2019 ilk 6 ayında Gayrimenkul Sektöründeki Gelişmeler

Gayrimenkul ve daire alım-satımı ve kiralaması yapılan emlak sektörü, ekonomide her dönem ilgi çeken konuların başında gelmiştir.

Yalnızca ülkemizin genel ekonomik gidişatı hakkında bilgi vermesi ile değil; zorunlu bir ihtiyaç olması nedeniyle de konut satış ve kiralık fiyatları, insanların büyük bir çoğunluğunun ilgisini çeken ekonomik konuların başında gelmektedir. 

Geçmişten günümüze emlak piyasasının genel durumunu ortaya koyan istatistikler dönem dönem Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyu ile paylaşılmaktadır. TÜİK tarafından paylaşılan istatistikler sayesinde insanlar, özellikle yatırım amacıyla konut satın alacak kişiler, yatırım kararlarını vermektedirler. 

Ancak, teknolojide son dönemde yaşanan devrim niteliğindeki gelişmeler sonucunda her an her yerden her türlü bilgiye ulaşabildiğimiz internet üzerinden gayrimenkul fiyatları ile ilgili gelişmeleri de anlık olarak takip etmek mümkündür. 

Halihazırda internet üzerinden gayrimenkul ilanı verilen pek çok internet sitesi var. Bu sitelerin her birinden istediğiniz kriterde gayrimenkul ilanı görebilirsiniz. Ancak bu internet sitelerinin bazılarında yer alan ilanların diğerlerinde olmadığı görülmektedir. 

Bu sorunu çözmek amacıyla sadece gayrimenkul sektörüne yönelik bir gayrimenkul arama motoru kurulmuştur. 2015 yılında kurulan bu arama motorunun ismi Flatfy. 

tr.flaytfy.com adresi üzerinden erişilebilen sitede, nasıl ki internette yaptığımız aramalar için Google’ı kullanıyorsak, benzer şekilde gayrimenkul ilanı aramaları için de 1,000’den fazla emlak ilanı sitesinden emlak ilanını aramanız mümkün. 

Flatfy’ın pek çok gelişmiş özelliği var. Standart bir emlak ilanı sitesinde yer alan bütün kriterleri kullanarak Flatfy’dan arama yapmanız mümkün. Bunun yanı sıra, Flatfy’ın son dönemlerin en çok tercih edilen ve gelişmiş yazılım dili olan Python ile kodlanması sebebiyle bir takım ek özellikleri de mevcut. 

Bilindiği üzere; Python yazılım dili, son dönemlerin en moda teknolojik trendi olan yapay zeka ve makine öğrenmesi (machine learning) ile en uyumlu çalışan yazılım dili. Hal böyle olunca bu dilin kullanıldığı Flatfy sitesinin de bu dile has avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Nasıl mı? Örneğin; İstanbul Fatih’te bir ilkokula ve metroya yakın bir ev arıyorsunuz. Flatfy’ın arama kısmına “Fatih 3+1 okul ve metroya yakın” ibarelerini girdiğinizde Flatfy’ın eşsiz teknolojisi ile aradığınız kriterdeki dairelere kolayca ulaşabilirsiniz.

Flatfy’ın haberimizi ilgilendiren özelliği ise; sitenin aynı zamanda kocaman bir emlak ilanı veri tabanı olmasıdır. Flatfy, site veri tabanında yer alan emlak verilerini aylık olarak yayınlamaktadır. Bu sayede, şehir şehir bölge bölge emlak fiyatları hakkında bilgi edinmek mümkün hale gelmektedir. 

İşte tr.flatfy.com sitesini kullanarak edindiğimiz verileri kullandığımız haberimizde biz de site üzerindeki verilere dayanarak ülkemiz için 2019’un ilk 6 aylık döneminde satılık daireler için şehirlerimiz bazında yaşanan fiyat değişimlerini ele alacağız. Dilerseniz, başlayalım. 

Satılık Daire Fiyatları

Flatfy sitesi üzerinden sağlanan verilerle oluşturduğumuz raporda 2019’un ilk 6 ayı için ortaya çıkan fiyat verileri şehirlere göre değerlendirilecektir. Burada yer alan fiyat verileri, ve değişimler ortalama fiyatlar nezdindedir. Değerlendirilen fiyat verileri, içerisine enflasyon etkisi katılmamış verilerdir. Bu nedenle, ekonomik olarak daha reel sonuçlar elde etmem mümkündür. 

Bu doğrultuda; geçtiğimiz yıla nazaran fiyatlarında en çok yükseliş meydana gelen şehirler; 

  • Tunceli
  • Bayburt
  • Kilis

şehirleri olmuştur. 

