Reklamı Kapat

İhraç edilen kamu çalışanlarına pasaport için yasa hazırlığı

OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler’le (KHK) ihraç edilen yaklaşık 125 bin kamu çalışanına getirilen pasaport yasağı ile ilgili düzenleme hazırlığı yapılıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

İhraç edilen kamu çalışanlarına getirilen pasaport yasağı hakkında İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, bu konuda Adalet Bakanlığı’nın bir çalışması olduğunu, yargı paketi içerisinde çıkabileceğini söyledi.

Soruşturmaya bakılmaksızın yurt dışı yasakları devam ediyor

OHAL döneminde çıkarılan KHK’lerle kamu görevinden ihraç edilenlerin pasaportları iptal edilirken kimlik numaralarına da şerh konuldu. Böylece yeni pasaport almaları da engellendi. Aynı dönemde ihraç edilen kamu görevlilerinin yakınlarına da pasaport tahdidi geldi. İçişleri Bakanlığı yaklaşık 150 bin kişinin tahdidini parça parça kaldırdı. İhraç edilenlerin haklarında soruşturma olup olmamadığına bakılmaksızın yurt dışı yasakları devam ediyor. Mahkemelerde yurt dışı yasağının kaldırılması yönünde alınan kararlar da idari şerh nedeniyle uygulanmıyor.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre 120 binin üzerinde ihraç edilen kamu personelini ilgilendiren bu durum Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda gündeme geldi. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “KHK’lıye pasaport verilmiyor. Bu aslında anayasal seyahat hürriyetini çiğnemektir, gasp etmektir” dedi.

Kanuni düzenlemeye ihtiyaç var

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, pasaport konusunda gerekli tüm çalışmaları titizlikle yürüttüklerini belirterek, “Haksızlığa uğrayan, herhangi bir pasaport hakkı olup da alamayan varsa, onların hepsini yaptığımız çalışmayla tamamladık ama KHK’lıler konusunda kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç var, bu düzenleme yapıldığı takdirde, Meclisimizden bu kanun çıktığı anda biz uygulamayı ona göre aynı anda yapacağız, bu konuda da Adalet Bakanlığının bir çalışması olduğunu biliyorum” dedi.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu'da Bakan Yardımcısı İnce’yi doğrulayarak, “Benim de o konuda bilgim var, çalışma yapılıyor” dedi. Bakan Yardımcısı İnce, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanması gündeme gelen yargı reformu teklifine gönderme yaparak, “yargı paketi içerisinde belki de bu çıkacaktır diye tahmin ediyorum” dedi.

Tedavi için yurt dışına gitmek isteyenler var

KHK’lilere yurt dışı yasağını Meclis’te gündeme getiren Gergerlioğlu, bu konuda bir çalışma yapıldığını bakan yardımcısının açıklamasıyla öğrendiklerini, ancak içeriğiyle ilgili ayrıntılı bilgi edinemediklerini söyledi. İlgililerden bu konuda açıklama beklediklerini belirten Gergerlioğlu konuşmasında,

“Suç işleyen insanlar bile mahkeme kararı kaldırıldıktan sonra yurt dışına çıkabiliyor. Ama KHK ile ihraç edilenlere şu an ilelebet yurt dışı yasağı var. Bu kabul edilebilir, dünyaya anlatılabilir bir durum değil. 3 yıldır hiçbir adım atılmadı. 100 binin üzerinde insan var. Bunların içinde tedavi için yurt dışına çıkmak isteyenler var. Hacca gitmek isteyenler var. Yurt dışında akademik çalışmalara, çeşitli panel ve konferanslara davet edilenler var. Ben de milletvekili olmadan önce bir panel davetine sadece açığa alınmış olmama karşın gidememiştim. KHK’lı olup soruşturma açılmayan binlerce kişi var. Soruşturmaya uğrayıp takipsizlik kararı alanlar var. Beraat edenler var ama herkese aynı yasak sürüyor. Bu anayasayı çiğneyen bir yasaktır. Bir an önce kaldırılması gerekiyor.”

KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden Dinçer Demirkent de idari bir kararla bu yasağın uygulandığını hatırlatarak, bunun için yasal bir düzenlemeye gerek olmadığını söyledi.

12 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Tanrıkutoğlu - MEVCUT HÜKÜMET, HALK DESTEĞİNİ YİTİRMİŞTİR.

KALDI Kİ, C. BAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ DENEN BU UCUBE YÖNETİM ŞEKLİDE ÇÖKMÜŞTÜR....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 23:23

Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?