Reklamı Kapat

Google Earth Nedir? Google Earth Nasıl Kullanılır?

Google Earth teknolojinin insanlara görsel olarak sunduğu en olağanüstü uygulamalardan biridir.

Büyütmek için resme tıklayın

Bu uygulama sayesinde dünyanın her bir noktasını görüp inceleyebileceğiniz bir uygulamadır. Google tarafından sağlanan bu uygulama, uydudan alınan fotoğrafı aynen yansıtmaktadır. Tüm arama motorlarından rahatla erişilebilen uygulama, gerçek görüntü kalitesiyle dünyanın her yerinden kullanılmaktadır.

Google Earth’ın Görüntü Sınırları

Google Earth son güncellenmiş haliyle görülmesi ve incelenmesi istenen her yer görüntülenmektedir. 3B kent modellerinden en gizli askeri birlik ve üslerin görüntülenmesi de buna dahildir. Görsel anlamda 3D görüntü kalitesi, dilediğiniz her yerden, hatta oturduğunuz yerden kalkmadan ister Amerika’ya gidin ister Avrupa’ya ya da Avustralya’ya her yer bütün ayrıntılarıyla adeta avucunuzun içinde. Dünyaca ünlü saraylar, Amerika’nın en popüler şehri New York, Chicago, Paris’in ünlü Champs-Elysees meydanı dahil elinizin altında. Sık sık güncellenen program ve ara yüz programı her geçen gün daha popüler ve daha ayrıntılı hale getirmektedir. Google Earth yalnızca görsel olarak coğrafi incelemeler dışında, navigasyon olarak da kullanılan bir uygulama. Uygulama, farklı sürümleriyle de hizmet vermektedir. Trafik ve yol durumu, hava durumu tahminleri, askeri bölgeleri, yasak bölgeleri de izlemeye olanak tanımaktadır. Bu görüntüleri izlemek için, farklı eklentileri yani Google Earth istemcisinin bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir.

Google Earth Eklentilerini Kurma ve Açma

Öncelikle, Google Earth ile ne yapmak istediğinize karar vermek gerekiyor. Yeryüzünde ilginç coğrafi gezinti yapmak istediğinizde Google Earth Community ve Placemark indirmek gerekiyor. Bu eklenti ile, yerküre üzerinde görmek istediğiniz her yeri 3 boyutlu olarak izleyebilir gezinebilirsiniz. Google Earth’da şu anda 111 adet eklenti bulunmaktadır. Google Earth’ın görsel keyfinin yanı sıra, çok fazla avantajları bulunmaktadır. Örneğin, nereye tatile gitmek istediğiniz konusunda karar vermeyi netleştirmek, kalmak istediğiniz tatil beldesi hakkında fikir sahibi olmak birçok konuda da avantaj ve kolaylıklar sağlamaktadır. Bunun için, Placemark olarak koordinatları işaretlemek yeterli. Ardından, incelemek istediğiniz bölgeye yakınlaştığınızda, [CTRL]+[Shift]+[P] tuşlarını kullanmak yeterli olacaktır. Bunun ardından mausla hangi görüntüye dokunursanız o görüntüyü dilediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Ardından gitmek veya görmek istediğiniz yerin adını yazarak direk oraya gidin.

Google Earth Nasıl Çalışır?

Google Earth kullanımı hiçbir özel çaba gerektirmemektedir. Bilgisayar kullanan herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir yazılımdır. Google üzerinden açılabildiği gibi, diğer tüm arama motorlarından da kullanmak mümkündür. Coğrafi olarak bilgi almak, şehirlerin son trafik durumunu öğrenmek, navigasyon olarak kullanmak gibi birçok alanda kullanılmaktadır. http://earth.google.com adresine girerek uygulamayı bilgisayarınıza veya mobil cihazlarınıza kısa sürede indirebilirsiniz. Google Earth de bulunan şöleni görsel olarak en iyi biçimde görüntüleyebilmek için, Windows’un son sürümlerini kullanmanız önerilir. Dünyadaki hemen bütün yol haritalarının eklenmiş olması, Google Earth uygulamasını çok başarılı navizgasyon aracı olarak kullanmayı da sağlıyor.

Google Earth, Google firmasının sahip olduğu Keyhole adlı şirket tarafın geliştirilmiş bir yazılımdır. Ücretsiz olarak kullanılmaya olanak sağlamaktadır. Çok daha gelişmiş uygulaması olan Pro sürümü ise ücretli olarak sağlanmaktadır.

20 Ağustos 2019 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi

Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?