Zeydan Karalar, "Su kuyusu açılmış gibi kapak konuluyor, altında hiçbir şey yok."

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, yapılan israf ve usulsüzlüklerle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Karalar, "Su kuyusu açılmış gibi kapak konuluyor, altında hiçbir şey yok." dedi.

Video için play'e tıklayın

CHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, göreve başlamadan önce her ay milyonlarca TL açık veren Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (ASKİ) ihale ve hizmet alımlarında kamu zararına neden olan 60 milyon 225 bin 792 TL tutarında usulsüzlüğü önlediklerini belirterek, 4 ayda 160 milyon TL de para kazandırdıklarını bildirdi.

CHP’li Başkan Zeydan Karalar, belediyenin kiraladığı araçlara dikkat çekerek “Her ay 2 milyon tasarruf ettik, yılda 24 milyon tasarruf yapıyor” dedi. Kiralanan araçlarda kullanılmayan kiralık araçların bulunduğunu tespit ettiklerini belirten Karalar, “Bu araçları iptal ettik” dedi.

Aynı zamanda kiralık araçlara ilişkin zorunlu hizmetlerin verilmediğini de tespit ettiklerini ifade eden Karalar, araçları veren firmanın vermesi gerektiği ancak vermediği yan hizmetleri düzelterek 4 milyon 145 bin lira kar ettiklerini ekledi.

Karalar, 2 milyon 274 bin lira tutarında 5524 adet toner alınmış gösterildiğini, ancak yapılan hesaplamalarda, 2 milyon 124 bin lira fazla ödeme yapıldığının tespit edildiğini söyledi.

İçme suyu ihtiyacı temini için açıldığı söylenen sondaj kuyularını incelediklerini belirten Karalar, “35 adet kuyu hiç açılmamış. Kuyu açılmış gibi üzerine sadece beton dökmüşler” dedi. Karalar, açılmamış kuyulara 5 milyon 267 bin lira harcandığını kaydetti.

Belediyenin, “Uzaktan Okumalı Sayaç” ihalesindeki sözleşmesi gereği teslim edilmesi gereken sayaçların teslim edilmediğini söyleyen Karalar, bu nedenle firmaya 8 milyon 382 bin lira ceza kesildiğini söyledi.  Karalar, binalardaki su depolarının durum tespiti çalışması için 4 milyon 602 bin liralık ödeme gösterilmiş, fakat hiçbir durum tespiti yapılmadığı kaydetti.

Başkan Zeydan Karalar, “Kuzey Adana Projesi kapsamında 64 köye Çatalan’dan su götürüyoruz. Bir de aynı bölgeyi kapsayan ve ihalesi çıkan, bizim durdurduğumuz, Yedigöze Barajı’ndan su getirme işi var. ASKİ kendi imkanlarıyla ihaleye çıkmış, 320 milyona. Daha işin yüzde yirmisi bitmeden, bütçe bitmiş. İşi bu haliyle devam ettirseydik 1.7, 1.8 milyar liraya mal olacaktı ki, bu maliyetle projeyi tamamlamak imkansızdı. Parayı bulmak da imkansızdı. Proje yapmak aceleye getirilmez. Biz millete hizmet için, sonuca götürmek için çalışırız. Arkadaşımız İller Bankası ile çalıştılar. Şu anda Yedigöze Barajı’ndan su getirme işini en fazla 250 milyon liraya bitirecekler” dedi.

Daha sonra soru cevap bölümüne geçildi.

“Belediyeyi zarar ettirenler hakkında soruşturma olacak mı?” sorusuna Başkan Karalar, “Zarar ettiren kim varsa, belgelere dayanarak biizm görevimiz bunları savcılığa intikal ettirmek, gerisi artık hukukun işidir. Sonucu ne olur bilemem” yanıtını verdi.

Başkan Karalar, “Belediye meclisinde CHP çoğunluk değil daha önce borçlanma yetkisi verilmedi bunu nasıl çözeceksiniz?” sorusuna ise “Adana’yı büyütecek kararlarda bize destek vereceklerine inanıyorum. Adana lehine bu işlerin çözüleceğine dair inancım vardır” diye yanıt verdi.

28 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ersin. - Adaletmi diye sormak isterim eski yönetime yada direk başkana,bunu hangi dine imana sığdırabilirsiniz,ALLAH CC bir şekilde hesap sorduruyor ne talihsizlerki hep suçladıkları CHP,li başkan bunları ortaya çıkarıyor,suçlulara şunu söylemek istiyorum.ALLAH BELANIZI VERSİN.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ağustos 18:41

Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?