Reklamı Kapat

Maaşım Yetmiyor Ne Yapmalıyım?

İnsanlar, yaşamak için mutlaka çalışmak zorundadırlar. Yemek yemek, okula gitmek, gezmek ve hatta uyumak için bile çalışmamız gerekir.

Büyütmek için resme tıklayın

Temel ihtiyaçlar listesi oldukça kabarıktır. Mutfak masraflarından, elektrik ve su faturalarına, kışın yakıt ve diğer tüketim giderlerine kadar pek çok kalem masraf çıkmaktadır.

Hayatımızın büyük bölümünü çalışarak geçirmekteyiz. Geri kalan kısım da ise yani tatil zamanlarında ve mesai saatleri dışında gezmek ve dinlenmek isteriz. Peki, bunu kaç kişi yapabilmekte. Belki de pek çok insan genelde mesai dışında evinde vakit geçirmektedir. Hatta tatillerde bile evlerde daha fazla vakit geçirildiği bilinen bir gerçektir. Bunun sebebi tabii ki insanlardan duyduğumuz maaşım yetmiyor kelimesidir.

Maaşlar neden yetmemeye başladı?

Son yıllarda ekonomi de oluşan dalgalanma ve yükselme orta ve dar gelirli aileleri ve bireyleri son derece olumsuz etkiledi. Maaşlarda bir değişim ve iyileştirme yapılmamasına rağmen piyasada ki tüm ürünlerde ciddi bir artma oluştu. Gittikçe yükselen bir ekonomi varken yerinde sayan maaş durumları yüzünden orta gelirli olan aileler veya bireyler artık dar gelirli sınıfında yer almaya başladı. Yani bu durum gösteriyor ki gider seviyesi yükselmeye devam ettikçe insanların ekonomik durumları daha da bozulmaya devam edecektir. Ekonomi gelir ve giderlerin ayarlanması gerekliliğini doğurur.

Maaşlar artık yetmiyor: Giderlerin yanı sıra tüketim de hızla artmaya başladı. Günümüzde tüketim adına onlarca ürün piyasada dolaşmaktadır. Eski yıllarda ki gibi daha az kıyafetle veya daha küçük evlerde daha kalabalık aileler şeklinde bir yaşam şekline günümüzde rastlamak çok zordur. İnsanlar daha rahat ve daha serbest yaşamak isterler. Ancak bunun sağlanabilmesi için tabii ki öncelikle çalışmak gerekir. Çalışmakla da bu durum da denge sağlanamıyorsa mecburen giderleri kısmak ve tekrar gözden geçirmek gerekir.

Maaşlar yetmediği zaman ne yapılabilir?

Maaşların yetmediği durumlarda genelde ilk önce borçlanmaya gidilir. Bu borçlanma kişilerden veya bankalardan sağlanır. Ancak bu borçlanmanın düzenli ödenmediği taktirde daha büyük gider problemlerine yol açması kaçınılmazdır. Yani daha rahat yaşayayım derken daha sıkıntılı yaşamak zorunda kalabiliriz.

Maaşların yetmediği zamanlarda iş durumlarını gözden geçirmek bence ilk öncelik olmalıdır. İş değişikliği gibi bir durum mümkünse olursa yapılmalı. Daha farklı bir seçenek ise ekstra işler bulmak olabilir. Ek kazanç imkanları çok sık karşımıza çıkar. Her sektörde ek kazanç imkanı seçenekler vardır. Bunlar değerlendirilebilir. Daha iyi bir yaşam için çalışmak ve iyi bir ekonomi planı yapmak gerekir.

Ek iş için faydalanabileceğiniz çok sayıda kaynak bulunuyor. Bunlardan en bilineni ise tabi ki İŞKUR. İŞKUR özellikle son dönemde ev hanımlarına yönelik ciddi projeler geliştirdi. Aile bütçesine doğrudan katkı sunmak isteyen kişiler için evde para kazanma yolları sundu. Evde iş imkanları için Türkiye İş Kurumu il veya ilçe müdürlüklerine müracaat edebiliyorsunuz. Bu konuda detaylara ise https://www.iskur.gov.tr/ resmi adresten ulaşabilmektesiniz.

Tabi ek iş bulmak için faydalanabileceğiniz tek kaynak İŞKUR değil. Çeşitli ek iş siteleri sayesinde de oldukça yaratıcı, boş zamanlarınızda yapabileceğiniz fikirleri öğrenmek mümkün. Benim bu konuda en beğendiğim siteler arasında ise İş Adresi yer alıyor. https://isadresi.net/ek-is-ilanlari/ sayfasından ulaşabileceğiniz ilanlar sayesinde evde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ülkemizde son dönemde artan fiyatlar düşünüldüğünde ekstra gelir elde etmek kaçınılmaz olmuştur. Anlatmış olduğumuz tüm yöntemlerle aile bütçesini rahatlatmanız mümkündür.

23 Temmuz 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?