Metro inşaatı yine yandaşa kaldı

İstanbul'da yapılmakta olan toplam uzunluğu 70 km'ye yaklaşacak Gayrettepe-Yeni Havalimanı ile Yeni Havalimanı-Halkalı metro inşaatı ortaklarında el değişikliği yaşandı.

Ulaştırma Bakanlığı'nın üç yıl önce yaklaşık 1 milyar Euro bedelle İstanbul Havalimanı için yapılan metro hattı inşaatı ihale etti.Düzenlenen ihaleyi Kolin/Şenbay ortaklığına  kazandı. Ancak Kolin/Şenbay ortaklığı içinde yer alan Şenbay Madencilik’in projeden çekildi. Projeden çekilen şirketin hisselerini hükümete yakınlığı ile bilinen Kolin, Cengiz ve Kalyon İnşaat’a devretti.Ulaştırma Bakanlığı'nın Özgün Yapı-Kolin İnşaat ile sözleşme imzalamasından kısa süre sonra, bir adi ortaklık kurulmuştu. Cengiz, Kalyon ve Kolin'in kurduğu bu ortaklığın amacı ticaret sicilinde Yeni Havalimanı-Halkalı metrosunun yüzde 80'ini gerçekleştirme olarak açıklanmıştı.70 km'lik metronun ilk hattı olan Gayrettepe-Yeni Havalimanı'ndaki Bayburt grubu şirketi Şenbay, hissesini aynı üçlüye devretti.

İki hattın inşaatı da başlangıçta duyurulan bitirme takvimlerinin çok gerisinde kaldı.İlk etapta 2018 sonunda biteceği açıklanan, daha sonraki açıklamalarda ise  2019 sonuna, en sonunda da 2020 başına ertelenen Gayrettepe-Yeni Havalimanı metrosunda şimdiye kadar inşaatın yarısına gelinmemiş.
Ulaştırma Bakanı'nın sözlerine bakarsanız havalimanı metrosunun henüz yapılmamış kalan yüzde 60'ının dört buçuk ay içinde bitmesi bekleniyor.

Devir tarihine kadar gerçekleşme oranı: Yüzde 40.63  devir tarihinden sonra gerçekleştirilecek oran: Yüzde 59.37

Metro yapılmadan havalimanını açıp sonrasında metro inşaatları üzerinde yaşanan bu sermaye kaymalarının nedeni merak konusu. Ayrıca her iki inşaatın başlangıcında bulunup sonrasında farklı yontemlerle geri çekilen şenbay inşaattan da bir açıklama bekleniyor.

14 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?