Fiyat artışının en çok olduğu şehir Tunceli’de artış oranı %27 olmuştur. Haziran 2019 için Tunceli’de satılık daire fiyatı metrekare başına 1.891 TL olarak meydana gelmiştir. Tunceli’de son dönemde yapılan yatırımların ve bölgedeki gelişme belirtilerinin konut talebini ve fiyat artışını doğrudan etkilediği görülmektedir. 

Fiyat artışının en yüksek olduğu ikinci şehir olan Bayburt’taki artış oranı ise %21 olarak meydana gelmiştir. Ülkemizin en küçük şehirlerinden biri olan Bayburt’ta böyle bir artış meydana gelmesi ilginç bir sonuçtur. Bayburt’ta satılık daire fiyatları Haziran 2019 için metrekare başına 1.441 TL olarak görülmektedir. 

En yüksek fiyat artışına sahip olan üçüncü şehrimiz ise Kilis’tir. Kilis’te fiyat artış oranı %20 olmuştur. Buna neden olan en önemli etken ise Kilis’teki yoğun mülteci nüfusu olarak görülebilir. Bilindiği üzere; mültecilerin yoğun olarak bulundukları yerlerde konut talebinde artış olduğu için fiyatlarında buna bağlı olarak yükselmesi kaçınılmaz olmaktadır. 

Fiyatları en çok artan şehirlerin ardından fiyatlarda reel olarak en çok düşüş yaşanan şehirleri  belirtelim. 

Fiyat düşüşünün enflasyon farkı göz önünde bulundurulmadan bakıldığında en çok olan şehir %15 oranıyla ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul olmuştur. Halihazırda 18 milyona yakın nüfusuyla en kalabalık şehir olan İstanbul, hala halkın büyük çoğunluğu tarafından fırsatlar şehri olarak görülse de; yüksek konut fiyatları ve büyük şehir olmanın getirdiği diğer zorluklar gibi nedenlerle konut talebinde bir düşüş meydana geldiğini söylemek mümkün. Yine de satılık konutlarda İstanbul’un metrekare başına düşen satış fiyatı bu düşüşe rağmen oldukça yüksek: 3.572 TL.

Fiyatlarında en çok düşüş meydana gelen ikinci şehir ise yine bir büyükşehir olan ve İstanbul’a oldukça yakın bir konumda bulunan Sakarya olmuştur. Bu da yine benzer etkenlerle açıklanabilir bir durumdur. Sakarya’daki fiyat düşüş oranı ise %7 olmuştur. 

Fiyat düşüş oranı en yüksek olan üçüncü şehir ise Çanakkale olmuştur. Marmara Bölgesi’nin en batı bölgesinde kalan şehirlerden biri olan Çanakkale, nüfus yoğunluğu olarak düşük bir orana sahiptir. Çanakkale’de meydana gelen fiyat düşüş seviyesi %6 civarında meydana gelmiştir. 

Diğer şehirlerle ilgili enteresan veriler

Flatfy’dan elde ettiğimiz veriler üzerinden diğer şehirler ile ilgili satılık daire fiyatlarına ilişkin bazı ekstra verilerden de burada bahsedelim.

Balıkesir’de ortalama satılık daire fiyatları %0 oranında değişim göstermiştir. Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bu senenin aynı dönemine gelindiğinde reel bazda değişim göstermemiştir. 

Balıkesir’in yanı sıra ülkemizde konut fiyatlarında artış görülmeyen diğer 2 şehir de Hakkari ve Şırnak olmuştur. 

Balıkesir’de metrekare başına konut fiyatı 2.270 TL olmuştur. Hakkari’de metrekare başına düşen konut fiyatı ortalama olarak 1.799 TL olmuş; Şırnak’ta ise 1.542 TL olmuştur. 

İç Anadolu’daki şehirlere göz atıldığında Ankara’da fiyatlar %2 civarında düşmüş; Konya’da ise %5 yükselmiştir. Eskişehir’de de konut fiyatları, %7 artmıştır. Kırşehir’de artış oranı %11, Kırıkkale’de ise %2 artış meydana gelmiştir. 

Ankara’da fiyatların düşmesine rağmen çevresindeki şehirlerin fiyatlarında artış meydana gelmesi, Ankara’ya olan talebin düştüğünü ve Ankara civarına yerleşim oranının arttığına ilişkin bir sonuç olarak görülebilir. 

Fiyat düşüşlerinin dikkat çekici derecede yüksek olduğu diğer şehirler ise Kırklareli ve Erzurum’dur. Kırklareli’de fiyat düşüş oranı %5 olmuştur. Erzurum’da ise fiyat düşüş oranı, %6 olarak meydana gelmiştir. 01 Ağustos 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?