Reklamı Kapat

Maden ruhsatını yayınlıyoruz "Tarih tartışmasına son verecek belge"

Kirazlı’daki maden sahasında çalışma için gerekli ruhsatın 2001 yılında verildiği bir çok iktidar üyesi ve yetkili tarafından dile getirilmiş o tarihte AKP'nin kurulmadığına vurgu yapılmıştı. Kanadalı firmanın Kaz dağlarının 40 km altındaki Kirazlı maden sahası için ÇED raporundan maden işletme ruhsatının Doğu Biga Madencilik’e 2009’da, iş yeri açma ve çalışma ruhsatının ise 2012’de verildiği bilgisine ulaşıldı.

+5
Video için play'e tıklayın

Kirazlı’daki maden çalışması için gerekli ruhsatın 2001’de verildiği iddiası doğruluğunu kaybetti.

Kamuya açık kaynaklardan  bölgede ilk maden arama ruhsatlarının 1980’lerde verilmiş olduğu tespit edilirken  Bölgeden maden çıkarma işini 2004’te Teck ve Frontier isimli iki şirket üstlenmiş. 2010’da ise Alamos Gold’un Türkiye’deki yürütücüsü Doğu Biga Madencilik, bu şirketlerden projeleri satın almış. ÇED raporundan maden işletme ruhsatının Doğu Biga Madencilik’e 2009’da, iş yeri açma ve çalışma ruhsatının ise 2012’de verildiği bilgisine ulaşılıyor. İddia ile birlikte sosyal medyada yer verilen ve bir sit alanı değişikliği kararını gösteren belgenin ise Kirazlı bölgesi ile bir alakası yok.

2013’te hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporundaki değerlendirmelerin ardından İdare Mahkemesi Kirazlı bölgesini içeren projeyi durdurmuştu. Danıştay daha sonra mahkeme kararını bozdu ve 2013’teki ÇED “olumlu” raporu geçerliliğini korumuş oldu. Şirketin CEO’sunun 2009’dan beri Türkiye’deki projede yer aldıklarına dair bir açıklaması bulunuyor.

Şirketin proje hakkında 2012’de hazırladığı teknik raporda  Çanakkale bölgesindeki ve özellikle Kirazlı’daki maden arama işlerinin kısa bir tarihçesine yer verilmiş. Aşağıdaki tablodan 1980’li yıllardan beri bölgede başlangıçta Türk, sonrasında ise yabancı sermayeli şirketlerin faaliyette bulunduğu bilgisine ulaşılabiliyor.

Alamos Gold’un internet sitesindeki bilgilere göre şirket, 6 Ocak 2010 tarihinde, “Teck Madencilik” ve “Fronteer Development Group”un sahibi olduğu Kirazlı projesini satın almış. Maden arama işlerinin tarihçesinin anlatıldığı tabloda da bu şirketlerin adının geçtiğini görebiliyoruz. İki şirketin Nisan 2004’te yaptıkları bir anlaşma ile bölgede çalışmalara başladıkları bilgisi de tabloda bulunuyor. 

Alamos Gold, Çanakkale’deki maden arama faaliyetlerini Türkiye’de Doğu Biga Madencilik üzerinden yürütüyor. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndaki (KAP) bilgilerdenyola çıkarak Doğu Biga şirketinin ilk olarak 2010 yılında kayıtlara geçtiğini belirtebiliyoruz. Doğu Biga da ruhsatları eskiden maden çıkarma iznini elinde tutan şirketlerden devralmış.

2010’dan önce maden projesi ile ilgili ruhsatları elinde bulunduran Teck’in ve diğer şirketin ruhsatlarına açık kaynaklardan ulaşılamasa da şirketlerin 2004’te Türkiye’deki projeye dahil oldukları göz önünde bulundurulduğunda söz konusu ruhsatların tarihinin iddiada yer verildiği şekliyle 2001 tarihli olamayacağı söylenebiliyor. Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki bilgilerden Teck Cominco Madencilik Sanayi Anonim Şirketi’nin 12 Ağustos 2002’de, Fronteer Eurasia Madencilik’in ise 2005’te kurulduğugörülüyor. Yani Teck ve Fronteer’in 2002’den önce ruhsat almış olma ihtimalleri bulunmuyor. 

Alamos Gold’un 2017’de Kirazlı’daki proje ile ilgili hazırladığı fizibilite raporunda da Teck ve Fronteer’in 2004’te bölgedeki maden işleri için ruhsat aldıkları bilgisi bulunuyor. Aynı bilgi USGS’in (United States Geological Survey) Türkiye’deki madenler hakkında hazırladığı 2004 tarihli özet raporda ve E&MJ’in (Engineering & Mining Journal) bir sayısında da tekrar ediliyor. 

ÇED raporu eklerinden Alamos Gold’un Türkiye’deki yürütücülüğünü yapan Doğu Biga şirketinin iş yeri açma ve ruhsatını ise 2012 yılında aldığı görebiliyoruz. Yani şu an Kirazlı Balaban Tepesi’nde aktif maden işi yürüten şirket maden işletme ruhsatını 2009’da, iş yeri açma ve çalışma ruhsatını ise 2012’de almış. ÇED raporunda ruhsatı önceleyen aşamalar anlatılırken 2001 senesi ile ilgili herhangi bir ibare de bulunmuyor.

Planet uydu görüntülerinin Nisan 2019 - Temmuz 2019 tarihleri arasındaki bu zaman dilimi dağlık bölgelere olan etkiyi göstermektedir

14 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ersin. - Hak,hukuk ve adalet diye düşünüyorum birde vicdan diyorum.Yüce Rab,bimden bizler helal süt emmiş,korkusuz ve vatanperver,savcı ve hakimler nasip etsin diye dua ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 00:57

Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?