Reklamı Kapat

Dünyanın en çok fotoğraflanan 30 yapısında Türkiye'den 1 yer var

24/7 Tempo, Google Haritalar aracı Panoramio'daki Instagram yayınlarına ve verilere dayanarak dünyanın en çok fotoğraflanan yapılarını inceledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla insanlar artık gittikleri her yerde yanlarında kamera taşıyorlar. Her iki dakikada bir, dünya nüfusu, 19. yüzyıl boyunca olduğundan daha fazla fotoğraf çeker .

Yemek ve kedi resimlerine ek olarak, insanlar tatilde unutulmaz yerlerin fotoğraflarını çekmeyi çok seviyorlar.

İŞTE EN ÇOK FOTOĞRAFLANAN 30 YAPI


> Yer: Giza, Mısır

MÖ 2550 ve 2490 yılları arasında inşa edilen Giza'nın eski piramitleri, öbür dünyadaki firavunları barındırmak için yapılmış mezarlardır. İnşaatta kullanılan taş bloklar ortalama olarak 2,5 ila 15 ton ağırlığındadır ve bu güne kadar bilim adamları piramitlerin tam olarak nasıl yapıldığını ispatlamamışlardır.

Kaynak: ale72 / Getty Images

2.Trinità dei Monti 
> Konum: Roma, İtalya

Bu Rönesans dönemi kilisesi Roma'da olmasına rağmen, Fransız Kralı Louis XIII tarafından yaptırılmıştır ve Fransa'nın mülküdür. Kilise, ünlü İspanyol Merdivenleri ile Piazza di Spagna'ya bağlanmıştır ve bu simge üçlüsü, dünyanın en çok fotoğraflanan yerlerinden biridir.

Kaynak: adamkaz / Getty Images

3. Tac Mahal 
> Konum: Agra, Hindistan

1631'den başlayarak, en sevdiği eşi Mumtaz Mahal'ın anısına bu büyük beyaz mermer türbeyi inşa etmek için İmparator Şah Jahan tarafından yaklaşık 20.000 işçi işe alındı. Tac Mahal ve çevresindeki Babür bahçeleri, yoğun nüfuslu Agra kentinde 40 dönümlük bir alanı kaplar ve Hint-İslam mimarisindeki en büyük başarılardan biri olarak kabul edilir.

Kaynak: Nikada / Getty Images

4. Burj Al Arab 
> Konum: Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Burj Al Arab, dünyanın en uzun otellerinden biri, 1.053 fit'e ulaşıyor ve aynı zamanda içinde kalmak için de en pahalı otellerden biri. Geminin yelken şeklinde inşa edilen otel, yalnızca deniz seviyesinden erişilebilen insan yapımı bir adada oturuyor. anakaraya özel bir köprü.

Kaynak: TomasSereda / Getty Images

5. Sagrada Familia 
> Konum: Barselona, ​​İspanya

Ünlü mimar Antoni tarafından tasarlanan Gaudi'den , La Sagrada Familia 1882 yılından beri yapım aşamasında olmuştur ve eski katedral yedi biridir 2026 yılında tamamlanması bekleniyor Gaudi UNESCO Dünya Mirası statüsü ile Barcelona yapılar ve mimar en sitesidir kendi mezarı.

6. Tokyo Kulesi 
> Yer: Tokyo, Japonya

Japonya'daki inşaattan Tokyo Skytree'ye 2012 yılında yapılan en yüksek yapı olan Tokyo Tower, Eyfel Kulesi'ne benziyor, ancak uluslararası hava güvenliği düzenlemelerine uygun olarak parlak turuncu ve beyaza boyanıyor. İki gözlem platformu, ziyaretçilerin Tokyo'ya 490 feet ve 819 feet yüksekliğinden bakmalarına izin veriyor.

Kaynak: rglinsky / Getty Images

7. Hotel de Paris 
> Konum: Monte Carlo, Monako

Monako, Monte Carlo'daki üst düzey bir kumarhane olan Casino Meydanı'ndaki bu ikonik Fransız Rivierası oteli, iki James Bond filminde yer aldı. Mart 2019'da, 1864 yılında açılan binada 280 milyon dolarlık yenileme çalışması tamamlanmıştır.

Kaynak: TommL / Getty Images

8. Times Square 
> Konum: New York, ABD

Broadway ve 45. st'in kesiştiği noktaya dayanan bir Midtown Manhattan mahallesi olan Times Square, New York'un tiyatro ve eğlence bölgesinin merkezi ve aynı zamanda ünlü Yeni Yıl Arifesi Ball Drop'un bulunduğu yer. Dünyanın en işlek yaya bölgelerinden biri olan Times Square, yılda yaklaşık 50 milyon ziyaretçi görüyor.

Kaynak: Nicola Forenza / Getty Images

9. Trevi Çeşmesi 
> Konum: Roma, İtalya

Trevi Çeşmesi, Roma'daki en eski su kaynaklarından biri olan Aqua Virgo Su Kemeri'nin sonunda 1732-1762 yılları arasında inşa edildi. Asıl figür, deniz tanrısı Neptün'ün atlı arabaya binen bir heykeli.

