Reklamı Kapat

Muğla orman yangınları Mecliste

İYİ Parti Muğla Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Metin ERGUN tarafından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için

Haber albümü için resme tıklayın

 Yangının ortaya çıkmasında herhangi bir sabotaj unsuruna rastkanıp rastlanmadığı sorulan önerge de, Yangına müdahale esnasında personel ve ekipman eksikliği sorgulandı.

İYİ Parti Muğla Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Metin ERGUN tarafından verilen önergenin detaylarında, bölgeyi bilen yangın tecrübesi olan mühendis, müdür ve şef kadrolarını rotasyona tabi tutmasının bu yangında oluşan zafiyette bir etkisi belirtilirken, Yanan bölgenin önümüzdeki dönemde imara açılması söz konusu olup olmadığı da soruldu.

YAZILI SORU ÖNERGESİ ŞU ŞEKİLDE: 

Muğla ilimizin Dalaman İlçesi Karaağaç Mahallesinde 10 Temmuz 2019 günü saat 15.00 civarında başladığı tahmin edilen, uzun süre kontrol altına alınamayan ve  yayılarak Fethiye’ye kadar ulaşan yangın felaketi, ciğerlerimizi yakmış ve çok büyük bir bölgeyi etkilemiştir. Özellikle Fethiye’nin Göcek, Gökçeovacık ve Taşbaşı Mahallelerine kadar ulaşan yangın sebebiyle bölgede yaşayan birçok vatandaşımız da tedbir amaçlı evlerini boşaltmak durumunda kalmışlardır. Yangının yok ettiği ağaç miktarının çok ciddi miktarlara ulaştığı ve bölge ekosistemini oluşturan canlılara telafisi mümkün olmayan şekilde zarar verdiği açıktır.

Bölgede daha önce çıkan yangınların sonuçlarına baktığımız zaman, geçmişte ortaya çıkan bir çok yangının arkasında kasıtlı ve rant amaçlı sabotajlar olduğu artık herkesin ortak kanaati haline gelmiştir. Dolayısıyla bu yangının da arkasında rant amaçlı bir sabotaj olabileceği ihtimali ciddi bir ihtimal olarak karşımızda durmaktadır.

Bu bilgiler ışığında,

 

  1. Bakanlığınız ve bağlı kurumlarınızca, bu yangının ortaya çıkmasında herhangi bir sabotaj unsuruna rastlanmış mıdır?
  2. Yangından önce yangının meydana geldiği bölgede bu tarz bir yangınla mücadele edebilmek için personel ve ekipman olarak bağlı kurumlarınızın imkanları yeterli miydi?
  3. Yangına müdahale esnasında personel ve ekipman eksikliği olmuş mudur?
  4. Bakanlığınızın bölgeyi bilen yangın tecrübesi olan mühendis, müdür ve şef kadrolarını rotasyona tabi tutmasının bu yangında oluşan zafiyette bir etkisi var mıdır?
  5. Yanan bölge tekrar ağaçlandırılacak mıdır?
  6. Yanan bölgenin önümüzdeki dönemde imara açılması söz konusu mudur?

 

 

11 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?