Reklamı Kapat

Hakem heyetinde çok konuşulacak üyeler

Memur ve emeklinin maaş pazarlığında sonuç çıkmayınca yetkili sendika masayı terk etmiş ve hakem süreci başlamıştı. İktidarın ağırlığı bulunan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda ise dikkat çeken isimler var.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhuriyet'in haberine göre, Hükümetin ağırlığı bulunan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın elini öpmek isteyen de var, AKP tarafından kurdurulduğu belirtilen Cihannüma Derneği’nin temsilcisi de.

Hükümet sözleşme görüşmelerinde 5 Milyonu aşkım memurlara, 2020 için yüzde 4+4, 2021 için de yüzde 3+3 olan ikinci teklifini revize etmedi. Müzakere sürecini de uzatmadı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın dün sabah görüşmelerde uzlaşma sağlanamadığını bildirdi.

Bu nedenle dün itibarıyla takvim gereği hakem kuruluna başvuru süreci başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Nihai kararı Hakem Kurulu verecek” dedi.

Hakeme başvurma yetkisi konfederasyonlar adına sadece Memur-Sen’de. Hükümet de kamu işveren heyeti olarak sözleşmeyi hakeme götürebiliyor. Hakeme başvuru için 23 Ağustos’a kadar süre var. Sonrasında da hakemin değerlendirme süreci başlayacak ve 28 Ağustos’ta bitecek. 

Üniversitelerdeki ilgili bölümlerden Cumhurbaşkanı tarafından seçilen üye Prof. Dr. Fatih Uşan oldu. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı olan Uşan, üniversitedeki açılış töreninde fahri doktora unvanı sunumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elini öpmek istemesi ile gündeme gelmişti.

Ancak Erdoğan elini öptürmemişti. Yedek üye olarak da Cumhurbaşkanı tarafından Prof. Dr. Mehmet Barca seçildi. Konfederasyonlar tarafından önerilen adaylar arasından Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen üye Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu oldu.

Yardımcıoğlu Twitter adresinde kendisini “Cihannüma Sakarya İl Temsilcisi” olarak tanıtıyor. Yardımcıoğlu’nun yerine yedek üye olarak da Cumhurbaşkanı tarafından Prof. Dr. Şakir Görmüş seçildi.

Görmüş, Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nde görevli. Bu isimlerin dışında 11 kişilik kurulda Memur-Sen’in 2, Türkiye Kamu-Sen ile KESK’in de birer üyesi yer alıyor. Kurul toplantıya katılanların çoğunluğu ile karar alabiliyor. Kurul üyeleri çekimser oy kullanamıyor. Oyların eşitliği halinde ise başkanın bulunduğu taraf çoğunluğu sağlamış sayılıyor.

Birleşik Kamu-İş (BKİ) Genel Başkanı Mehmet Balık, memur sözleşmesinde kamu hakem heyetinin kararını beklemeden tüm konfederasyonlara ve kamu emekçilerine “genel direniş” çağrısında bulundu.

BKİ Genel Başkanı Mehmet Balık, memur zammını belirleyecek olan hakem heyetinin de sağlıklı oluşmaması nedeniyle bir sonuç alınamayacağını belirtti. Kamu emekçilerinin, sözde toplusözleşme müzakerelerinin süresinin 30 günle sınırlandırılmasının, kurul kararlarının kesin olmasının ve zaman baskısının özgür bir toplu pazarlığı engellediğini kaydeden Balık, “Bu masa tüm kamu emekçilerinin elini kolunu bağlamakta, bu nedenle hiçbir müdahaleye izin vermemekte” dedi.

Balık, BKİ olarak, TİS masada bitmedi ve kamu hakem heyetinin kararını beklemeden tüm konfederasyonlara ve kamu emekçilerine genel direniş çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

22 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?