Reklamı Kapat

Özgür Özel “Millî görüş ceketini bana da giydirdiniz sonunda!”

15 Temmuz hain darbe gecesinde TBMM’de yaşananlar 'Gazi Meclis'te O Gece' isimli kitapta toplandı. Hain fetö Milletin silahıyla Milletin meclisini bombalarken Milletvekilleri fikri ayrılığa düşmeden darbeyi lanetlemiş ve demokrasiye sahip çıkarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde yerlerini alarak Başkanlık Divanının oluşması için harekete geçmişlerdi. Özgür Özel o gece yaşananları anlatırken giydiği ceketle ilgili yaptığı latifeyi anlattı.

Haber albümü için resme tıklayın

Başkan belliydi: TBMM Başkanı İsmail Kahraman. Olağan durumlarda Başkan ve iki Divan Kâtibi olunca Başkanlık Divanı teşkil edilir. Salonda üç Divan Kâtibi vardı: Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı ve Elazığ Milletvekili Ömer Serdar.. TBMM Başkanı, Başkanlık koltuğuna oturunca o anda salonda bulunan Divan Kâtipleri Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı ve Elazığ Milletvekili Ömer Serdar kürsüye yönelmişti ancak Başkan Kahraman olağan şartlarda olması gerekenin aksine o anda Milletin ve Meclis’in bütünlüğünü göstermek adına Başkanlık Divanında AK PARTİ, CHP ve MHP Grup Başkanvekillerinin orada olması gerektiğini düşünmüştü.

Neden böyle yaptığını Meclis Başkanı İsmail Kahraman şöyle açıklayacaktı:

Açtığımda, hemen yanıma Ömer Serdar ile Sema Kırcı geldiler ve oturdular. Dedim ki: “Hayır. Başkanlık Divanını başka türlü oluşturacağız. Bütün partiler bir aradayız.

Siz kalkın lütfen. Özgür Bey, gelin, -hatta, Özgür Bey’le Erkan Bey geldiler, Salim Uslu oturdu öbür tarafta- Mehmet Bey, gel.”

Bunu çoğaltmadım yani Cumhuriyet Halk Partisi'nden de milletvekili var, MHP’den de var, AK  PARTİ’den de var, AK PARTİ’den çok var. Yani bari sen iki otur, sen üç otur, sen de buraya otur değil, hayır. Hükmü şahsiyetleri…

Şunu dedim: “Arkadaşlar, burada parti rozeti yok, Türkiye ay yıldızı var burada, Türkiye’yiz biz. Parti diye bir hadisemiz yok, biz demokrasinin Türkiye’de devamını istiyoruz, demokrasiden yanayız ve darbeye hayır diyoruz.” O şekilde oturduk. Parti fikri hakikaten, kesinlikle olmadı ve bütün konuşmalarda şahitsiniz hep demokrasi, topyekûn Türkiye ve millî birlik ve bütünlük…

Sema Kırcı ve Ömer Serdar bu durumu tabii karşılamışlardı.

Sema Kırcı:

O gece, TBMM Genel Kurulu'nda Meclis Başkanımız Sayın İsmail Kahraman Divan’da sağına ve soluna muhalefet partilerinin Grup Başkanvekillerini aldı ve mesajlarını onlarla birlikte verdi. Tarihte yer alacak bir birliktelik ekranlara da yansıdı. Milletimiz iktidarıyla, muhalefetiyle darbeye direnen bir Meclis gördü o akşam.

Ömer Serdar:

Divan oluşumu için benim dışımda başka bir kâtip üye gerekiyordu. Sema Kırcı oradaydı. Meclis'i bu şekilde açabilirdik.

…Sonra CHP ve MHP’den Grup Başkanvekilleri gelince, Başkan her iki partinin Grup Başkanvekillerini divana aldı.

