Uygur Türklerine sessiz kalınmasının sebebi 1 milyar dolar mı?

Çin Merkez Bankası’nın haziran ayında Türkiye’ye 1 milyar dolar değerinde fon aktardığı ortaya çıktı. Paranın ne zaman kasaya girdiği konusunda ise uzmanlar, tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçim dönemine denk geldiğini söylüyor.

Daralan Türkiye ekonomisine Çin’den ciddi bir destek geldiği ortaya çıktı. Çin Merkez Bankası’nın, haziran ayında Türkiye’ye 1 milyar dolar fon transferi yaptığı ortaya çıktı. Söz konusu transferin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 23 Haziran seçimleri için en önemli destek paketi olduğu öne sürülüyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'A SESSİZ KALINMASININ SEBEBİ 1 MİLYAR DOLAR MI?

Sosyal medyada kullanıcılar Türk hükümetinin Doğu Türkistan’da  yaşanan insan haklarına ihlallerine ve Uygur Türklerinin yaşadığı insanlık dışı duruma bu nedenden dolayı sessiz kaldığını ileri sürdü. Konu hakkında Türk yetkililerden herhangi bir açıklama gelmedi.

Bloomberg’in görüş aldığı ABD’deki Alman Marshall Fonu’nun Başkanı Özgür Ünlühisarcıklı, söz konusu nakit akışının, Erdoğan’ın, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerini, Rusya ve Çin gibi yeni ortaklıklarla yeniden düzenleme çabalarının başarısı olduğunu belirterek, ancak bunun Türkiye’nin Batılı müttefikleriyle geleneksel bağlarını etkileyecek boyutta olmadığını söyledi.

 Ancak Ünlühisarcıklı, “Bu tip kısa dönemli finans kaynaklarının, Türkiye’nin uzun dönemli ihtiyaçlarını karşılayamayabileceğini” de belirtti.

 Bundan yedi yıl önce, swap anlaşması imzalayan Ankara ile Pekin, her üç yılda bir bu anlaşmayı yeniliyor.

11 Ağustos 2019 - Türk Dünyasi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?