Reklamı Kapat

Klima Kullanırken Elektrik Faturanızı Şişirmeyin "Uzmanların önerileri"

Uzmanlar tarafından yapılan hesaplamalara göre klima kullanımından kaynaklı elektrik harcamaları yaz ayları için hane başına 670 TLye kadar ulaşıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Yazın sıcaklardan bunaldığımızda klimalar en büyük yardımcımız. Ancak fazla kullanımı hem doğaya zarar veriyor hem de elektrik faturasını kabartıyor. Türkiyenin elektrik tedarikçileri karşılaştırma internet sitesi EnCazip tarafından yapılan hesaplamalara göre ortalama bir evde yaz boyunca klima çalıştırıldığında tüketiciler 670 Lira daha fazla elektrik faturası ödüyor.

Türkiye geneline baktığımızda ise klima kullanılan evlerde toplamda 107 milyon TL daha fazla elektrik faturası ödeniyor. Uzmanlar serinlerken doğayı korumak ve elektrikten tasarruf etmek için önerilerde bulunuyor:

EVINIZE UYGUN KLIMAYI SEÇIN: Doğru klima modeli kullanımıyla yüzde 60a varan tasarruf sağlanabilir. Evin bulunduğu şehrin iklimine metrekare ve evde yaşayan kişi sayısına göre uygun boyutta bir klima kullanılması fazla enerji sarfiyatını önler. Örneğin Marmara Bölgesinde yaşayan 4 kişilik bir ailenin 20 metrekarelik ve 3 metre tavan boyuna sahip olan bir odası için uygun klima ortalama 12000 btu/saat olarak hesaplanabilir. En doğru hesaplamayı yapmak için klimanın teknik servisinden yardım isteyerek enerji tasarrufuna yardımcı olabilirsiniz.

KLIMAYI DOĞRU YERE MONTE ETTIRIN: Hem iç hem de dış ünitenin gölgeli alanlara yerleştirilmesi ısı veren ve kuvvetli hava sirkülasyonu olan diğer cihazlara yakın olmaması tercih edilmelidir.

A SINIFI KULLANIN: İklimlendirme cihazlarında en verimli olan Adan en az verimli olan Gye enerji verimliliğini gösteren sınıf etiketleri vardır. A sınıfı enerji tüketimi yapan bir klima yerine A sınıfı enerji tüketimi yapan bir klima kullanırsanız yılda yaklaşık 145 TL tasarruf etmiş olursunuz.

KAPI PENCERELERI KONTROL EDIN: Klimanızın kaliteli olması tasarruf için tek başına yeterli değil. Klimanın yarattığı soğuk havanın kaybını önlemek için kapıları ve pencereleri kapatın. Evlerdeki ısı kaybının yüzde 20sinin sebebi ısı veya soğuk kaybı neticesinde meydana geliyor. Bu nedenle yalıtım bandı kullanın veya pencerelerdeki olası sızıntıları kontrol edin.

SOĞUTMAYIN NEM ALIN: Ülkemizin pek çok şehrinde havanın bunaltıcı olmasına neden olan faktör nemdir. Klimalarınızın soğutucu özelliğinin yerine nem alma özelliğini kullanırsanız özellikle de nemli havalarda sizi oldukça ferahlatacak ve soğutmaya kıyasla enerjiyi ciddi ölçüde tasarruflu kullanmış olacaksınız.

KLIMALARIN BAKIMINI YAPIN: Kirli hava filtreleri evi soğutmak için klimayı daha fazla enerji tüketmeye zorlar bu nedenle klimanızın bakımlarını düzenli olarak yaptırarak kullanmanız daha tasarruflu olacaktır.

GECE GÜNDÜZ FARKINDAN FAYDALANIN: Gece ile gündüz sıcaklık farkı ülkemizde çok büyük olmasa da gündüz vakti güneş ışıklarının ısıtıcı etkisi bu saatlerde ısının daha da yükselmesine neden olur. EnCazipin hesaplamalarına göre geceleri klimalarınızı uygun programda çalıştırırsanız yılda en az 60 TLlik kazanç elde etmiş olursunuz.

SICAKLIĞI IÇERI SOKMAYIN: Güneş ışınlarının daha fazla vurduğu pencerelere tente veya panjur veranda vs. gibi gölgelikler kurarak sıcaklığın evin içerisine girmesini önlersiniz. Bu da yüzde 30un üzerinde enerji tasarrufu sağlar.

EVIN SICAKLIĞINI DOĞRU SEÇIN: Dışarıdaki hava ile içerideki hava arasında en fazla 12 derecelik bir farkın olması önerilir. En verimli kullanım ise sıcaklığın 24 ile 26 derece arasında tutulmasıyla olur. Sıcaklığı her bir derece düşürmenin ek yüzde 8 maliyet olduğunu unutmayın. En verimli kullanım içerinin sıcaklığını dışarının sıcaklığından 2 ila 3 derece daha düşük seviyeye ayarlamak olacaktır.

KLIMANIN GEREKLI OLMADIĞI DURUMLARDA FAN KULLANIN: Vantilatör türü ekipmanlarla 3 ile 5 arasında sıcaklık düşüşü hissedilebilir. Ayrıca klimanın daha yüksek bir sıcaklığa ayarlı olduğu durumlarda da vantilatör kullanmak hava akımını artırarak hissedilen sıcaklığın daha düşük olmasını sağlayabilir.

ELEKTRIK TARIFENIZI KONTROL EDIN: Artık tüketicilerin neredeyse tamamı cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirebiliyor ve bu yolla daha ucuz fiyattan elektrik tüketerek bir elektrik faturasında yüzde 15 civarında tasarruf edebiliyor. Bu durum piyasa koşullarına değişiklik gösterse de piyasadaki tarifeleri takip etmek tasarruf fırsatlarını yakalamanızı sağlayacaktır.

22 Temmuz 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?