İYİ Parti İl Başkanı Kavuncu Emine Bulut için konuştu

Kırıkkale'de işlenen vahşice cinayetin ardından tüm Türkiye ayağa kalktı. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da öldürülen Emine Bulut hakkında bir basın açıklaması yaptı. Kavuncu

Haber albümü için resme tıklayın

İYİ Parti İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun Emine Bulut için yaptığı basın açıklamasının detayları şöyle;

"ŞAHİT OLDUĞUMUZ TABLODAN HEM ACI DUYDUK HEM UTANDIK"

Bugün, maalesef çok acı ve üzüntü verici bir olay yüzünden burada toplanmış bulunuyoruz. Altı gün önce Kırıkkale’de meydana gelen vahşi bir cinayet, insanlığın geldiği noktayı hepimize sorgulattı ve bizler, içinde bulunduğumuz bu durumdan, şahit olduğumuz tablodan hem acı duyduk hem utandık.

Emine Bulut, bir kadın. Ve tek başına ayakları üstünde durup evladına bakmaya çalışırken bir erkek tarafından vahşice katledildi. Beylik laflarla, belki de tırnak içerisinde “erkekliğini” kanıtlama çabası içerisindeki psikopat bir katil, Emine Bulut’un hayatını elinden aldı. Geride, Emine Bulut’un “Ölmek istemiyorum” çığlıklarıyla, “Anne lütfen ölme” diyen bir evladımızın feryadı kaldı.

"EMİNE BULUT ÖLMEDEN SON KEZ BİR ÇIĞLIK ATTI"

Bu acı çığlığı ve feryadı her zaman duymalıyız. Emine Bulut, ölmeden önce son kez bir çığlık attı; fakat toplumumuzda sesini bile çıkaramadan katledilen, şiddete, tecavüze, psikolojik işkenceye maruz kalan binlerce kadın var. Her ay cinayete kurban giden kadınların istatistiklerinin tutulduğu, yıllık verilere göre analizlerin yapıldığı, kahrolası bir çağda, bir düzende yaşıyoruz.

"KADINLARIN SESİNİ HEP BİRLİKTE DUYUP TOPLUMSAL BİR MÜCADELE BAŞLATMALIYIZ"

Fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan, istismara ve eziyete katlanmak durumunda kalan, “namus”, “töre” gibi aygıtların sorumluluğu altında ezilen ya da ekonomik ve sosyal yaşam başta olmak üzere her türlü ayrımcılığa maruz kalan kadınların sesini hep birlikte duymalı ve toplumsal bir mücadele başlatmalıyız. Bu yaşananlar, belki de “kadına şiddet” olduğu kadar “erkek şiddeti” olarak tanımlanmalı ve asıl sorunların yalnızca görünürde değil, en başta anlayış olmak üzere daha derinlerde olduğu kavranmalıdır.

"EN BAŞTA DEVLET VATANDAŞLARINA YÖNELİK SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELİ"Hâlâ eşinden, sevgilisinden, eski kocasından, ağabeyinden, babasından canice eziyet gören, psikolojik ve fiziki şiddete maruz kalan binlerce kadın var. En başta devlet, vatandaşlarına yönelik sorumluluklarını yerine getirmeli ve “uzaklaştırma” ya da “koruma” kararları gibi mekanizmalardan önce, “şiddet gören kadını eşiyle barıştırmaya çalışan devlet memuru” zihniyetini silmeli, ardından cezaları daha caydırıcı hale getirerek toplumsal bir bilinç ve duyarlılık süreci başlatmalıdır.
Kadınlara yönelik şiddet, daha önce de ifade ettiğim gibi her şeyden önce bir zihniyet ve anlayış sorunundan kaynaklanan, ekonomik ve sosyal meseleleri de içeren politik bir konudur. Ataerkil toplum ve bunu sürekli pompalayan siyaset anlayışı, kadına yönelik şiddetin politik-toplumsal bağlarını ortaya koymaktadır. Partimiz; her türlü şiddete maruz kalan kadına yönelik sosyal ve politik sorumluluğunun farkında olarak, bu vahşete ve potansiyel vahşetlere karşı mücadelesini her alanda sürdürecektir.

"BU SÜREÇTE HEPİMİZİN PAYI VAR"

Emine Bulut, bütün bir toplumun gözü önünde katledildi. Emine Bulut yaralandıktan sonra anında müdahale etmek yerine görüntüleri kayda alanlar kadar bu süreçte hepimizin payı var. Bir daha bu vahşetlerin yaşanmaması için, elimizden gelen her şeyi yapmaya söz veriyoruz. Siyaset üstü olarak algılanması gerektiğini düşündüğümüz bu konuda bütün siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını ve devletin ilgili kurumlarını, ortak ve uzun vadeli bir programın hazırlanması için davet ediyoruz.

24 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?