Bu, Olağanüstü Divan’ın oluşmasını Özgür Özel şöyle anlatıyordu:

İçeriye gittiğimizde o sırada ben Bülent Tezcan’ı aradım. Bülent Tezcan dedi ki: “Meclis Başkanı Meclis Genel Kurulu Salonuna girmiş biraz önce, biz de oraya giriyoruz, kulisteyiz.” dedi. İçeriye girdik; girdiğimizde iktidar partisinden sizler vardınız, her giren milletvekili alkışlanıyordu. Yukarıda seyircilerin de ağırlığı danışman ve aileler, milletvekillerini oraya ulaştıran kişiler; kimi eşiyle gelmiş, kimi danışmanıyla gelmiş, kiminin çocuğu orada. Meclis Başkanı hemen “Birer demokrasi öpücüğü vereyim.” dedi. O çok anlamlı, yani unutmuyorum onu. Bizim o güne kadar da Sayın Başkanla zaman zaman böyle tartışmalarımız, atışmalarımız hep oldu. Son seferinde de bir şey vardı “23 Nisan Resepsiyonu yapılacak, yapılmayacak.” falan tartışmalar olmuştu. “Bir demokrasi öpücüğüyle barışalım.” dedi. O öptü, sarıldı. Yerimize oturduk. Meclis Başkanı oturumu açmak üzere yerine geçti, dedi ki: “Her partiden birer Grup Başkanvekilini iki yanıma alayım.” dedi. Levent (Gök) Bey de oradaydı o sırada. Ben Levent Bey’e teklif ettim “Levent ağabey, geç.” dedim. “Geç, geç, Başkanın yanına sen geç.” dedi.

Meclis’te o anlarda yaklaşık 50-60 milletvekili var, hemen hiçbirinde kravat ve ceket yok. Bir kısmı tişörtlü… Hatta bu milletvekillerinden birisi Meclis Başkanı Kahraman’ın davetiyle tişörtlü olarak Başkanlık Divanı'na tam oturacakken arkasından bir ses duydu, kendisine uzatılan ceketi giydi ve öyle çıktı Divan’a… Tişörtlü Milletvekili CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ceketi uzatan TBMM İdare Amiri AK PARTİ Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu idi.

Halbuki bu ilginç “kıyafet dayanışması”nın kahramanları arasında sadece birkaç ay önce “Milli Görüş Gömleği” üzerinden çetin bir tartışma yaşanmıştı. Özgür Özel, bunu “40 yıl düşünsem bir Millî Görüşçü’nün ceketiyle Divan’a çıkacağımı, aklıma gelmezdi.” diye latifeyle anlatıyor.

Ahmet Gündoğdu: Bende o gün kravat yoktu ama soğuk olur, kış olur, hapishane olur, başka şey olur, ceketli gelmiştim. Özgür Özel baktım ki bir gömlekle kürsüye… İsmail Kahraman Bey “Buyur, gel.” dedi.

Özgür Bey, merdivenin basamağını şey yapmadan ben koşarak yetiştim, “Özgür Bey, bir saniye!”  dedim. Giyer misin diye sormadım, çıkardım ceketi, “Şu ceketi giy, öyle otur.” Millet bir bütünlük görsün, yani moral motivasyonu artsın, bir dağınıklık görüntüsü olmasın düşüncem. O da hemen giydi, oturdu.

Özgür Özel:

Ben fırladım. Misafirhanede takım elbisemi çıkarmıştım, bir şort giymiştim üstüme. Şey olunca onu çıkardım; bir kot pantolon, rastgele bir sivil gömlek-tişört karışımı bir şey giydim üstüme, altımda spor ayakkabılar. Kürsüye doğru yürürken bir yandan da döndüm “Ya, bu kıyafetle de olmaz.” dedim. Sonuçta olağanüstü de olsa kot pantolon falan. O zaman Ahmet Gündoğdu koştu -o genelde önde oturur zaten- “Al, benim ceketi giy bakalım.” dedi.

Lacivert böyle güzel ceket, onu giyerken döndüm Ahmet Gündoğdu’ya “Millî görüş ceketini bana da giydirdiniz sonunda!” dedim.

Hiç kimse hiçbir şeyi, hele de kılık kıyafeti anormal karşılamıyordu. Hâlbuki düşünüyorum da bu Meclis’te daha önce ne basit konular, ne kadar uzun uzadıya tartışılmıştı. Geçmişte TBMM'yi yöneten AK PARTİ'li Meclis Başkanvekilinin giydiği yeleğin siyah mı beyaz mı olacağı ile ilgili CHP Grup Başkanvekili tarafından ağır bir eleştiriye tutulduğu ve nihayetinde Meclis Başkanvekilinin kıyafetini değiştirmek zorunda kaldığı hafızalardaydı.

13 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?