Reklamı Kapat

Diş İmplantında Sık Sorulan Sorular

Titanyumdan imal edilen yapay diş köklerinin hastanın eksik dişlerinin yerine yerleştirildiği diş implantı tedavisi temelde diş kökünün çene kemiğine...

Haber albümü için resme tıklayın

Titanyumdan imal edilen yapay diş köklerinin hastanın eksik dişlerinin yerine yerleştirildiği diş implantı tedavisi temelde diş kökünün çene kemiğine yerleştirilmesi, daha sonra da bu kökün üzerine protezlerin yapılması olacak şekilde 2 aşamadan oluşuyor.

İmplant kemiğe nasıl tutunur?

İmplantlar; hemen üzerlerinde yer alan yivler sayesinde çene kemiğine bağlanıyor. Lakin implantla çene kemiği arasındaki bağın oluşması için belirli bir sürenin geçmesi gerekiyor.

Bu süre 3-6 ay arasında değişiklik gösterebiliyor.

İmplant dişin avantajları nelerdir?

İmplantların en önemli avantajları; estetik ve fonksiyonellik açısından doğal dişlere en yakın yapay dişler olmaları olarak ön plana çıkıyor.

İmplant tedavisi esnasında yandaki dişlere hiçbir şekilde müdahale edilmemesi; diğer dişlerin inceltilmemesi bu tedaviyi diğer tedavilerden ayırıyor.

Yalnızca eksik dişlerin tamamlandığı bu tedavide yandaki dişlerin bütünselliği korunmuş oluyor.

Böylelikle hasta, hiçbir dişi zarar görmeden, sağlıklı ve estetik dişlerine kısa sürede kavuşabiliyor.

Hareketli protez taktıran kişilerde sıklıkla rastlanan protezlerin vurması, yerinden oynaması, hastanın yemek çiğnerken sıkıntı çekmesi vb. problemlerden hasta; implant destekli protezler ile kurtulabiliyor.

Tedavide Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Neler?

İmplant tedavisi yaptıracak hastada doğuştan herhangi bir kan rahatsızlığının bulunup bulunmadığının, yakın geçmişte ışın tedavisi alıp almadığının, kontrol edilemeyen şeker hastalığı şikayetinin olup olmadığının mutlaka diş hekimi tarafından araştırılması ve değerlendirilmesi gerekiyor.

İmplant tedavisi için bir engel teşkil etmeyen hastaların tedavi başladığında aşırı alkol ve sigara tüketimini bir an önce bırakması gerekiyor.

Bununa birlikte hastanın implant bakımını eksiksiz bir şekilde yapması, diş ve ağız bakımına yeterince özen göstermesi; implant tedavisinden istenilen sonucun alınabilmesi noktasında son derece önem arz ediyor.

Hastanın bu noktalara dikkat etmemesi; tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasını beraberinde getirebiliyor. 

Protezimi ne zaman taktırabilirim?

Hastanın implantlar yerleştirildikten sonra protez tedavisi için çoğunlukla 3-6 ay beklemesi gerekiyor. Birtakım koşulların uygunluğu durumunda geçici olacak şekilde hastaya implant üstü protez yapılabiliyor. Lakin bu süreçte hastanın mutlaka sıvı gıdalarla beslenmesi gerekiyor. Sert gıdaların tüketilmesi; tedavide başarısızlık riskini doğurabiliyor.

Tedavi planlaması nasıl yapılır?

Hastaya özel tedavi planlaması için öncelikle diş hekimi, hastayı muayene ederek, hasta sorularını yanıtlıyor. Hastaya tedaviye dair birtakım örnekler gösteriyor. Ardından tedavi için gerekli olan röntgen ve tomografi çekimleri yapılıyor. Diş hekimi; hastanın çene kemiğinin ve diş etlerinin durumunu kontrol ettikten sonra uygun implant seçimi ile planlamayı gerçekleştiriyor.

Çene kemiğim zayıf ise implant yapılabilir mi?

Hastalarının çoğunda çene kemiği zayıflığına rastlanabiliyor. Bu durumda çene kemiğini güçlendirmek adına sentetik kemik zerreciklerinden ya da çenenin başka kısmından alınan kemik bloklardan yararlanılıyor.

Uygulama başarı oranı ne kadardır? 

İmplant tedavisinde başarı oranı, birtakım etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Hastada şeker hastalığı vb. herhangi bir kronik rahatsızlığın bulunup bulunmadığı, kullanılan implantın türü, hastanın sigara içip içmediği, ağız bakımını ihmal edip etmediği, diş hekiminin tecrübeli olup olmadığı vb. birtakım faktörler; implant tedavisinde başarı oranını etkileyebiliyor.


Kaynak: http://www.adadent.com.tr/implant

24 Temmuz 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?