Reklamı Kapat

Kostik (Sodyum Hidroksit) Nedir?

Kostik(Sodyum Hidroksit) Nedir?Kimya kavramı son derece geniş kapsamlı olan bir kavram. Kimya biliminin içinde olanların çok iyi bildiği ama içinde hi...

Büyütmek için resme tıklayın

Kostik(Sodyum Hidroksit) Nedir?

Kimya kavramı son derece geniş kapsamlı olan bir kavram. Kimya biliminin içinde olanların çok iyi bildiği ama içinde hiçbir biçimde olmayıp kimi zaman adını duydukları kavramlar var. Onlardan bir tanesi de pek çok insanın kulak aşinalığı yaşadığı bir sözcük olan kostik. Sodyum hidroksit ismi ile de bilinen kostik kimyasal bir maddedir. Formül olarak bakıldığında ise NaOH olarak kimyasal tanımlaması yapılır. Halk arasında kısaca kostik olarak tanımlanma birlikte kimya biliminde üstte de ifade edildiği gibi sodyum hidroksit olarak adlandırılıyor. Ama zaten günümüzde kimya biliminde bulunan birçok elementin, maddenin halk arasında alışagelmiş farklı ibareleri bulunuyor. Bu da onlardan bir tanesi. Zaten adı çok iyi bilinmese de oldukça geniş bir kullanımı var. Kostik maddesinin bulunuş tarihi ise 1807 yılı olup mucidi alanında tanınan bir bilim insanı olan Kumhprey Day isimli şahıstır.

Kullanım Amaçlarına Genel Bakış

Kostik isimli bu maddenin kullanıldığı yerlere bakmadan önce bu madde hakkında temel bazı bilgileri vermek gerekir ise zehirli bir maddedir. Dilimize İngilizceden bu sözcüğün orijinal ismi Caustic Soda biçimindedir. Beyaz bir rengi vardır.Her ne kadar temel kullanım alanı kimya olarak da görülse de endüstrinin değişik dallarında da kullanılmaktadır. Bu maddenin en önemli özelliği nem çekici bir yapısı olmasıdır ki bu da kullanım alanının çeşitlenmesini sağlayan en önemli faktördür. Kostik özel bir kokuya sahip değil. Su da kolayca çözülebilir bir yapısının olması ürünün kullanımını artıran bir diğer faktördür.Kostik iki temel halde karşımıza çıkan bir maddedir. Sıvı ve katı olarak. Katı haline baktığımızda boncuk biçiminde bir yapısı vardır. Sıvı halinde olanı ise klasik bir çözelti görünümündedir.Şimdi biraz da kullanım alanlarından bahsedecek olur isek öncelikle sabunun ana bileşenlerinden bir tanesi olduğunu belirtmek gerekir. Birçok evinde en azından yaşamında bir kere kullanmak durumunda olduğu lavabo açıcı olarak kullanıldığıdır. Kötü koku giderme, boruların açılması ve temizlenmesi diğer evsel kullanım alanlarıdır. Son derece iyi bir dezenfektan olan bir maddedir.

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sodyum Hidroksit maddesi ile bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken en temel husus bu maddenin cilde doğrudan temas etmesi halinde cilt yapısı alerjik olsun ya da olmasın kaşıntıya sebebiyet vermesidir. Yine su ile birleştirilerek kullanıldığında asitli bir yapısı olduğu için yakıcı özelliğinden dolayı cilde ve solum yollarına zarar verebilir. O yüzden hangi biçimde kullanılırsa kullanılsın mutlaka ellere eldiven takılmalıdır.

11 Temmuz 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi

Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?