Belediye araçlarını devrettiği şirketten 144 Trilyona geri kiralandı

İYİ Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş Uşak Belediyesinin AKP'li Nurullah Cahan Zamanında hortumlandığını iddia ederek her ay yandaş vakıflar Ensar, Kalemder, Uşimder ve Ebrar'a 68 bin tl para aktarılmış dedi ve bütçeyi onaylayan yeni yönetimi de suçladı.

Video için play'e tıklayın

İYİ Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Parti binasında önceki yönetimle ilgili yolsuzluk iddialarında bulundu Hakan Savaş; 31 mart seçimleri sonrasında yapılan bütçe oylamasında red oyu verdiklerini "bu bütçenin içinde beytül mal var, bu bütçenin içinde yolsuzluk var, bu bütçenin içinde israf var sözleriyle ifade etti. AKP'li meclis üyelerinin bu oylamada çekimser kalmasını da sert bir dille eleştiren Savaş; AKP grubu bu bütçeye çekimser kalarak Nurullah Cahan dönemini tamamen aklamıştır" dedi.


Nurullah Cahan'ın 2014 yılında 42 milyon tl borçla belediyeyi devraldığını ancak görev süresi sonunda belediyenin borç batağına sürüklendiğini ifade ederek; sadece borcun faizi 50 milyon tl'nin üzerinde, yapılan ihaleler belli kişilere, belli adreslere hukuka aykırı olarak verilmiştir.

Ayrıca ihaleler için ödenen miktarlar da çok yüksektir" dedi. Araç kiralama giderlerinden, çöp ihalesine, laleli direk ihalesinden ikram giderlerine varıncaya değin sadece 2018 yılındaki tabloyu rakamlarla ortaya koyan Savaş; laleli direkler için 6 milyon, 7 milyon ve 12 milyon tl ödeme yapılmış, çerezciye 352 bin tl, taşıma şirketine 2 milyon tl. Bu ödemeler hep yandaş firmalara aktarılan paralardır.

Sadece 208 yılında bu kadar israf var. 2014,2015,2016,2017 yıllarında ne olduğunu bilen yok" şeklinde konuştu. İhale süreçleriyle ilgili eleştirilerini sürdüren Savaş; Fen İşleri Müdürlüğü, 4 milyon 100 bin ton mıcır alımı yapmış, bu na karşılık 85 milyon tl ödeme yapmış. Yani Sivaslı'daki bir taş ocağından alım yapılmış, ancak tesisin bu kadar kapasitesi yok. Bu rakam yaklaşık 200 bin tır yapar. ! tır mıcır gelmiş, 140 tır geldi göstermişler, 1 tır gelmiş, 50 tır geldi göstermişler." dedi.

Uşak Belediyesinin kendilerine yakın vakıflara da her ay para aktarıldığını söyleyen Hakan Savaş; her ay yandaş vakıflar Ensar, Kalemder, Uşimder ve Ebrar'a 68 bin tl para aktarılmış. Biz Ensar'ın da ne olduğunu biliyoruz. Ensar Vakfı 47 çocuğun ırzına geçildiği yerdir.

Yandaş diye her ay düzenli olarak para aktarılmıştır" dedi. Uşak belediyesinde yaşanan yolsuzluk süreçleriyle ilgili sonuna kadar mücadele edeceklerini de söyleyen Savaş; bütün bu işler yşanırken Mehmet Çakın İl Başkanı, Mehmet Altay ve İsmail Güneş de milletvekiliydi.

Ancak şu an sanki o dönem belediye onların değilmiş gibi bir tavır tutum içindeler.

Hani Cumhurbaşkanı diyordu ya hepiniz ordaydınız; bu kadar yolsuzluk, bu kadar hırsızlık, belediye bu kadar talan edilirken Altay, Güneş ya da Çakın hepiniz ordaydınız diye konuştu. Önümüzdeki günlerde tüm delillerle birlikte hukuki süreci de başlatacaklarını söyleyen Hakan Savaş, adli makamlara başvuru için evrakları derlediklerini ve sonuna kadar hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.


06 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?