Reklamı Kapat

Türk müteahhitler, yurtdışında 5,1 milyar dolarlık proje üstlendi

Türkiye Müteahhitler Birliği TMB makro ve mikro ekonomik verileri küresel ve ulusal ölçekte titiz bir çalışmayla bir araya getirdiği bu nedenle sektörün yanı sıra tüm ekonomi çevrelerinin de ilgiyle takip ettiği İNŞAAT SEKTÖRÜ ANALIZININ Temmuz 2019 sayısını yayımladı.

Haber albümü için resme tıklayın

SIRADA EKONOMI VAR başlıklı İnşaat Sektörü Analizinde Türk müteahhitlik firmalarının son dönemde yurt içinde artan zorluklar üzerine yurtdışına daha çok yoğunlaştığı vurgulanarak Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetlerinde 2019 yılı Ocak- Haziran döneminde 51 milyar ABD Doları tutarında toplam 109 proje üstlenilmiştir. Böylece bugüne kadar üstlenilen proje sayısı 9 bin 700ü aşarak toplam proje tutarı 386 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır denildi.

Sektörün son dönemde çok sayıda ülkede proje takibine ağırlık verdiği kaydedilen raporda Mevcut tablo bu yıl sektörün yurtdışında 10 bininci projesini üstleneceği ve yeni proje tutarında 2018de yakaladığı 20 milyar ABD Doları düzeyine tekrar ulaşacağı şeklinde yorumlanmaktadır ifadesine yer verildi.

KATMA DEĞERI YÜKSEK PROJELERE IHTIYAÇ VAR

Raporda Müteahhitlerimizin katma değeri yüksek projelerde yer almasının temin edilmesi bir diğer öncelikli hedeftir. Uluslararası pazarlardaki konumumuzu daha da güçlendirmemiz için firma ölçeklerinin büyütülmesi ile firmalarımızın ortak iş yapma bilincinin artırılması ve teknik müşavirlik sektörümüzün de desteklenerek güçlendirilmesi önem taşımaktadır değerlendirmesi de yapıldı.

DÜNYA TÜRKIYE VE İNŞAAT SEKTÖRÜ ANA BAŞLIKLARI ALTINDA TOPLANAN 28 SAYFALIK TÜRKIYE MÜTEAHHITLER BIRLIĞI İNŞAAT SEKTÖRÜ ANALIZINDE ÖZETLE ŞU TESPITLERE YER VERILDI:

KONJONKTÜR DOĞRU DEĞERLENDİRİLİRSE DAHA OLUMLU BİR TABLO ÇİZİLEBİLİR: ABD ve Avrupa Merkez Bankalarının parasal genişlemeye dönük kararları konjonktürün doğru değerlendirilmesi halinde Türkiyenin önümüzdeki bir yıllık süre için telaffuz edilen yaklaşık 177 milyar ABD Doları tutarındaki dış yükümlülüğünü hem daha kolay hem de daha ucuza yenileyebilmesinin dolayısıyla kur ve enflasyon tarafında daha olumlu bir tablonun oluşmasının önünü açabilecektir. Bu anlamda fonlama açısından küresel görünüm de olumlu beklentiler sunarken Türkiyenin fırsatları değerlendirmesi gerekecektir.

SEKTÖRDE DARALMA SÜRÜYOR: Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründe geçen yıl başlayan daralma bu yılın ilk çeyreğinde de sürmüştür. 2018 yılının son iki çeyreğinde 56 ve 87 oranında küçülen sektör bu yılın ilk çeyreğinde de 109 düzeyinde daralmıştır. TÜİKin Ocak- Mart 2019 GSYH verileri ana sektörler kapsamında en fazla daralmanın inşaatta gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Son üç aylık inşaat faaliyetlerine ilişkin alt endeks ise 2018 yılı Ocak ayında 956 iken Eylülde 615e gerilemiş ve Aralık ayında 599 olmuştur. Sektördeki daralmanın bir göstergesi olan endeks 2019 yılı Haziran ayında ise 554 düzeyine inmiştir.

6 BİNE YAKIN DOSYANIN TEMMUZ AYINDA SONUÇLANMASI BEKLENİYOR: Yüksek maliyet artışları nedeniyle işleri durma noktasına gelen ve iflasa sürüklenen yükleniciler için getirilen tasfiye/devir/süre uzatımı düzenlemesi ile ilgili ciddi belirsizlikler ve sıkıntılar yaşanmaktadır. Daha önceki benzer uygulamalardan farklı olarak bu kez işveren idarelere yapılan başvuruların değerlendirilmesinde Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünün alınması şartı getirilmiştir. Bu çerçevede Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilmiş sözleşme tutarı yaklaşık 170 milyar TL olan 6 bine yakın dosyanın başvurularının Temmuz ayı içinde sonuçlandırılması beklenmektedir. Ayrıca benzer sıkıntıların bir daha yaşanmaması için önümüzdeki döneme yönelik olarak hem idareleri hem firmaları mağdur etmeyecek piyasadaki fiyat dalgalanmalarını adil biçimde yansıtacak gerçekçi bir fiyat farkı hesap yöntemi belirlenmesi sektörün öncelikli talepleri arasında yer almaktadır.

