Rusya'da Türkiye üzerine analizler: "Türkiye'nin Avrasya'ya yerleşmesi tercih değil zorunluluk, tek çareleri!"

Rusya Füze Topçuluk Bilimleri Akademisi Başkan Yardımcısı Konstantin Sivkov'un da katıldığı, Rusya'da düzenlenen bir konferansa katılan Mehmet Perinçek, Türkiye'nin Batı'dan kopup Avrasya'ya bağlandığına dair beş tane tez öne sürdü.

Video için play'e tıklayın

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sisteminden dolayı Amerika-Türkiye ilişkileri son derece gerildi. Gerilen ortamı fırsat bilen Rus yönetimi düzenlediği her toplantıda Türkiye'nin Batı'dan kopup Avrasya'ya entegre olması gerektiğini belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir konferansta konuşan Perinçek, Türkiye'nin Batı'dan kopup Avrasya'ya bağlandığına dair beş tane tez öne sürdü.

Perinçek'in konuşmasının satırbaşları şöyle;Tez

"TÜRKİYE'NİN S-400 ALMASI WASHİNGTON'U ÇOK KIZDIRDI"

Türk-Amerikan ilişkileri çok ciddi bir kriz içinde. Krizin sebepleri açık. Birinci sebep, ABD'^nin Kürt ayrılıkçılara desteği ve "büyük kürdistan" projesidir. Bu plan sadece Türkiye'yi, İran'ı, Suriye'yi, Irak'ı tehdit etmiyor.Kafkasya'ya, Orta Asya'ya sıçrama tahtası olarak, Çin'e Rusya'ya, bütün Avrasya ülkelerine karşı tüm Avrasya'yı hedef alıyor. Türkiye'nin ve Avrasya'nın bu plana cevabı Astana sürecinin başlatılmasıyla, Türkiye'nin "Fırat Kalkanı" ve " Zeytin Dalı" adlı askeri operasyonlarıyla oldu. ikinci sebep ABD'nin Doğu Akdeniz'den tehdidir. ABD'nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ı desteklemesi de Türkiye'nin milli çıkarlarını ciddi bir şekilde ihlal ediyor. Kıbrıs meselesinde de Avrasya ve Atlantik arasında bir cepheleşme oluştu. Türkiye, bu tehdide tarihinin en büyük askeri deniz tatbikatı olan "Mavi Vatan'la cevap verdi. üçüncü sebep ise Washington'un 15 Temmuz 2016 darbe girişimindeki rolü ve Washington'un FETÖ'yü Türkiye'ye karşı kullanmasıdır. ABD ve Türkiye arasındaki krizin son sebebi de Trump'ın Türkiye'ye ekonomik savaş ilanı. Türkiye ABD'den gelen tehditlerle karşı karşıya kalınca milli güvenliğini sağlamak için alternatif savunma sistemleri arayışına girdi. Türkiye, her ne kadar NATO üyesi olsa da Washington'un hedefi haline geldi. bu sebeple Amerikalılar, ilk olarak Türkiye'nin ihtiyacı olan silahları vermeyi kesti, ikincisi ABD'ye bağımlı silah sistemleri, günümüzün ihtiyaçlarına cevap vermiyor. Buna bağlı olarak Türkiye, Rus hava savunma sistemi S-400 almaya karar verdi. Türkiye'nin bu hareketi, Washington'u çok kızdırdı ve iki ülke arasındaki krizi daha da derinleştirdi. Hatta Trump yönetimi, bu alımı ihanet olarak değerlendirdi ve Ankara'yı defalarca tehdit etti ve etmeye devam ediyor.Tez

"TÜRKİYE'NİN AVRASYA'DAN BAŞKA ŞANSI YOK, ZORUNLULUK"

Türkiye'nin S-400 tercihi, sadece ekonomik ve teknik bir seçim değil. S-400 farklı ülkelerin diğer sistemlerine kıyasla daha iyi özelliklere sahip olsa da her şeyden evvel Türkiye'nin S-400 alımı jeopolitik ve stratejik gerekçelerden kaynaklanıyor. Türkiye cephesini değiştiriyor ve kampını değiştiriyor. ABD'den gelen tehditlere Avrasya'ya yerleşerek cevap veriyor. Diğer taraftan Türkiye'nin bu hareketi, bir seçim değil Türkiye için bir zorunluluk. Türkiye'nin başka bir şansı yok.  Türkiye , artık Atlantik sistemi içerisinde hayatını sürdüremez. Toprak bütünlüğünü korumak ekonomik krizi aşmak, doğal olarak varlığını sürdürmek için Türkiye'nin Avrasya'ya işbirliğine ihtiyacı var.

 

"RUSYA ve ÇİN, TÜRKİYE'NİN POTANSİYEL ORTAKLARI"

ABD'yle karşı karşıya olma durumu ve olası silahlı çatışma Türkiye'yi NATO'dan bağımsız silah sistemine sahip olmaya zorluyor. Bu anlamda Rusya ve Çin, Türkiye'nin potansiyel ortaklarıdır.

"AVRUPA DAHİL TÜM DÜNYA ABD'DEN ŞİKAYETÇİ"

"Küresel Güvenlik" , düşünceme göre uygun bir terim değildir. Küresel güvenlikten ancak uzaydan bir saldırı ya da tehdit olduğunda söz konusu olabilir. Ancak şu an dünyada barışı Washington'un saldırgan politikası bozuyor. Avrupa dahil, tüm dünya ABD saldırganlığından muzdarip. ABD'nin en yakın ortakları bile Amerikan tehdinini hissetmeye başladı. bu sebeple bugün küresel değil Avrasya'nın ortak güvenliğinden bahsedebiliriz.

"DEVRİMCİ ÜLKELERDE GÜVENLİK DEVRİMİN GÜVENLİĞİDİR"

Güvenlik sadece toprak bütünlüğüne yönelik değildir, bu kavram ülkenin stratejik programını da kapsar. Örneğin devrimci ülkelerde güvenliki, devrimin güvenliğidir. Suudi Arabistan'da ise saltanatın güvenliğidir. Türkiye'nin güvenliği ise Kemalist devrimin ve Avrasya'nın güvenliğine göre belirlenir.

 

17 Temmuz 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Hakan Tengrikut - Turkiyenin natoya ve ab ye basvuru yaptigi gunlere lanet olsun. Anlasmalari imzalayan hainlere lanet olsun. Turkiye hepsinden ayrilarak tam bagimsiz bir Turkiye icin kendini guclendirmelidir. Atamizin olumunden sonra gelen her bir serefsiz vatana ve kurucu ilkelere ihanet etmistir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 21:53

Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?