İstanbulkart üzerinden Cami görseli kalktı mı?

Twitter'da İstanbul Kuşu isimli hesaptan yapılan paylaşıma göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbulkart’ın üzerinde bulunan cami görselini kaldırarak değiştirtti. 24 Yapılan paylaşımda yüzlerce retweet ve binlerce beğeni aldı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Sosyal medyada dolanan haberlerin gerçekçiliğini araştırıp doğrusunu kaynaklarıyla haberleştiren Teyit.org isimli internet sitesi İstanbulkart üzerinden İmamoğlu tarafından Cami görseli kaldırttırıldı iddiasını araştırdı.

Yapılan araştırma neticesinde  Ekrem İmamoğlu’nun İstanbulkart tasarımını değiştirttiği iddiasının doğru olmadığı ortaya çıktı.

İstanbulkart Ara Güler Nostalji Serisi, 17 Ekim 2018’de Ara Güler’in vefat etmesinin ardından sınırlı sayıda üretilmiş ve 14 Şubat 2019’da hatıra kartı olarak kullanıma sunulmuş.

Sosyal medya kullanıcıları hesaplarında paylaşmıştı

Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanlığı öncesinde basılan kartlar, bu analize konu olan iddia ortaya atılmadan önce de pek çok kullanıcı tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı.

29 Nisan 2019 ve 9 Mart 2019 tarihlerinde paylaşılan fotoğraflar

İmamoğlu İstanbulkartların üzerindeki cami görselini kaldırttı mı?

İDDİA: Ekrem İmamoğlu İstanbulkartların üzerindeki cami görselini kaldırtarak kartın tasarımını değiştirtti.

YANLIŞ

Twitter’dan yapılan paylaşıma göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbulkart’ın üzerinde bulunan cami görselini kaldırarak değiştirtti. İstanbul Kuşu isimli Twitter hesabından 24 Haziran 2019’da paylaşılan gönderi şu ana kadar 888 retweet ve 4 bin 200’ün üzerinde beğeni aldı.

Ancak Ekrem İmamoğlu’nun İstanbulkart tasarımını değiştirttiği iddiası doğru değil. İstanbulkart Ara Güler Nostalji Serisi, 17 Ekim 2018’de Ara Güler’in vefat etmesinin ardından sınırlı sayıda üretilmiş ve 14 Şubat 2019’da hatıra kartı olarak kullanıma sunulmuş.

Sosyal medya kullanıcıları hesaplarında paylaşmıştı

Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanlığı öncesinde basılan kartlar, bu analize konu olan iddia ortaya atılmadan önce de pek çok kullanıcı tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı.

29 Nisan 2019 ve 9 Mart 2019 tarihlerinde paylaşılan fotoğraflar

29 Mart 2019 ve 13 Mayıs 2019 tarihlerinde paylaşılan fotoğraflar

Ara Güler Nostalji serisi, Ara Güler’in vefatından sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakı BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ve Ara Güler Doğuş Sanat ve Müzecilik A.Ş. arasında 28 Kasım 2018’de imzalanan sözleşme kapsamında sınırlı sayıda üretilmişti. Bu seriye ait dört adet İstanbulkart bulunuyor. Kartların üzerinde Ara Güler’in fotoğrafları ve imzası yer almakta. 

İBB sosyal medyadan açıklama yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde elektronik para ve ödeme hizmetlerini yöneten, İstanbulkart üretiminden sorumlu BELBİM resmi internet sitesi ve Twitter sayfasından yaptığı açıklama ile bu analize konu olan iddianın doğru olmadığını, kartların Ara Güler özel serisi olarak basıldığını ve bu sırada cami silüeti tasarımlı İstanbulkartların üretiminin de hala devam ettiğini bildirdi.

15 Temmuz’a özel İstanbulkart da yapılmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı özel tasarım başka kartlar da bulunuyor. İBB’nin resmi internet sitesinden 12 Temmuz 2017 tarihinde yapılan açıklamada, 15 Temmuz Darbe Girişiminde hayatını kaybedenlerin anısına 50 bin adet özel İstanbulkart basıldığı duyurulmuştu.

Sonuç olarak, Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra İstanbulkartların üzerindeki cami silüetli tasarım kaldırılmadı.  Ara Güler’in vefatı sonrasında kendisinin anısına özel seri İstanbulkart hazırlanmış fakat bu serinin basımı da Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı olmadan önce gerçekleşmişti. İddia yanlış bilgi türlerinden “bağlamdan koparma” olarak ifade edilebilir. 

26 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?