Altın Fiyatları Yükselir mi - Düşer mi? Ons ve Gram Altın Yorumları

Altın, bu yılın en çok konuşulan yatırım aracı olmayı başardı.

Ons altın tarafında yaşanan yükselişle beraber gram altın fiyatlarının 275 lira üzerine çıkıp rekor kırmasıyla beraber gözler yeniden altın fiyatlarına çevrildi. Hem ons altın fiyatı hem de gram altın fiyatı yatırımcılar tarafından yakından takip edilmekte. 2019'un ilk yarısında olumlu fiyatlama içerisinde olan bu iki altın çeşidinde 2. yarı da neler bekleniyor ? 2019'un kalan kısmında altın fiyatları ne olur ? yükselir mi, düşer mi gibi soruları yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın fiyatı ne olur sorusuna cevap verebilmek için altın fiyatını etkileyecek faktörleri bilmek gerekiyor. Son dönemde oldukça volatil bir fiyatlama içerisinde olan ons altını etkileyen faktörleri bilirsek hem ons altın tarafında hem de gram altın tarafında yaşanan fiyatlamalara dair fikir sahibi olabiliriz. Altın fiyatlarını neler etkiler ? Altın fiyatlarını hangi faktör nasıl etkiler gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

  • Fed'in faiz politikası altın fiyatlarını etkilemektedir. Fed faiz indirirse altın pozitif olarak, Fed faiz arttırır ise altın fiyatı negatif olarak etkilenecektir.
  • Fed'in faiz politikası dışında uygulayacağı para politikası da altın fiyatlarına etki etmektedir. Fed sıkılaştırıcı bir para politikası uygular ise altın fiyatlarında düşüş, Fed'in genişlemeci bir para politikası uygulaması halinde ise ons altın fiyatlarında yükseliş beklenecektir.
  • Dünya siyasetinde yaşanan gelişmeler altın fiyatlarını etkilemektedir. Örneğin Abd ile Çin arasında son dönemde yaşanan vergi tartışmaları neticesinde ons altın fiyatı yükselişe geçmiştir. Yani büyük ülkelerin birbirleri ile olan ilişkileri de altın fiyatını etkileyebilmektedir.
  • Savaş ve benzeri olaylar yatırımcıları güvenli liman arayışına iteceği için yine altın fiyatlarına etkisi pozitif olacak bir gelişme oalrak görülmektedir.
  • Ekonomik veriler altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Abd'de açıklanacak olan önemli ekonomik verilerin olumlu gelmesi doları yükselteceğinden ons altın tarafında düşüşe neden olacaktır. Abd'de olumsuz gelecek veriler ons altın fiyatını pozitifi etkileyecektir.
  • Altın fiyatını etkileyecek faktörlerden bir tanesidir enflasyondur. İnsanların harcamaları arttıkça altına olan yatırımlarda artacak bu sayede ons altın tarafında yükselişler görülecektir.

Ons altın fiyatını bu ve benzeri durumlar etkileyebilmektedir. Gram altın fiyatına etki eden faktörler arasında dolar kuru da olduğu için, gram altın bunların yanı sıra dolar tl paritesinde yaşanan fiyatlamalardan da etkilenir denilebilir.

Altın Fiyatı Yükselir mi Düşer mi ?

Altın fiyatı son dönemde Abd ile Çin arasında gerilen ortam ve Trump'ın Fed'e yönelik söylemleri ile beraber yükselişe geçmiştir. Yine Fed'in faizleri indirmesi de altına katkı sağlamıştır. Önümüzdeki dönemde Fed'in faiz politikası ons altın için en büyük belirleyici olarak görülmektedir.

Fed'in faiz indirim sürecini devam ettirmesi halinde ons altın tarafında yükselişin devamı beklenebilir. Fed'in faiz indirmemesi halinde ise ons altın fiyatlarında aşağı yönlü bir baskı oluşma ihtimali bulunmaktadır.

Altın fiyatları ile ilgili gelişmeleri ve güncel altın yorumlarını, yüzlerce altın yatırımcısının ziyaret ettiği https://finansmerkezi.net adresinden takip edebilirsiniz.

21 Ağustos 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?