Okul Hayatına Yeni Başlayan Çocuklara Doğru Yaklaşma Yolları

Hayatımızın en güzel ve en değerli varlıkları çocuklarımızdır.

Oyun oynarken ilkokul yaşına gelmiş bir çocuğumuzun eğitim hayatına başlaması şüphesiz çok önemlidir. Çocuğun eğitim hayatına başlaması ve bu yeni duruma çocukların alışma sürecinde ebeveynlere düşen sorumluluklarda o denli önemli hale gelmektedir. Çünkü bu süreçte çocukların bir kısmında okul sendromu görülmektedir. Bundan ötürü eğitim hayatına yeni başlayan çocuklarımız için anne babalara çok önemli sorumluluklar düşmektedir.

Öte yandan çocukların ilk defa eğitim hayatına başlaması onların yeni bir döneme girdiğinin göstergesidir. Bu döneme çocukların adapte olmaları önemlidir. Hatta onların bu konuda psikolojik özellikleri nedeniyle büyük bir kabiliyet taşıdıkları söylenebilir. Lakin çocukların bu psikolojik özelliklerine rağmen yeni hayata hızlı bir biçimde adapte olamayan, uyum sağlamayan veya zorlanan çocuklar mutlaka olacaktır. 

Okul yaşamı, çocukların ilk defa karşılaştığı ve hayatının büyük bir bölümünü ilgilendiren ilk sosyal ortamdır. Büyük bir özveriyle ve ilgiyle büyütüldüğü ev hayatından çıkıp kendisi gibi birçok arkadaşının bulunduğu yeni bir yere alışması elbette biraz zaman alacaktır. Bundan ötürü çocuk sosyalleşme adına önüne bir yol açılmış olup duygusal yönden gelgitlerin yaşandığı bir hayat başlamış olacak.

Öğretmenin Tavsiyeleri Dikkate Alınmalı! 

Çocuklarımızın ilk eğitimi ve sosyal yaşamı ailede başlar ve okul hayatıyla da devam eder. Yani çocuklarımızın hayata dair adımlarını ilk durak olan ailede atar ve en önemli olan ikinci durakta okul hayatında atılmaktadır. Birinci sınıfa başlayan çocukların bir kısmı bu duruma çok sevinirken bir kısmı da bu durumu korkulu bir süreç olarak görür.

Bu süreçten sonra artık çocuk öğretmenin gözetimi altındadır. Bu süreçte öğretmen çocuğu tanımakta onun artısı ve eksilerini zamanla öğrenmektedir. Bundan dolayı zamanın büyük bir kısmını okulda geçiren çocukların öğretmenlerinin söylediklerini dikkate almalı ve ebeveynler olarak öğretmenler ile sıkı bir diyalog içine girilmelidir.

Anne Babalar Çocuklarına Nasıl Güven Vermelidirler?

Birçok çocuk ilk zamanlarda güven problemi yaşamaktadır. Çünkü anne ve babasından ayrı kalacakları bir zaman dilimi olacaktır. Bundan dolayı çocuklar için en güven birinci önceliktir. Ebeveynler olarak bu süreçte çocuklarına güven vermeyi ihmal etmemelidirler. Örnek verecek olursak; “bak yavrum ben buralarda olacağım.”, “Okul çıkışında seni alacağım.”, “Beni burada göreceksin.”, “Hemen şu kapıda olacağım” gibi kuracağınız diyaloglarla çocuk sakinleştirilebilir. Anne babalar ilk zamanlarda çocuklarıyla birlikte okula gitmeleri, onları yalnız bırakmamaları çocukların güvenlerini kazanmaları bakımından oldukça önemlidir.

Okula Gitmekten Korkan Bir Çocuğa Ailenin Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

Okula başlayan çocukların okul yaşantısının korkulacak bir ortam olmadığını onlara söylemek kolay olmadığını bilmeniz gerek. Bundan dolayı düşüncelerde dolaşan bu duygunun son bulması için sabırlı ve kararlı bir tavır sergilemek gerekecektir. Ayrıca ebeveynler olarak çocuklara cesaret ve güven vermelidirler. Öte yandan eğitim yaşantısının çocuğa kazandıracakları ve evde olan aile ilişkisinin herhangi bir kayba uğramayacağı vurgulanmalıdır. Ayrıca sınıf öğretmeni ile olan iletişimi desteklenmeli, öğretmenin tavsiyeleri ile hareketleriniz yön bulmalıdır.

Bu Süreçte Ebeveynlerin Çocuklara Yönelik Davranışları Nasıl Olmalıdır?

Ebeveynlerin özellikle annenin takınacağı tavır saldırgan, kırıcı hal ve tutumlar, uyum sorunu yaşayan çocukları olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Çocuklar değer verilmediğini hatta sevilmediğini, kendilerini artık ikinci plana atıldıklarını algılama süreci içerisine gireceklerdir. Bundan sonra çocuklar düşünce dünyasında kurguladığı korkuları somutlaştırarak agresif ve saldırgan bir tutum sergileyeceklerdir. Bundan dolayı anne babalar çocuklarına karşı olabildiğince anlayışlı ve sakin bir tavırla onlara yaklaşmalıdır. Kesinlikle onları aşağılayıcı ve küçük düşürücü sözler söylemekten uzak durulmalıdır.  Öte yandan soğukkanlı, kesinlikle sabırlı olmalı ve metaneti elden bırakmamalıdırlar. Zamanla bu sorunun ortadan kalktığına şahit olacaklardır. 

Çocukların Ebeveynleriyle Birlikte Derslere Girmesi Doğru Mudur?

Sınıfta öğretmen bir liderdir. Sınıfı yöneten, düzenleyen kişidir öğretmen. Öğretmenin davranışları, sözleri, kararları çok önemlidir. Fakat okul hayatının ilk zamanlarında annesinden ya da babasından ayrılmak istemeyip yanında ısrarla ebeveyninin olmasını isteyen, sınıf ortamına karşı olan çocuğun sınıf içinde yanında kalınabilir. Lakin bu uzun bir süre olmamalıdır. Bu zaman birimi birkaç günden sınırlı kalınmalıdır.

Çocuklarda Korku ve Tedirginlik Uzun Sürerse Nasıl Davranmalıdır?

Çocuklarda oluşan korkunun ve tedirginliğin yok olması uzun bir zaman almışsa yani on beş günden fazla sürmüşse vakit harcamadan bir psikolojik destek almak en doğru davranış olacaktır. Burada ilk başvurulacak kapı rehber öğretmenlerdir. Eğer burada anne babalar ya da öğretmenler duruma çare bulamazlarsa çocuk ruh sağlığı hekimlerine başvurmaları bir zorunluluk olacaktır.

16 Ağustos 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?