Reklamı Kapat

Katliamın üstünden tam 60 yıl geçti acılar ise hala taze...

Irak'ın Türkmen kenti Kerkük'te yüzlerce Türkmenin, Kürt kökenli Komünist Partisi üyelerince hunharca katledildiği 14 Temmuz Türkmen katliamı, aradan geçen 60 yıla rağmen kapanmayan yara olmaya devam ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

1959 yılında, Irak Cumhuriyeti’nin 1. yıldönümü kutlamaları sırasında Türkmenlerin ileri gelenlerinden oluşan milliyetçi liderlerin şehit edilişlerinin üzerinden 60 yıl geçti.

Irak’ta 14 Temmuz günü 1958’de gerçekleştirilen askeri darbenin yıl dönümü olarak kutlanıyordu. Bu askeri darbe sonrasında oluşturulan cumhuriyetin birinci yılı kutlamaları için Kerkük’te de çeşitli etkinlikler düzenlenmesi kararı alındı. Bu kutlamalara kente yaşayan Türkmenler de katılacaktı.   

Ancak Molla Mustafa Barzani’ye bağlı terör grupları 14 Temmuz günü Kerkük’e girerek bir katliama yol açtı.“Kerkük Kürtlerindir” sloganları ile Kerkük sokaklarında bir Türkmen avına başlayan Barzani ailesine bağlı terör grupları Türkmen liderleri, aydınları, askeri sınıfı ve halkı hedef aldı.
Kerkük'te o kanlı günde küçük büyük yüzlerce Türkmen katledildi.

60 yıl önce yaşanan ve etkileri hala devam eden katlima ilişkin Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi, sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu.

Salihi paylaşımında, "1959 yılında, Irak Cumhuriyeti’nin 1. yıldönümü kutlamaları sırasında Türkmenlerin ileri gelenlerinden oluşan milliyetçi liderlerin şehit edilişlerinin 60. yıldönümünü acıyla anıyoruz. Irak Türkmen Cephesi, Kerkük’teki Türkmenlerin varlığını ve Türkmeneli’nin diğer bölgelerini hedefleyen herhangi bir komployu engelleme konusundaki güçlü duruşunu her zaman devam ettirecektir.Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun." ifadelerini kullandı.

HAYATINI KAYBEDENLER ANKARA'DA ANILDI

Kerkük katliamının 60’ıncı yıl dönümünde hayatını kaybedenler Ankara’da düzenlenen panelle anıldı.
Programda konuşan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, “Irak topraklarında çok katliam yaşandı ancak Kerkük katliamı bunlarını en acımasızıydı. Çeşitli baskılar yapılmasına rağmen Irak Türkmenleri kimliğini korumayı başarmıştır” dedi.

Tütüncü, Irak’taki Türkmenlerin Osmanlı’dan ayrı kaldığı sürece baskılara maruz kaldığının altını çizerek, “Irak topraklarında çok katliam yaşandı ancak Kerkük katliamı bunların en acımasızıydı." ifadelerini kullandı.

SALİHİ: TÜRKMEN CEPHESİ DİMDİK AYAKTA

Prof. Dr. Erşat Hürmüzlü de, Irak’ta birçok katliamın yaşandığını belirterek, “Bu yaşanan katliamlara rağmen di mdik ayakta duran bir Türkmen Cephesi var. Bu katliamın olma sebebi Kerkük’ü ele geçirirsek bölgeyi ele geçiririz mantığıyla yapıldı. Irak’ta krallığın yıkılmasının ardından cumhuriyet tarafından da bu katliamlara devam edildi. Çünkü bazıları buraya petrol olarak bakıyordu, bizler ise anayurt ve memleket diye bakıyorduk. 1991’de Körfez Savaşı olduğunda Kerkük’e el koyma meselesi başlamıştı. O sırada bölgeden göçler başlamıştı. Türkmenler her zaman toprağına sahip çıktı, göç etmedi. Türkmeneli topraklarında çözüm noktasında yollar arınmalıdır. İstihdam konusunda komşu ülkelerin bölgeye destek olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Irak’ta yaşanan tarihsel gelişmeler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mahir Nakip, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Irak’ın anahtarı Kerkük’tür. Referandum hamlesi suya düşünce Türkmenli bölgesini rahata kavuşturmuştur. Ne zaman Kerkük’ün kimliği değişirse o zaman Kerkük’ün Irak’tan kopma ihtimali güçlenir. Ortadoğu’da çok ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bölgede üç güçlü topluluk vardır. Araplar, İranlılar ve Türkler. Türkiye sınırı dışında varlığını sürdürmelidir. O zaman su bölgede dengeyi sağlar.”

14 Temmuz 2019 - Türk Dünyasi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?