Baroların yüzde 84'ü açılışa katılmıyor "Yargıtay hakimlere katılımı zorunlu kıldı"

Türkiye'deki avukatların yüzde 84'ünü temsil eden 30 baro Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenecek adli yıl açılışına gitmiyor. Türkiye Barolar Birliği ise katılım sağlayacak ve açılış konuşmasını Başkan Metin Feyzioğlu yapacak

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Barolar Birliği'nin 31 Aralık 2018'deki duyurusuna göre Türkiye'deki toplam avukat sayısı 116 bin 779.

İstanbul Barosu'na kayıtlı 43 bin 199, Ankara Barosu'na kayıtlı 16 bin 112, İzmir Barosu'na kayıtlı 8 bin 776 avukat var.

Üç büyük ildeki baroların yanı sıra, adli yıl açılışına katılmama kararı alan 27 baroya kayıtlı avukat sayısı ise, 29 bin 184.  

Toplamda 97 bin 270 avukatı temsil eden 30  baro, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki adli yıl açılışına gitmeyecek.

Bir diğer ifadeyle Türkiye'de avukatlık yapanların yüzde yaklaşık 84'ünü temsil eden 30 baro, açılışa katılmama kararı aldı. 

TBB: Katılacağız, Feyzioğlu açılış konuşması yapacak

Adli yıl açılış programına katılacağını duyuran Türkiye Barolar Birliği ise şu açıklamayı yaptı:

Yargıtay Başkanlığı'nın Adli Yıl Töreni'ne Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nı davet etmesi üzerine konu Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu'nda tüm yönleriyle görüşülmüştür. 
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, törene katılım sağlanmasına karar vermiştir. 
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu törene katılacak ve eskiden beri gelen geleneğin devamı olarak Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit ile birlikte Adli Yıl açış konuşmasını yapacaktır. 
Meslektaşlarımızın ve milletimizin beklentisi sorunlarımızın konuşarak çözülmesidir. Bizim de sorunları konuşarak, iletişim kurarak hep birlikte çözebileceğimize inancımız tamdır.


 

Yargıtay katılımı zorunlu kıldı

Öte yandan Yargıtay Genel Sekreterliği'nin, Yargıtay dairelerine bir yazı göndererek Cumhurbaşkanlığı sarayında yapılacak adli adli yıl açılış törenine her daire ve bölümden tetkik hakimleri, cumhuriyet savcıları ve beş personelin katılımının zorunlu olduğunu belirten bir yazı gönderdiği ortaya çıktı.  

Yazıda törene Yargıtay daire başkan ve üyelerinin katılımının önem arz ettiği de belirtildi. 

Yargıtay Genel Sekreteri Yusuf Ziyaattin Cenik imzasıyla gönderilen 11 Temmuz 2019 tarihli yazıda 2019/202 yılı Adli Yıl Açılış Töreni’nin 2 Eylül 2019 Pazartesi Günü saat 10:00’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezi salonunda yapılacağı hatırlatılarak şöyle dendi:

Yargıtay daire başkan ve üyelerinin törene katılımı önem arz etmekte olup, tetkik hakimleri ve cumhuriyet savcıları ile her daire-bölüm yazı işleri müdürü ve beraberinde birimi temsil eden 4 personel olmak üzere toplam 5 personelin katılımı zorunludur.
Bu sebeple Cumhurbaşkanlığına bildirilmek üzere, katılımı öngörülen yazı işleri müdürü ve personel isimlerinin 17 Temmuz 2019 tarihine kadar Sosyal İşler Müdürlüğüne bildirilmesi hususunu bilgilerinize arz ederim.

17 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?