CHP'den SGK incelemesi "16 yılda Türkiye'nin dış borcu kadar para aktarıldı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu “SGK’ya çeşitli kalemlerde yapılan transfer, Türkiye’nin dış borç stoku kadar” diyerek kurumla açıklamalarda bulundu.

Erdoğdu yaptığı açıklamada SGK'ya 16 yılda 448 milyar dolar aktarıldığını, Türkiye'nin toplam dış borç stokunun 453 milyar dolar olduğunu belirtti. SGK'nın her yıl giderek daha fazla açık verdiğini söyleyen Erdoğdu “Bu durum, bütçeden SGK’ya çeşitli kalemlerde yapılan transferin, Türkiye’nin dış borç stoku kadar olduğunu gösteriyor” dedi.

Tele1'in haberine göre Erdoğdu'nun açıklamaları:

EMEKLİLİK YAŞI "MEZARDA EMEKLİLİK"

Erdoğdu SGK'da açığın aza indirmek için emeklilik ve SGK hakkında “Ancak bunun sağlanması amacıyla Türkiye’de gerçekleşen reform, emeklilik yaşının ‘mezarda emeklilik’ seviyesine yükseltilmesi anlamına geliyor. Prim ödeme gün sayısı, aylık bağlama oranları ve endeksleme katsayısının bütünüyle kötü tasarlanmış bir şekilde ve dönüşümün yükünün emeklilere ve emekli olacaklara yıkılmak üzere değiştirilmesi kabul edilemez.  Üstelik söz konusu dönüşüm sonrasında da SGK açıkları hızla artmaya devam ediyor.” ifadelerinde bulundu

Sadece 2018 bütçesinde SGK'ya 150 milyar TL aktarıldığını belirten Erdoğdu nüfusun da yüzde 14'ünün sosyal güvenlik kapsamının dışında olduğunu belirtti. Erdoğdu prim kazancının düşük gösterilmesi ve kayıt dışı istihdamın artması gibi sebeplerden dolayı SGK'nın gelirlerinin düşmesi gibi sebeplerden dolayı hükümetin çözüm olarak emeklilik yaşını yükselttiğibi belirttii.

2048'de Tüm çalışanlar 65 yaşında emekli olabilecek

Erdoğdu emeklilik yaşı hakkında "Prim gün sayısı nihai olarak 7200’e varacak şekilde yapılan artırımlarla emeklilik yaşı, 2048 itibarıyla bütün çalışanların ancak 65 yaşında emekli olabileceği bir düzenleme getirildi. Bu durum, emeklilik koşullarını geriye yürütmek ve prim ödemelerini tamamlamış olanların emekliliklerini geciktirmek gibi bir sorun ortaya çıkardı” ifadelerini kullandı.

11 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?