Reklamı Kapat

Teknoloji, İnternet ve Mobil Teknolojiler

Teknoloji, internet ve mobil teknolojilere kısa ve genel bir bakış...

Haber albümü için resme tıklayın

Teknoloji günümüz dünyasının en bilindik ve en çok kullanılan kelimelerinden birisi. İlerlemiş bilim ve mühendisliğin bir araya gelerek ortaya çıkarttığı yeni ve birikimli elektronik aletlerin tamamına verilen genel bir addır diyebiliriz. Teknolojinin Latince karşılığı Technoslogos'dur. Latince ismin techno kısmı "yapmak", logos kısmı ise bilmek anlamına gelir. Üstün mühendislik harikası dev köprüler, tonlarca ağırlığa sahip olduğu halde gökyüzünde süzülebilen uçaklar, mikro çaplara sahip cerrahi aletler veya akıllı sağlık ekipmanları gibi insan hayatını kolaylaştıran ve yaşam kalitesini artıran ürünler, teknolojinin "bilmek" ve "yapmak" anlamlarını karşılamaktadır.

Teknolojinin hitap ettiği kitle hiç şüphesiz tüm yaş gruplarıdır. Bir çocuğun elindeki ses çıkartan aletten, o çocuğun ebevenylerinin çocuğu denetlemek için kullandığı cihazlardan, yaşını almış kişilerin hayatlarını kolaylaştıran nano teknoloji ürünlerinden bahsettiğimizde, teknolojinin ne kadar geniş bir kitleye sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.

Teknolojiye paralel olarak gelişen ve tüm dünyada yaygınlaşan internet, kıtalar arası bağlantı kurma noktasından gezegenler arası iletişim sağlama aşamasına geldi. Paralel gelişen olgular arasında hiç şüphesiz ilk etki etme bakımından aynı kümede bulunan teknoloji ve internet, her geçen gün gelişmekte ve insanlığı şaşırtacak gelişmeler kaydetmektedir.

1945'li yıllarda gelişmeye başlayan bilgisayar kavramı ile birlikte cihazlar arası veri aktarımını sağlayabilmek ve iletişim problemlerini aşmak için ilk ağ girişimleri denenmeye başlandı. Dijital paketler olarak düşünülen bu çağ değiştrecek hamleler ilk olarak ARPANET adı kullanıldı. Bu ilk protokol denemesi Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı'nca Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bir profesörün bilgisayarına gönderildi. 1981 yılı internet ve teknoloji için büyük bir dönemin başlangıcı oldu. ARPANET olarak kullanılan bu protokol daha büyük ağlara bağlanabilen bir yapı olarak inşaa edildi.

Teknolojinin Mobile Sığması

Teknoloji haberleri günümüz dünyasının en çok konuşulan haber türleri arasındadır. Çıkan haberlerin, insanlığı şaşırtması özelliği ile çok konuşulması arasında doğrusal bir ilişki vardır. Son dönemde mobil teknolojik gelişmeler trenddedir.  2018 yılına kadar birikerek gelişen teknoloji, 2019 yılı itibari ile altın çağını yaşamaktadır. Mobil cihazlara sığdırılan devasa hafızaya sahip kartlar, mobil kameralara yüklenen yüksek çözünürlüklü zoom özellikleri, akıllı telefonların saniyede yaptığı işlemlerin artması ve mobil cihazların son derece hızlı çalışması ve bunlara ek olarak sayabileceğimiz şaşırtıcı derecedeki yükseltmeler, ilerleyen yıllarda gelişen tüm teknolojinin mobile sığabileceği doğrultusunda kehanet oluşturmaktadır.

Teknoloji Haberlerini Takip Edin

Teknoloji severler ve teknolojik gelişmelere ilgi duyanlar için internette onlarca haber kanalı ve blogu mevcut. Dijital medyanın gelişmesi ve internetin yayılmasına bağlı gelişen görsel medya neticesinde, Amerika kıtasında tanıtılan bir iPhone'u asya kıtasında ikamet eden teknoloji meraklısı tanıtıldığı saniyede öğrenebiliyor. İnternetin hızı, haberciliği etkilediği kadar okuyuculuğu da etkiliyor. Tanıtımlardan ve virallerden 5 dakika sonra haberdar olan kullanıcı, tarihi geçmiş bir bilgiyi öğrenmiş ve paylaşmış sayılabiliyor. Bundan dolayı hızlı ve güvenilir kaynaklar takip ederek, teknoloji kategorisinde ciddi bilgiye sahip olabilir ve bu merakınızı geliştirebilirsiniz.

21 Ağustos 2019 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi

Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?