Cumhurbaşkanı Erdoğan Kapitalizmi böyle eleştirmişti "Yani doğa şöyle olmuş, böyle olmuş umurunda değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sene başında yaptığı konuşmada "Deniz kenarlarını, orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var. Şu para var ya, nelere muktedir, bu kapitalizm nelere muktedir? Orman morman ne var ne yok kesiyor, atıyor, götürüyor. 'Oraya ben bir dikey mimari yapayım, malı götüreyim', yapılan iş bu. Yani doğa şöyle olmuş, böyle olmuş umurunda değil..." ifadelerini kullanmıştı.. Vatandaş soruyor bu "kapitalizm" Kaz dağlarında yapılan altın araması vahşetini yapan "kapitalizm" mi

Video için play'e tıklayın

Kaz Dağları’nda 195 bin ağacın kesilerek doğa katliamı yapılırken Türkiye siyanürlü altın madenini aramalarına karşı  nöbet eylemleri devam ediyor.

ÇED raporunda 45 bin ağacın kesileceği belirtilmiş, ancak kesilen ağaç sayının 195 bin olduğu ifade edilmişti.

Çanakkale’nin Kirazlı köyünde altın madeni için çalışmaları yürüten ve 195 bin ağaç kestiği ifade edilen Doğu Biga Madencilik şirketine çeşitli vergi istisna ve indirimleri ile sigorta primi desteklerini içeren 865 milyon lira bedelli yatırım teşvik belgesi verildiği de ortaya çıkmıştı. Kaz Dağları’ndaki altın madeni çalışmalarını Kanadalı şirket Alamos Gold şirketi yapıyor. Doğu Biga Madencilik ise, Kanadalı şirket Alamos Gold’un taşeronluğunu yapıyor.

Kaz Dağları’ndaki doğa katliamı ve hükümetin buna verdiği destek, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda geçen Ocak ayında yaptığı konuşmayı akıllara getirdi.

Saray’daki “Yerel Yönetimler Sempozyumu”nda konuşan Erdoğan, “Şu para var ya, nelere muktedir, bu kapitalizm nelere muktedir” ifadelerini kullanmış ve doğa katliamı için şu ifadeleri kullanmıştı:

"Deniz kenarlarını, orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var. Şu para var ya, nelere muktedir, bu kapitalizm nelere muktedir? Orman morman ne var ne yok kesiyor, atıyor, götürüyor. 'Oraya ben bir dikey mimari yapayım, malı götüreyim', yapılan iş bu. Yani doğa şöyle olmuş, böyle olmuş umurunda değil..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili yaptığı konuşmanın tamamında şu ifadeleri kullanmıştı ;

Bakın burada ilginç bir örnek vereceğim, denizlerimizin kenarlarında, orman alanlarımızda, yani buraları betona, toprağa çevirme gayreti içerisinde olanlar var. Şu para var ya nelere muktedir değil, bu kapitalizm nelere muktedir değil. Orman-morman ne var-ne yok kesiyor, atıyor, götürüyor, ha oraya ben bir dikey mimari yapayım, oradan da malı götüreyim; yapılan iş bu. Yani doğa şöyle olmuş-böyle olmuş umurunda değil. Bize de örnek veriyor, işte Manhattan şöyle. Bırak batsın senin Manhattan’ın, bizim medeniyetimizde ne diyor, biz ona bakalım, ona göre yapalım bu işi. Sanki orada yaşayanlar çok mutlu; mutlu değiller. Öyleyse biz medeni olmayı bileceğiz ki o beton yükselişlerde değil, toprağa yakın olma şeklindeki mimari anlayışımızda bulacağız.

Onun için de belediye başkanlarımız, bütün yanındaki mimarıyla, inşaat mühendisleriyle, çevre, tüm bunlarla bu işe çok dikkat etmesi lazım, bu hassasiyet içerisinde bu adımları atması lazım. Ben bu noktada Çevre ve Şehircilik Bakanıma da söylüyorum, kimsenin gözünün yaşına bakmayacaksın, yıkmaksa yıkacağız. Ama daha önce bu müsaadeyi almış, orada yapacak bir şeyimiz yok, hukuken bitirmişler bu işi. Ama böyle bir şey olmamızsa kesinlikle müsaade yok, böyle gitmemiz lazım. Çünkü biz böylesine köklü bir değişimin ancak merkezi idare ile mahalli idarelerin iş birliği yapmasıyla mümkün olduğuna inanıyoruz.

Hangi partiden olursa olsun, tüm belediye başkanlarımızı geleceğimizin inşası olarak gördüğüm bu sürece aktif olarak katılmaya davet ediyorum. Gerekirse bu yeni şehircilik atılımımızı Türkiye Belediyeler Birliğimizin çatısı altında da yürütebiliriz. Amacımız, 82 milyon vatandaşımızın tamamını kucaklayacak bir çalışmayla ülkemizin her köşesinde aynı anda değişimi gerçekleştirmektedir. Şimdiden bu büyük medeniyet hamlemize katkı verecek herkese teşekkür ediyorum.

31 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?