Reklamı Kapat

Uygur Türk'ü Anne ve Çocuklarını Çin'e teslim ettik

Çin Zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan Uygur Türkü Anne çocuklarıyla birlikte Çin’e teslim edildi.Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit Tümtürk olayı doğrulayarak ; Göç İdaresi Genel Müdürü beni aradı, üzüntü ve mahcubiyetle olayı doğruladı. İki yetim anneanelerinde, Zinnetgül de cezaevinde…

Büyütmek için resme tıklayın

Uygur Türklerine soykırım ve asimilasyon politikası yürüten Çin yönetiminden kaçarak Türkiye’ye sığınan 30 yaşındaki Zinnetgül Tursun ismindeki Uygur Türkü kadın iki çocuğuyla birlikte sınır dışı edildi.Tursun’un İzmir’de yaşayan kız kardeşinin kamuoyuna duyururken , Tacikistan’a sınır dışı edilen kadın ve çocukların Çin’e teslim edildiği bildirildi.

ANNE HAPSE ATILDI ÇOCUKLAR NİNEYE VERİLDİ

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Doğu Türkistan Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk , ”

Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz beni mahçup bir şekilde arayıp olayın doğru olduğunu söyledi. Zinnetgül Tursun isimli 30 yaşındaki dul bayan kardeşimiz ve 2 yetiminin Tacikistan’a sınır dışı edildiğini ve Tacikistan’dan da Çin’e iade edildiği bilgisinin doğru olduğunu anlattı. Kendisinin bilgisi dışında yaşandığını iletti. Bu olaya sorumsuz bürokrat ve memurlar neden oldu. Tacikistan’dan görüş alıp her nasılsa oraya göndermişler. Ayrıca İzmir’deki Geri Gönderme Merkezi’nden aynı gün Kuwanhan Aşmuzi ve Ayinisa Tuersun adlı iki kadının da Tacikistan’a iade edildiği bilgisini de akrabalarından aldık. Bence tüm bunlar Sayın Cumhurbaşkanı’nın itibarsızlaştırılması için yapılan operasyonlar” dedi.

Tümtürk ayrıca, “Kız kardeşi Türkiye’de ve annesinden bu haberi alıyor. Zinnetgül Tursun Çin’de ve cezaevinde. İki yetimi de anaannesine teslim etmişler” dedi. Öte yandan Tursun’un Suudi Arabistan’da yaşayan erkek kardeşi de katıldığı bir canlı yayında sınır dışı olayını teyit edip yetkililerden yardım istedi.

DOĞU TÜRKİSTAN STK’LAR BİRLİĞİ BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan da, deport bilgisinin Zinnetgül Tursun’un Türkiye’de yaşayan kardeşi Cennetgül Tursun tarafından duyurulduğunu ancak kendisine şu anda ulaşamadıklarını kaydetti. Oğuzhan, Çin’de bulunan Tursun kardeşlerin anneannelerinin Whatsapp üzerinden attığı bir ses kaydında da, “Allah bize sabır versin. Dayanma gücüm kalmadı. Allah’a kendimi havale ediyorum. Türkiye de Çin gibi oldu” şeklinde sözler söylediğini kaydetti.

“KARDEŞİMİ ÇİN’E İADE ETTİLER”

Zinnetgül’ün Suudi Arabistan’da yaşayan abisi de bir Arap kanalına canlı yayında olayı teyit ederek, yetkililerden yardım istedi. Acılı kardeş gözyaşları içinde “Kardeşimi Çin’e iade ettiler. Onu ve çocuklarını öldürüp bana verseydiler de Çin’e vermeseydiler keşke. Ben ona razı olurdum ama Uygurları diri diri yiyen Çin’e vermelerine razı olamıyorum” diye konuştu.

29 Temmuz 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ersin. - Bu gibi durumlarda,ben şunu belirtiyim,emekli bir vatandaşım,üç çocuğum var,vicdanımın sesi her ne olurlarsa olsunlar iki yavruyu annelerinde ayırmak ve en acısı anneninde cezaevine gönderilmesine göz yummak ,hiç bir anlaşma siyasi ekonomik çıkar her ne olursa olsun bu olay vicdanları yaralamıştır.Bundan dolayı iki çocuklu anneyi çin zulmüne elimizle teslim ediyorsak.Suriyelilerinde Vatan topraklarından sürülmesini istiyorum,biraz daha ilerigidip Cehennemin dibine gitsinler diyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Temmuz 12:05

Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?