YAPISAL REFORMLAR UYGULAMAYA KONULMALI: Seçimlerin tamamlanması ve ABD ile S-400 konusunda kaydedilen gelişmeler ile siyasi belirsizlikler kısmen de olsa geride bırakılırken SIRA EKONOMIDEKI SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ IÇIN ATILACAK ADIMLARIN SEÇIMINE VE ATILMASINA GELMIŞTIR. Ekonominin verimli ve şoklara karşı dayanıklı hale getirilmesi amacı taşıyan orta ve uzun vadeli yapısal reformların uygulamaya konulması gerekmektedir.

TÜRK BANKALARININ ETKİN TANITIMI YAPILMALI: Müteahhitlerimizin yurtdışında son dönemde çok sayıda pazarda teminat mektubu ve kontr-garanti sorunu artmıştır. Çözüm için Türk bankacılık sistemi ile Türk bankalarının etkin tanıtımının yapılarak bankalarımızdan alınacak teminat mektuplarının bu pazarlarda doğrudan kabul edilmesini sağlayacak adımlar atılması ve konunun resmi temaslarda gündeme getirilmesi önemlidir.

RUSYADA YENİDEN 5-6 MİLYAR DOLAR: Rusya 1972 yılından bu yana müteahhitlerimizin tüm yurtdışı projelerinden aldığı 197lik payla lider konumunu sürdürmektedir. Rusyada kısa sürede 2012-2015 yıllarındaki ortalama 5 - 6 milyar ABD Doları/yıl potansiyel proje tutarına yaklaşılmasının mümkün olduğu öngörülmektedir.

IRAKIN YENİDEN İMARINDA ÖNEMLİ PAY ALINABİLİR: Irakta barış ekonomisinin devreye girmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede Türkiye Müteahhitler Birliği TMB tarafından Bağdatta Irakın Yeniden İmarı için Türkiye - Irak İnşaat Forumu düzenlenmiştir. Forumun ikincisinin Türkiyede düzenlenmesi yönünde çalışmalar sürmektedir. Türk müteahhitlerinin Irakta birikmiş alacaklarının ödenmesi ve mevcut projelerinin tamamlanması ile savaşın ardından başlaması beklenen yeniden imar çalışmalarından geçmişten gelen ortak çalışma deneyimi kapsamında önemli pay alabileceği değerlendirilmektedir.

25 TRİLYONLUK AFRİKA PAZARI: Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasının 7 Temmuzda yürürlüğe girmesiyle 12 milyar insanın yaşadığı 25 trilyon ABD Doları ekonomik büyüklüğe sahip dünyanın en büyük ticari pazarı devreye girmiştir. Bu gelişme inşaat sektörünün son dönem potansiyel pazar olarak yakından takip ettiği kıtada Türk ürünlerinin dolaşımını ve yaygınlaşmasını kolaylaştırarak bölgede proje üstlenen müteahhitlerimizi girdi akışında destekleyebilecektir.

JAPONYAYLA ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE İŞBİRLİĞİ: Son dönemde üçüncü ülkelerde işbirliği girişimleri kapsamında başta Afrika ve Avrasya olmak üzere Türk firmalarının girişimcilik yeteneği ile yerel pazar bilgisinin Japonyanın finansman imkânları ve teknolojisiyle buluşturulması hedeflenmektedir. Bunun için TMB tarafından Japon Bakanlık kuruluş ve firmaları ile birlikte çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

KONUT FİYATLARI DÜŞÜYOR: Türkiye genelinde konut fiyatları ve stok erime hızı düşmektedir. 2019 yılı sonuna kadar uzatılan vergi teşviğine rağmen yılın ilk yarısında konut satışlarında gerileme artmış ekonomideki belirsizlik ortamı arz ile talebin buluşamadığı tabloyu oldukça belirgin kılmıştır. Türkiyede halen konut ihtiyacı mevcut iken satışlardaki bu durum yüksek faiz nedeniyle alıcıların birikimlerini mevduatta değerlendirmesi düşen alım gücü ve geleceğe yönelik endişelerin bir sonucu olarak açıklanmaktadır. Sektör temsilcileri belirsizliklerin ortadan kalkması ve finansman koşullarının iyileşmesi halinde ancak yılın son çeyreğinde konut segmentinde toparlanma beklentisini dile getirebilmektedir.

24 Temmuz 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?