Kaynak: GCShutter / Getty Images

10. Brooklyn Köprüsü 
> Yer: New York, ABD

Brooklyn ve Manhattan'ı Doğu Nehri'ne bağlayan bir granit ve çelik asma köprü olan Brooklyn Köprüsü, 1483'ten sonra 1883'te tamamlandı ve 320 milyon dolar (bugünün dolarlarında). Yapıldığı sırada, en yeni süspansiyon teknolojisini içeriyordu ve herhangi bir asma köprüsünün en uzun açıklığına sahipti - kuleler arasında 1.600 metre.

11. Petra 
> Yer: Jabal Al-Madbah, Ürdün

Ürdün'ün kırmızı kumtaşı dağlarına oyulmuş Petra antik kenti. Eskiden Mısır, Suriye ve Arabistan arasındaki bir çöl ticaret yolunda durmakta çok önemli bir karavan olan şehir, günümüzde tapınakların, mezarların, Helenistik mimarinin ve korunmuş geçitlerin ve su taşlarının arkeolojik bir altın madenidir.

Kaynak: fotoVoyager / Getty Images

12. Buckingham Sarayı 
> Yer: Londra, İngiltere

Buckingham Sarayı 1703 yılında bir Earl için inşa edildi ve 1761'de Kral George III eşi Kraliçe Charlotte için satın aldığında yalnızca kraliyet evi oldu. Saray, yıllar boyunca birçok tadilat ve ilavelerden geçirilmiş ve 1837'den bu yana Birleşik Krallık Hükümdarının resmi konutu olmuştur. Saray şu anda 775 odadan oluşmaktadır.

Kaynak: zhudifeng / Getty Images

13. Çin Seddi 
> Yer: Huairou, Çin

Yaklaşık 2.700 yıl önce başlayarak, Çin Seddi savunma kalesi olarak inşa edildi. Duvarın çeşitli bölümleri, Ming Hanedanlığı döneminde (MS 1368-1644) yapılan inşaatın büyük bir payı ile gelecek 2500 yıl boyunca güçlendirilmiş, uzatılmış ve birleştirilmiştir. Duvar 13.000 mil uzunluğunda.

Kaynak: sestovic / Getty Images

14. Aziz Stephen Bazilikası 
> Konum: Budapeşte, Macaristan

1905 yılında tamamlanan Aziz Stephen Bazilikası'nın inşaatı 50 yıldan fazla sürdü ve Macaristan'ın ilk kralı Stephen I olarak seçildi. İkonik kilisede iki saat kulesi ve bir kubbe bulunuyor. İçeride ziyaretçiler, Aziz Stephen'ın mumyalanmış elini görebilirler.

Kaynak: MaxOzerov / Getty Images

15. Moulin Rouge 
> Konum: Paris, Fransa

Fransa'daki en ünlü kabare olan Moulin Rouge, 1899'da açıldı, burlesque, dans, sihir ve müzikal eylemler yaptı. Mekan sadece performanslarıyla değil, aynı zamanda dünyadaki diğer mekanlardan daha fazla şampanya servisi ile de ünlü.

16. Guggenheim Müzesi 
> Konum: New York, ABD

Ünlü mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan Solomon R. Guggenheim Müzesi, içi en üst kata çıkan sürekli eğimli bir yürüyüş yolundan oluşan silindirik bir yapıdır.  Müze modern bir sanat koleksiyonu sergilemesine rağmen, binanın kendisi kendi çekiciliğini taşıyor ve New York'taki diğer simge yapılardan daha fazla fotoğrafını çekti.

Kaynak: GCShutter / Getty Images

17. Özgürlük Anıtı 
> Yer: New York, ABD

Resmen Liberty Aydınlanma Dünyası olarak adlandırılan bu bakır heykel, Amerika Devrimi'ni ve köleliğin kaldırılmasını anmak için Fransa'dan ABD'ye bir armağandı. Heykel, Roma'nın özgürlük tanrıçası Libertas'ın sınırsız zincirlerinin ayaklarının altında durduğu bir tasviridir.

Kaynak: simonbradfield / Getty Images

18. Sydney Opera Binası 
> Yer: Sidney, Avustralya

Sydney Opera Binası, 1956'da sunulan tasarımlardan 233'ü arasında jüri yarışması kazanan Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından tasarlanmıştır . 20. yüzyıl mimarisinin ve yapı mühendisliğinin şaheseri olan Opera House, Sidney Limanı'ndaki bir gezinti yerindedir.

Kaynak: dblight / Getty Images

19. Burç Halife 
> Yer: Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

2010 yılında inşa edilen Dubai'deki Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binasıdır. 2,717 feet, 30.000 konut, dokuz otel, alışveriş merkezi ve insan yapımı bir göle ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: dislentev / Getty Images

20. Kurtarıcı Mesih 
> Yer: Rio de Janeiro, Brezilya

Rio de Janeiro şehri üzerinde 2.400 metre yükselen Kurtarıcı Mesih, Corcovado Dağı'nın zirvesinde bulunan bir Art-Deco heykeli. Heykel 1931'de kuruldu ve 2007'de Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri seçildi.

