Reklamı Kapat

Uçuş Korkusunu Yenmenin Yolları

Uçak ile uçmanın insanların yarıdan fazlasının içine korku hissi verdiği bilinen bir gerçek olmaktadır. Bu korku durumlarının dozu kişiden kişiye değişmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

 Bazı insanlar korkmadıklarını söylese de aslında uçağa binmekten müthiş derece de korkmaktadırlar. Bazı insanlar da hemen baştan uçağa kesinlikle binmem, beni hiç kimse bu uçağa bindiremez gibi cümleleri kurduğuna şahitlik ederiz. Durum böyle olunca da uçağa binmekten korkan kişilerin herhangi bir akrabası uzak diyarlarda yaşıyor ise oraya uçak korkusu yüzünden gidememektedirler. Tabi ki de uzak diyarlara otobüs seyahatleri veya özel araçlar ile gidiş sağlanmaktadır. Ancak bu araçların uzun mesafeleri oldukça fazla saatler harcayarak gitmesinden dolayı pek de tercih edilmemektedir.

   Yaz aylarında genelde tatil için uzak yerlere gidilmesi yüzünden uçak rezervasyonları oldukça sık yapılmaktadır. Uçağa hayatında birden daha fazla binen bir kişi ile ilk defa binmeye hazırlık yapan bir kişi arasında dağlar kadar fark var diyebiliriz. Durum böyle olunca da haliyle ilk kez uçağa binecek olan bir kişinin korkuya kapılıp heyecanlanması söz konusu olmaktadır. İçinde korku meydana gelen kişi de gözle görülür bir şekilde de endişenin yaşanmasına da tanıklık edilebilmektedir. Bu durumların yaşanması da aslına bakmak gerekirse haklı olan tepkilerdir. Çünkü ilk defa uçağa binen bir kişi uçak hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığı için neyi nerde nasıl yapacağına dair bir fikri de olmamaktadır. Bu fikir boşluğu yaşan kişi de haliyle uçaktan olabildiğince korkmaya başlar. Tabi ki de uçaktan korkulmasının en büyük nedeni uçağın arızalanıp yere düşmesi halinde içinde yolculuk yapan neredeyse herkesin ölümle sonuçlanan bir durumu yaşıyor olmasından kaynaklanır.

   Çalışmış olduğu işi için uzak yerlere zorunlu olarak gönderilmek istenen kişinin uçak korkusu var ise mutlaka bu korkuları yenmesi gerektiğini de çok iyi bilmelidir. Çünkü çalışmış olduğu içten kovulmak yerine uçak fobisini yenmesi gerektiği için daha sakin olmalı ve uçağa istemese de alışması gerektiğini bilmelidir.

   Uçaktan korkan bir kişinin bu korku derecesi hangi düzeyde olursa olsun bu fobisini atlatmasının da yöntemleri mutlaka bulunmaktadır. Bu yöntemlerden şöyle bahsedebiliriz;

   Uçuş yapılacak olan yeri günler öncesinde gidip yerinde ziyaret ederek havaalanına olan yabancılığın giderilmesi adına oldukça önemli olmaktadır. Çünkü ilk ke uçağa binecek olan bir kişi havaalanında bulunan uçak bolluğunu da görünce ister istemez heyecana kapılabilmektedir.

   Uçağa binmeye karar veren bir kişi uçağa binmeden önce internet üzerinden uçakta nelerin yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu bilgiler arasında uçağın nasıl kalktığı, kalktıktan sonra nasıl uygun davranış sergilemesi gerektiği gibi konuları iyice öğrenmelidir.

   Öncelikle uçak yolculuğunu ilk kez yapacaklar için kısa mesafeli olan uçuşlar ile kendini alıştırmaları gerekmektedir. Bu sayede korkuyu kısa süre içerisinde yenme şansı da ortaya çıkar.

   Uçağa binildiğinden itibaren içinde korku olan kişilerin uçakta bulunan mürettebatları dikkatlice izleyerek korkularını yenebilirler. Bu korku yenme yöntemini uçaktaki tecrübeli kişilere bakarak rahat olmanız sayenizde yenmeniz de gerçekleşmiş olur.

   Uçağa ilk kez binecek olan kişilerin öncesinde türbülansların oldukça az olduğu rotaları tercih etmesi gerekmektedir. Bu sayede az türbülans olan rotada yavaş yavaş o boşluklara alışmanın da yolu açılmış olmaktadır.

09 Ağustos 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?