelik bir pozitif ayrımcılık gibi görünen kadın üniversiteleri kuruldu. Ancak kadınların eğitimi bir keyfiyet meselesi olarak görüldüğü için Japonya'da hala eski zihniyet kırılabilmiş değil. 

-Ocak ayında Dünya Ekonomik Forumu'nun açıkladığı 2018 Dünya Cinsiyet Uçurumu Raporu'na dahil olan 149 ülke içinde Japonya 110'uncu sırada yer alıyor. Aynı raporda Türkiye 130. sırada görülüyor. 

-Kadınların politik ve ekonomik hayata katılımı konusunda Japonya gelişmemiş ülkeler seviyesinde görülüyor. 

-Japonya kadınların eğitime erişebilirliğinde 64., politikaya katılımında 127. ve ekonomiye katılım konusunda 115. sırada yer alıyor. 

-Japon Eğitim Bakanlığı verilerine göre Japonya'da kızların yüzde 50,1'i ve erkeklerin yüzde 56,3'ü üniversiteye kayıt oluyorlar.

-Japon kadınlar çalışmaya devam etseler bile aynı işi yapan erkeklerle aralarındaki maaş farkı gitgide açılıyor. Nitekim Japonya'da binlerce nitelikli üniversite mezunu kadın, cinsiyet ayrımcılığı veya psikolojik tacizden dolayı işten ayrılmak zorunda bırakılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği kadın üniversiteleri ise kadınların ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarına yönelik bir oluşum değil aksine kadınların "zarif ev kadınları" olmalarını hedefliyor. 

07 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?