21. Notre Dame Katedrali 
> Yer: Paris, Fransa

1163 yılında başlayan ünlü Gotik katedral Notre Dame, iki eski kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. İki büyük Gotik kulesi 1250'de tamamlanmış ve 1800'lerde merkezi kulesi eklenmiştir. Her ne kadar 2019 Nisan'ında çıkan bir yangın merkezi kuleyi ve çatının çoğunu tahrip etmiş olsa da, iki çan kulesini içeren batı cephesi bozulmadan kalmıştır.

Kaynak: Vincent_St_Thomas / Getty Images

22. Kiz Kulesi 
> Konum:  Istanbul, Turkey

Türk Kız Kulesi anlamına gelen Kız Kulesi, İstanbul Boğazı'nın güney girişinde eski bir deniz feneri ve gözetleme noktasıdır. Kule inşa edildiğinde belirsiz kalmasına rağmen, tarzı MÖ 340 civarında inşa edildiğini öne sürüyor.

Kaynak: Carol_Anne / Getty Images

23. Berlin Duvarı 
> Konum: Berlin, Almanya

Soğuk Savaş'ın kalıntıları olarak, 1961 ve 1989 yılları arasında Komünist Doğu Berlin'i Batı Berlin'den ayıran Berlin Duvarı'nın geri kalan bölümleri hala duruyor. Eski sınırdaki alanların çoğu şimdi parklar ve mezarlıklar. Bazı bölümler popüler grafiti tuvallerdir ve Berlin Duvarı Anıtı dahil diğerleri kısır kalır.

Kaynak: alxpin / Getty Images

24. Alhambra 
> Konum: Granada, İspanya

Granada'ya bakan Mağribi bir saray olan Alhambra, 1238 ve 1358 yılları arasında inşa edilmiştir. Gerekçesiyle tarihi portakal, mersin, gül ve karaağaç korularının yanı sıra çok sayıda görkemli kemer bulunur.

Kaynak: TomasSereda / Getty Images

25. Louvre 
> Yer: Paris, Fransa

Louvre, dünyanın en büyük müzesidir. Aslen 12. yüzyıldan kalma bir kale olan Louvre Sarayı birçok kez yeniden tasarlandı ve Fransız Devrimi sırasında 1793'te müze olarak hizmet vermeye başladı. IM Pei tarafından tasarlanan ve 1989 yılında kurulan ikonik avlu piramidi, Paris manzarasının temelini oluşturdu.

26. Machu Picchu 
> Yer: Cusco Bölgesi, Peru

Muhtemelen 1400'lerin ortasına kadar uzanan eski bir İnka kenti olan Machu Picchu, Güney Amerika'da İspanyollar tarafından bulunamayan veya tahrip olmayan ve büyük oranda sağlam kalan tek büyük Kolomb öncesi kalıntılardan biridir. Şehrin neden terk edildiğinin sır olarak kaldığı belirtildi, ancak kanıtlar onun kraliyet bölgesi olarak kullanıldığını gösteriyor.

Kaynak: BigGabig / Getty Images

27. Borobudur 
> Konum: Magelang, Endonezya

Borobudur, 8. ve 9. yüzyıllarda Java adasında inşa edilmiş eski bir Budist tapınağıdır. Üç katmanlı ana tapınak, her biri bir Buda heykeli içeren 72 stupa ile çevrilidir ve bileşik, Budist geleneklerinde kutsal bir çiçek olan nilüfer şeklinde düzenlenmiştir.

Kaynak: yulenochekk / Getty Images

28. Aziz Basil Katedrali 
> Konum: Moskova, Rusya

Bir merkezi nefin etrafındaki dokuz ayrı şapelden oluşan Kızıl Meydan'daki Aziz Basil Katedrali, 1550'lerde inşa edildi ve asıl olarak altın kubbeleriyle beyazdı. 17. yüzyıla kadar St. Basil'in bilinen çarpıcı renkleri cepheye eklenmedi.

Kaynak: dennisvdw / Getty Images

29. Eyfel Kulesi 
> Yer: Paris, Fransa

1889 Dünya Fuarı'na giriş olarak inşa edilen Eyfel Kulesi'nin 20 yıl sonra sökülmesi gerekiyordu, ancak Fransızlar telgraf yayınları için anten direği olarak kullanmaya başladı. Şimdi yılda yedi milyon ziyaretçi çeken bir cazibe.

Kaynak: El broşürü / Getty Images

30. Külkedisi Kalesi 
> Konum: Florida, ABD

Cinderella Kalesi, Orlando, Florida'daki Disney'in Magic Kingdom'a giriş kapısı. Fantezi kale 27 kule, su dolu bir hendek ve büyük bir asma köprü ile, dünyanın en instagrammed yerlerden biridir.

17 Temmuz 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?