Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan; 'parayı veren düdüğü çalar'.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, Kazdağlarında altın madeni aramalarına karşı yapılan eylemleri düzenleyen derneğin AB'den para aldığını açıkladı. Reyhan, paranın Türkiye'de maden çıkarılmaması, ekonomiye katkı sağlanmaması için verildiğini belirtti.

Büyütmek için resme tıklayın

Partinin genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Reyhan, 'ağaç katliamı' yapılıyor diyerek, maden çalışmasına karşı çıkanları eleştirdi. Reyhan, eylemlere öncülük eden Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği'nin 2016 yılından itibaren AB’nin finansal desteği altında faaliyetler yürüttüğünü açıkladı.

Reyhan açıklamasında, “2016 raporunda 121 bin 358 lira 83 kuruş, 2017 raporunda 58 bin 466 lira, 2018 raporunda 22 bin 236 lira 44 lira 'proje hibesi' adı altında derneğe gelir kaydedilmiştir. Yani kendi hazırladığı rapora göre dernek, toplamda 202 bin 61 lira 27 kuruş hibe almıştır. Peki 2015’e kadar olmayıp, 2016’dan sonra alınmaya başlayan bu hibe nedir? Neyin fonudur” diye sordu.

Reyhan, AB desteğiyle beş ülkede sivil toplum hareketi başlatıldığını belirterek şöyle devam etti:

“3 Ekim 2016 tarihinde uluslararası bir STK olan WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)’nin yayınladığı basın bültenine göre, WWF, kendi ifadeleriyle 'Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle' beş ülkede 'Çevreye Uyumlu Sosyo-Ekonomik Kalkınma için Sivil Toplum Hareketi' isimli bir proje başlatmıştır. Hangi beş ülke bunlar? Yine kendi açıklamalarına göre Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye. Yani AB emperyalizminin parçalanması için yıllarca uğraştığı, iç karışıklıklar çıkardığı eski Yugoslavya coğrafyası ve yine yıllardır parçalamak için uğraştığı Türkiye.” Beş ülkeden toplam 23 STK’nın hibe almaya “hak kazandığını” belirten Reyhan, 23 STK’nın beşinin Türkiye’de olduğunu söyledi. Reyhan, “AB’den aktarılacak bütçe yine kendi açıklamalarına göre 252 bin avrodur. AB, Türkiye’deki çevre örgütlerine 1 milyon 550 bin lira para aktarmıştır. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, işte bu parayı almaya 'hak kazanan' STK’dan biridir” ifadelerini kullandı.

Derneğin, AB'den destek istediğini söyleyen Reyhankonuşmasına şöyle devam etti, “İlgili derneğin tüzüğünde böyle bir gelir kalemi belirtilmemiştir. Derneğin başkanı, başka uluslararası projeler için sunduğu başvuru dosyalarında da, uluslararası örgütlerin desteğiyle yürüttüğü diğer projelere referans vermektedir. Yani AB’den alınan fon, tek örnek değildir” diye konuştu.

Reyhan çevrecileri içinse şu ifadeleri kullandı; “Bizler çevre mücadelesi yapanlara düşman değiliz ancak bunu AB fonu ile yaparsanız, halk tabiriyle 'parayı veren düdüğü çalar'. Avrupa Birliği parası, boş yere verilmemiştir. WWF basın bülteninde, AB’nin parayı bu kuruluşlara neyin karşılığında verdiğini de söylemektedir. Bunların arasında 'seçilecek üç ÇED raporuna karşı kampanya yürütülmesi' ve 'iki yerde ÇED olumlu kararı ya da ÇED gerekli değildir kararının iptali için dava açılması' gibi şartlar bulunmaktadır! Yani parayı veren AB diyor ki, 'parayı biz verelim, siz Türkiye’nin madenciliğini, enerji arayışlarını durdurun'. Bunun başka bir adı yoktur.”

Reyhan, madenlerin devlet eliyle çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, “Stratejik madenlerden başlamak üzere, madencilik alanının millîleştirilmesi Vatan Partisi’nin Millî Hükümet Programının önemli maddelerinden biridir. Biliyoruz ki, 'fonlanan' sözde çevreciler, söz konusu olan Kirazlı altın madeni devlet eliyle işletilse de karşı kampanya yürüteceklerdi. Çünkü AB fonları, Türkiye maden çıkarmasın, işletmesin diye verilmektedir” diye konuştu.

Reyhan, hükümetin çevre tahribine tahribine karşı olduğunu idda ederek açıklamalarına devam etti. Geçen günlerde PKK'nın Muğla'da ormanlarımızı yaktığını ancak 'çevrecilerin' bu konuda ses çıkarmadığını söyleyen Reyhan, “'Çevreciler', Ekrem İmamoğlu’nun ve babasının Kazdağları’nın içinde, Güre’nin Kavurmacılar Köyü'nde aldığı binlerce metrekarelik arazilerle, bu arazilerin üzerine kurduğu sitelerle ilgilenseler daha doğru olmaz mı? O yürüyüşler neden buralara yapılmıyor? Yoksa sizler, kendi villalarınızın çevrecisi misiniz” diye sordu.

Balıkesir/Edremit merkezli Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’ne üye olan yedi Vatan Partilinin, AB’den para alındığını öğrenmeleri üzerine kendi inisiyatifleri ile birkaç ay önce dernekten topluca istifa ettiğini açıklayan Reyhan, “Hiçbir Vatan Partili, AB tarafından fonlanan, dahası fonlanmaya hevesli kuruluşların içinde yer alamaz” diye belirtti.

10 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ersin. - Evet yine şaşırmaktayım bir vatandaş olarak,bu söylenenlerin doğru olabilirliği nedir,bu vakıf bu parayı AB fonundan almışmıdır derhal bir açıklama yapmaları gerekir.Bizlere cevap vermeleri gerekir,Ülke yararınamı,yoksa zararınamı hizmet ediyorlar bilmemiz gerekiyor.Doğruları bilme hakkımız car.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 19:17

Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?