İsmail Ok: “Simav Çayı’nı zehirleyen besihane AKP’li eski içişleri bakanının”

Simav Çayı, sanayi tesisleri ve evsel atıkların neden olduğu kirlilikle boğuşuyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Balıkesir’in Bigadiç İlçesi’nden geçen Simav Çayı’nın rengi, belediye mezbahasından bırakıldığı ileri sürülen kan nedeniyle değişti. Tepki çeken kirlilik nedeniyle, çayda, Kaymakamlığın talimatıyla İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından inceleme başlatılıp, su numuneleri alındı.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Simav Çayı’nı zehirleyen besihanenin AKP’li eski bir İç İşleri Bakanı’na ait olduğu için üzerine gidilmediğinin altını çizerek, maden arama faaliyetlerinin çevre katliamına sebep olduğunu söyledi.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Mecliste düzenlediği basın toplantısında maden arama faaliyetleri ve HES'ler nedeniyle Türkiye'nin birçok yerinde "çevre katliamı" yaşandığına dikkat çekti.İsmail Ok, Susurluk'taki besihaneden Simav Çayı'na hiçbir canlının içinde yaşayamayacağı atık suların aktığını belirterek, "Bu besihane AK Parti hükümetleri döneminde İçişleri Bakanlığı yapan bir siyasetçiye ait olduğu için üzerine gidilemiyor. Çevre il müdürlüğü bu besihaneye bir ceza kesiyor ama bu ceza adeta ödül veriyor gibi 'sen çalışmana devam et' mahiyetinde. Üç beş kuruşluk bir ceza verilerek bu çevre katliamına devam mı edilecek?" diye konuştu.

Kaz Dağları'nda da "çevre katliamı" yaşandığını ifade eden Ok, "Dünyada sadece Kaz Dağları'nda yaşanan türlerin yok edilmesi ve ekolojik dengenin bozulması söz konusu. Gözünüzü toprak doyursun. Bu katliam durdurulmalı, bunun arkasında küresel ve yerli işbirlikçilerin olduğun biliyoruz. Türkiye'ye altın değil, zehirlenmiş sular ve katledilmiş ağaçlar kalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ok, Kaz Dağları ve Simav Çayı'ndaki duruma ilişkin fotoğraflar göstererek, sadece ormanların katledilmediğini, Türkiye'nin istikbali olan çocukların sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının da gasbedildiğini söyledi.

İsmail Ok, "PKK'nın orman yakarak, vahşi kapitalizmin oyuncağı olan çevrelerin de Kaz Dağları'ndaki ormanları yok ederek vatana ihanet ettiğini" belirtti.

Ok, Salda Gölü'nün de "millet bahçesi gerekçesiyle ranta kurban edildiğini" sözlerine ekledi.

Ekli Dosyalar

01 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?