Avrupa'daki Nükleer silahlar listesinde Türkiye'de var

NATO’ya bağlı bir kuruluşun bir üyesi tarafından hazırlanan yayınlanmış ve daha sonra değiştirilmiş bir taslak rapor, NATO’nun nükleer caydırıcılığı hakkında Avrupa’daki nükleer silahların yerlerini ve sayısını açığa çıkararak biraz daha detaylandırdı. Nato'nun yaklaşık 150 nükleer B61 bombası bulundurduğu yerler : Belçika'da Kleine Brogel, Almanya'da Büchel, İtalya'da Aviano ve Ghedi-Torre, Hollanda'da Volken ve Türkiye'de İncirlik. 

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Veriler  bir sır olmasına rağmen, Avrupa topraklarında Amerikan'nın aşırı nükleer silahları bulundurmasından rahatsızlık duyan NATO’ya bağlı birimlerde tarafından açığa çıkartıldığı tahmin ediliyor 

Kanada Senatörü Joseph Day tarafından hazırlanan  “Nükleer caydırıcılık için yeni bir dönem? Modernleşme, silah kontrolü ve müttefik nükleer kuvvetler ” raporu, NATO Parlamento Meclisinin Savunma ve Güvenlik Komitesi'nde görüşüldü.

Asıl taslak, 1 Haziran’da Slovakya’nın Bratislava kentindeki Bratislava oturumunda daha fazla gözden geçirilip Ekim’deki Londra’daki yıllık oturumunda kabul edildi.

Oturuma katılan Belçika Yeşiller Partisi Milletvekili Wouter De Vriendt'e göre, NATO altı bazda yaklaşık 150 nükleer B61 bombası saklıyor: Belçika'da Kleine Brogel, Almanya'da Büchel, İtalya'da Aviano ve Ghedi-Torre, Hollanda'da Volken ve Türkiye'de İncirlik. 

Taslak, üslerin her birinde kaç tane bomba bulunduğunu söylemezken, çeşitli doğruluk derecelerine rağmen, bilgi çevrimiçi olarak kolayca erişilebilir durumda.

Volkel hava üssünün 20 bombaya kadar depolandığı, Kleine Brogel Hava Üsünün 10 ila 20 yerçekimi savaş başlığı barındırdığı söyleniyor.

Listede iki nükleer üs olan tek ülke olan İtalya'nın, ABD nükleer bombalarının en büyük depolarını 60 ila 70 arasında tuttuğu tahmin ediliyor.

Açık kaynak tahminlerine göre, Türkiye'nin güneyindeki İncirlik Hava Üssü, 15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişiminin ardından güvenlik konusundaki endişelerine rağmen, 50 B61 bomba bulunduruyordu, 20 bombaya kadar indirildiği tahmin ediliyor.

11 Temmuz'da yüklenen raporun şimdiki versiyonunda, artık bombaların yerini belirtmiyor ve Avrupa'daki bombaların miktarını belirtirken “açık kaynaklara” işaret ediyor . “Açık kaynaklara göre, ABD ve Müttefikleri , hem kullanılmak üzere Avrupa'ya yaklaşık 150 nükleer silah, özellikle B61 yerçekimi bombalarının varlığını belirtiyor"

Raporda, Avrupa topraklarında Amerikan nükleer silahları bulundurmaktan mutsuz olanlara üstelik mühimmat sağlanıyor, üslerin terör ve konvansiyonel saldırılar için öncelikli hedefler olacağından dolayı Avrupa’yı potansiyel nükleer ihtilafın sınır noktalarına sokabileceğinden endişeler dile getiriliyor.

Rusya uzun zamandır NATO’nun ABD’nin önündeki sınırları aşması konusundaki endişelerini belirtiyor, endişeler şimdi de sızan taslak raporla güçlendirildi. 

ABD’nin, soğuk savaş sonrası dönemde Avrupa güvenliğinin temel taşı olan 1987 Orta Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilmesiyle bu yılın başlarında endişe uyandı.

17 Temmuz 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?