İnsanlar Neden Parmak Çıtlatır Ve Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

   İnsan vücudunda en basit ve kolay çıtlatılabilen eklemler parmaklardır. Bu tarz eklem yerlerinde, mesela parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği kısımda kapsül vardır.

    Bu kapsül içerisinde kemiklerin hareket etmesi esnasında burayı yağlama yapan bir sıvı bulunur. Parmaklar gerilmeye başlayınca ve eklem yerleri düz bir şekil hali alınca bu kapsül de gerilir. İçinde bulunan sıvının basıncı minimuma inmesiyle birlikte gaz kabarcıkları da patlamaya başlar. İşte kulağa gelen parmak çıtlama sesleri bu seslerdir. 

       Birçok insanın stresli zamanlarında veya rahatlamak adına yaptığı parmak çıtlatma olayı maalesef bazı kişilerde bir alışkanlık haline gelmiştir. Özellikle kişilerin çok gergin olduğu vakitlerde duygusal açıdan değişik travmaların yaşandığı anlarda insanlarda parmak çıtlatma ihtiyacı olabilmektedir. Ortalama bir insanın parmak çıtlatma sesi 310 mili saniye sürmektedir. Bazı insanlar parmaklarının ucundan ileriye doğru çekerek, bazıları da ellerini yumruk yapıp veya parmaklarını geriye doğru bastırarak parmaklarını çıtlatırlar. Parmak çıtlatma sesi tek tiptir ve hep aynı sesi çıkarır ve kişiden kişiye değişmez. Parmak çıtlatma olayı kişiyi rahatlatırken etrafındaki insanları da oldukça rahatsız edebilir. Ayrıca parmak çıtlatmanın olumsuz bazı yan etkileri olabilir. Bundan dolayı dikkat etmekte büyük fayda görüyorum.

      Parmak Çıtlatmak Zararlı mı?

      Parmak çıtlatmanın ciddi sorunlara yol açacağını söyleyen herhangi bir kaynak olmamakla beraber yine de olasılık dâhilinde bazı zararları olabileceğini belirtmek uygun düşer. İşte parmak çıtlatıldığında oluşabilecek sorunlar:

 • Parmakları çıtlatmak, bağların zedelenmesine sebebiyet verebilir.
 • Senelerce parmak çıtlatmak, parmakların zayıf kalmasına ve ellerin güçsüzleşmesine neden olabilir.
 • Parmakları çıtlatmak, eklemlerde şişlik meydana getirebilir
 • Parmak çıtlatmak, erken yaşlarda kireçlenmeye neden olabilir.
 • Parmak çıtlatmak, eklemlerde yumuşak doku hasarına yol açabilir.

      Parmak Çıtlatmayı Nasıl Bırakabilirsiniz?

 • Ellerinizle yapacağınız farklı meşguliyetler bulabilirsiniz. Örnek olarak elinizle kalem, madeni para çevirmeyi öğrenebilirsiniz. Bu sayede parmaklarınızı güçlendirmiş olursunuz.
 • Parmaklarınızı ve zihninizi oyalayacak bir hobi edinin. Örneğin, bulmaca çözün, resim ve boyama yapın, yazı yazmayı deneyin.
 • Yanınızda mutlaka bir el kremi bulundurun ve parmak çıtlatma ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda kremi ellerinize sürün.
 • Parmak çıtlatma ihtiyacı olduğu zamanlarda yakın çevrenizden sizi ikaz etmelerini isteyin.
 • Stres topu ve tespih kullanmayı deneyin.
 • Parmakları çıtlatma ihtiyacı duyduğunuzda farklı bir yol olarak parmaklarınızı hafif ve yumuşakça esnetebilirsiniz. Aynı zamanda parmak germe egzersizleri de yapabilirsiniz.

       Parmak Çıtlatmak Hakkında Bilinmeyenler!

 • Parmak çıtlatma olayı kadınlardan çok erkeklerde görülür.
 • Geneli erkekler olmak üzere, kişilerin yüzde 25’i ile 54’ü parmak çıtlatmaktadır.
 • Parmakları çıtlatma olayı yarım saat aralıklarla gerçekleşir.
 • Parmak çıtlatma, ellerde herhangi bir titremeye yol açmaz. Eğer kişide titreme olayı varsa bunun arkasından büyük olasılıkla başka bir neden vardır ve hekime görünmeniz daha isabetli bir karar olacaktır.
 • Parmak çıtlatma esnasında parmak içlerinde hava kabarcıkları meydana gelmektedir.
 • Diğer yandan parmak çıtlatmak ilgili kişiyi rahatlatsa da, çevresindeki insanları rahatsız edebilir.

      Sonuç olarak eklemlerin sağlığı adına parmak çıtlatmak yerine özellikle esnetme hareketleri yapmamız daha doğru bir davranış olacaktır. Parmak çıtlatma olayı gerçekleşmeden ellerimizi usul usul, herhangi bir acıya sebebiyet vermeden elimizdeki her eklemi hareket ettirerek esnetme işlemini yaparsak kaslardaki oluşabilecek gerginliği yok edebiliriz.

12 Ağustos 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?